u^ams en J Ninove huldigt DOKTER FRANS HEMERIJCKX Negenendertigste Jaargang Drukker-Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 NINOVE Telefoon 327.27 Postcheckrek. 4786.85 Prijs voor Jaarabonnement 95 fr. Prijs per nummer 2,50 fr. - VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG Zaterdag 18 december 1965 Tientallen mensen worden gehuldigd, schrijvers, politiekers, priesters, dokters. Ninove huldigt zijn eigen zoon... een dokter, maar meer nogeen leproloog met wereldfaam Een geneesheer die gans zijn leven in dienst stelde van de meest verstotene zielen de melaatsen In deze korte artikelenreeks zullen wij een beeld trachten te geven van een groot en eenvoudig man. ...De melaatsheid teistert de wereld. De melaatsheid is zo oud als de wereld zelf. Eeuwenlang bleef de melaatsheid één der pijnlijk- ste gesels van de mensheid. De zieke aangetast, dooi de Hansen-bacil was steeds overgelaten aai. zijn lot, verbannen en uitgestoten. Zo was het eeuwen geleden, zo was het tot de vorige eeuw Alleen de vormen varieerden vol gens de tijdszeden.maar in iedere vorm brandde de afschuwde walg en de afkeer voor deze onge- lukkigien. In de oi ige eeuw werd het wereldgeweten plots, en brutaal gekonfronteerd met het melaatsen probleem door het heldenoffer van Pater Damiaan. Het was een eenvoudige jongen, een noeste w ci kei en een vroom priesterhij zwoegde als missionaris op de Hawaï-eilanden. In deze streek tierde de melaatsheid. Ongenadig werden de be smetten verbannen naar het eiland Molokaï. Zijn bisschop vroeg een vrijwilliger... Damiaan aan vaardde en vertrok dadelijk. Het werd een tocht van zestien lange jaren vechten tegen besmetting, verrotting en dood. Zijn levensoffer veroorzaakte een vloed van warm medeleven in gans de wereld Maar mensen vergeten zo vlug 1 Nier en daar werden nog enkele schamele ini tiatieven genomen ten voordele van de melaatsen maar ze waren zielig klein tegenover de nood van miljoenen. Ja, miljoenen Nu nog leven in de wereld tien tallen miljoenen melaatsen. Enkele cijfers. In Azië ongeveer 9 miljoen, waarvan 2 miljoen in Indië en 1 miljoen in China. In Afrika 2 miljoen waarvan 300.000 in de Repu bliek Kongo. In Oceanië 1 miljoen, vooral op de Philippijnen, Borneo en de Molukkeneilanden. Ten slotte telt Zuid-Amerika er nog 200.000. Eens w as de melaatse verdoemd om te sterven als melaatse. De zieke had geen enkele hoop op genezing. In de loop der tijden zijn er reeds heel wat geneesmiddelen beproefd, doch zonder afdoende re sultaten. Sinds 1948 gebruikt men vooral de D.D.S. de Diamino-Diphenil-sulfoon in tablet of spuit- vorm. Ook de behandelingsmetode heeft een grote evolutie doorgemaakt. Vroeger werden de melaat sen ter plaatse samengedreven en behandeld in melaatsencentra. Nu tracht men de zieken thuis te bereiken en te verzorgen. Op dit terrein is het aandeel van Dr Hemerijckx zeer belangrijk. In een volgende bijdrage zullen wij U daarover uitvoerige uitleg geven. Vandaag hebben wij U een schets willen geven van de achtergrondwaarin deze Ninovieter zo mild en onberekend zijn gaven van hart en tech niek heeft ontplooid. Prk. 999.05 Melaatsenaktie Ninove. Uw aandeel in de viering van Dokter Hemerijckx, is een aandeel in de genezing van een melaatse Op initiatief van het Davidsfonds-afdeling Ni nove met medewerking van het Noordstarfonds, kulturele stichting van de Vlaamse verzekerings maatschappij De Noordstar en Boerhaave Groot- Brittanniëlaan 47, Gent. We leven in een rare tijd, zo raar dat ge U zelf eens in de arm moet knijpen om te weten of ge waakt of droomt. Want enerzijds wordt ons op alle tonen gezongen dat we in een welvaartstaat leven en anderzijds worden nieuwe belastingen ingelegd om de in de regeringskas ontbrekende 18 miljard bij te passen. Daai tegenover staan dan weer ministeriële beslissingen waar ge niet wijs uit wordt en die laien veronderstellen dat gezond verstand in mi nisteriële kringen een onbekend artikel is gewor den. Zo dat geval met de boter. Iedereen weet dat in ons land de boterprijs kunstmatig op een voor de boeren renderend peil wordt gehouden. We begrijpen dat volkomen. In onze moderne ekonomie is het gewoonte geworden dat de Staat in sommige gevallen ingrijpt om de prijs van bepaalde artikelen stabiel te houden. Dit gebeurt dan door aankopen en opstapelen in tijd van overvloed om dan in geval van penarie en bij het oplopen der prijzen, de markt te drukken en de prijzen binnen de perken van het redelijke te houden. En dat is maar goed ook Dat hierbij soms een groot overschot dient ge- likwideerd is vanzelfsprekend. Meestal wordt het overtollige in het buitenland verpast, weliswaar niet altijd aan gunstige prijzen. Koopt het buiten land niet, dan moeten de silo's leeg en wordt de boter in het land zelf verkocht. Tot daar is alles normaal. Abnormaal is alleen de manier waarop de re gering zich van dat overschot ontdoet. Want het is abnormaal goede, smakelijke, malse en gezonde boter te ontaarden om ze dan met ver lies op de markt te gooien. Zo iets gaat er bij de gewone man niet in, en met reden. Immers uit een rappe berekening blijkt dat, na altietc der ontaardingskosten, de normale winsc- marge van grossiers en winkeliers, de regering minimum 50'/? moet verliezen. Accoord dat er met het overtollige iets moet geschieden, maar moet goede en gezonde boter dan absoluut tot een min derwaardig produkt omgewerkt worden alvorens ze mag verkocht? Is er dan in de hogere brain-trust werkelijk niemand die een andere oplossing kan vinden Want er zijn er. Zo geven we in overweging de ouden van dagen, gepensioneerden, kroostrijke gezinnen en andere minbedeelden, mét hun post- mandaat tevens een bon te sturen rechtgevende op aankoop van verse boter aan de prijs van mar garine. financieel gezien voor de Staat een heel wat beteie oplossing zonder te rekenen de gunstige psychologische factor, die de huidige regering best kan gebruiken. Meteen zou de gewone man begrij pen waar ten minste een deel der belastingen toe dient. (Lees verder op pag. 2) Boter

Denderklok | 1965 | | pagina 1