d e i// 'QQtns efl DOKTER FRANS HEMERIJCKX, een groot leproloog Negenendertigste Jaargang Vrijdag 24 december 1965 ...19 augustus 1902... Drukker-Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 NINOVE Telefoon 327.27 Postcheckrek. 4786.85 Prijs voor Jaarabonnement 95 fr, Prijs per nummer 2,50 fr. VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG Al is hij dan minder bloedig, de kleine oorlog der mensen onder mekaar is er niet minder heftig om. Het zich naar de keel grijpen om politieke, brood geworden, zo alledaags dat we 't zelf niet materiële of morele redenen is omzeggens dagelijks meer opmerken en er onberoerd voorbij stappen. Wie in deze strijd om macht en geld in de weg staat, moet sneuvelen of wordt ongenadig opzij geschoven, vriend of vijand wordt onverbiddelijk uitgeschakeld, zonder te begrijpen dat dit vechten om directe materiële voordelen, de harten uitdroogt, elk goed gevoel verstompt zodat zelfs de primitieve Kerstboodschap voor ons dreigt verloren te gaan Vrede aan de mensen van goede wil Zijn we wel altijd van goede wil Geven we, in het dagelijks leven, niet al te gemakkelijk toe aan ons kwaad humeur, kunnen we in bepaalde omstandigheden nog vergeten en vergeven Wat al moeilijkheden, ruzies en geschillen zijn niet bij te passen als aan weerszijden maar voldoende goede wil bestond, als niet vergeten wordt dat Vrede het opperste goed is. Brengen de lange winteravonden hun kalme uren, ogenblikken van gezellige warmte, lektuur en TV, ze brengen ons ook de tijd eens rustig te mediteren over alles en nog wat, in deze tijd dan vooral aan Kerstmis met zijn oude boodschap Vre de aan de mensen van goede wil Vrede 1 Als ge zo ziet wat het mensdom in de loop der tijden van deze vrome wens tereent bracht, kan het niet anders of ge moet bitter ge stemd geraken. Er dienen waarachtig geen geschie denisboeken opengeslagen, een normale levensloop volstaat om twee wereldoorlogen te winnen, een grote Russische en een mandvol kleinere revoluties. Korea en Vietnam, India en Pakistan, zonder de Afrikaanse hors d'oeuvre en andere kleine grut te vergeten. Allemaal zo gezegd tot behoud of bevor deren van de Vrede in feite een jacht naar altijd meer macht en geld, het eeuwig aanbidden van het bijbels-oude maar altijd weer opnieuw vergulde valse kalf. Wat betekent in deze jachtige tijd voor ons nog Vrede, tenzij rust en gemak voor zichzelf, dikwijls ten koste van het geluk der anderen. Al te vaak wordt goede wil begrepen als het opdringen van zijn eigen gedachten aan andersdenkenden, des noods met geweld, terwijl de wil tot goed doen totaal ontbreekt. En dat geldt zowel voor de naties als voor elk van ons afzonderlijk. Zodanig zijn we gegrepen door eigenbelang dat we eenvoudig niet meer den ken zelf toegevingen te doen, maar dit wel ver wachten van anderen tegenover ons zelf. Het zijn geen prettige Kerstgedachten, we we ten het, en het tegenovergestelde was ons liever, maar is het niet zo En is het niet ook zo dat, als we weten waar we tekort schieten, gemakke lijker onze tekortkomingen kunnen verbeteren Nu we weer voor het Grote Gebeuren staan, is de tijd daar ons eigen zelf eens goed onder han den te nemen, het vaste voornemen te maken door oprechte goede wil, de Vrede van ons hart te zoeken, werk. Och ja, menselijke voornemens, hoe stevig het geluk om gedane plicht of een volbracht goed ook genomen, duren gewoonlijk niet lang, maar de tijd dat ze duren brengen we dan toch een beetje geluk bij anderen. En het is in deze gemoedsstemming, vriend Lezer, dat wij U wensen, oprecht en gemeend EEN ZALIG EN VREDEVOL KERSTFEEST De melaatsheid was eens een ongeneeslijke ziek te. Nu is ze een kwaal zoals ieder ander... volle dig geneesbaar. Dit dank zij wetenschappelijk vorsen, maar vooral dank zij de tientallen jaren dagelijkse inspanningen van enkele mensen, die onver schrokken alle vooroordelen achter lieten om zich volledig in te zetten voor de genezing van duizenden melaatsen. Een van deze groten was Dokter Frans Heme- rijekx. Een dag zoals een andere, stil in het land, stil in Ninove, een rustige stad in de provincie Oost- Vlaanderen. Op de Burchtdam werd in de familie HEME RIJCKX een kind geboren FrapA. Frans groeide op zoals alle kinderen in Ninove schoolgaan en ravotten. Hij studeerde in Ninove en later in Geraardsbergen, Na de kollegejaren vertrok hij naar de Univer siteit Leuven, afdeling geneeskunde. Toen hij zijn diploma behaalde begon hij direct verder te stude ren aan het Medisch Tropisch Instituut te Brussel, specialisatie Tropische ziekten (dit instituut ligt voor 't ogenblik in Antwerpen). (Lees verder op pagina 3) w e^n Vrede en Goede Wil

Denderklok | 1965 | | pagina 1