d vu e PolambakkamEEN MODELCENTRUM! i Negenendertigste Jaargang Vrijdag 31 december 1965 Drukker-Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 NINOVE Telefoon 327.27 Postcheckrek. 4786.85 Prijs voor Jaarabonnement 95 fr. Prijs per nummer 2,50 fr. VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG De leeggeplukte kalender aan de wand herin nert er onis aan dat we U, lieve Lezer (es), onze nieuwjaarwens te brengen hebben. Liever deden we dat persoonlijk bij elk van U, kwestie van de er aan verbonden borrel en sigaar, maar dat zou ons in tè ver gevorderde staat van ontbinding brengen, zodat we 't maar bij de oude beproefde manier zullen houden en inkt boven borrels verkiezen. Alvorens echter het blad om te slaan willen we toch eens even omturen en kijken wat het Oude Jaar ons bracht. Op het activa niets buitengewoon het normale aantal trouwfeesten, verlovingen, geboorten, fees tjes, geslaagde examen en zo meer, allemaal dingen die ons een aangename herinnering laten en waar we met vreugde aan terugdenken. Voeg daarbij dat we, hier in onze streken, gespaard bleven van pest. oorlog en hongersnood en wie daarbij nog van een goede gezondheid genoot en gespaard bleef van andere ongemakken, mag gerust Danke Jesuken zeggen en hopen dat het in de toekomst ook zo blijft. Er is echter ook het passiva... Velen werden getroffen door het afsterven van naastbestaanden of kregen ander onheil in de fa milie, anderen zagen hun zaken een mindere gun stige gang nemen, kenden misschien tegenslag in studies of op ander gebied, kortom het was wéér eens de gewone reeks van ongelukken en verdriet die ons op het ogenblik zelf sterk beroeren, maar waaraan de tijd wel zalf weet te strijken. Alles krijgen wat ons hartje lust is onmogelijk. Ons Heer slaat en zalit en daar hebben we ons bij neer te leggen, al mogen we de hoop koesteren dat het later wel beter zal gaan. Die hoop krijgt anders een duchtige deuk als ge hoort welke onheilen ons, volgens de politiekers althans, boven het hoofd hangen. Waar ge ook uw kop binnen steekt, overal wordt er gepraat over verhoogde belastingen, opslag, devaluatie, dreigen de werkloosheid en andere zogezegde rampen die ons onvermijdelijk naar de ondergang voeren. Dat liedeken, zo oud als de straat, hebben we sinds zó lang op alle tonen horen zingen en op en op zo veel verschillende en soorten instrumenten spelen, dat het totaal zijn zin verloren heeft. Want niettegenstaande al wat ons in de laatste decennia werd voorspeld, is de vooruitgang zijn weg gegaan, weliswaar met horten en stoten, maar toch vooruit. We leven allemaal zoveel beter dan in de gezegde tijd van 1 fr per uur, en we zien niet in wie of wat de Vlaming in zijn streven-vooruit er onder .zal krijgen, tenzij een intercontinentale oorlog. En daarvan behoede ons God. Die nieuwe belastingen Och, met een weinig goede wil is daaraan ook wel een mouw te passen. Zijn we niet door twee zware wereldoorlogen gekropen, weliswaar niet zonder onzeggelijk lijden en met menige kleer scheuren. Maar wisten we ons niet telkens prachtig te hervatten en bereikten we niet een levensstan daard die ons onmogelijk scheen Waarom ons dan zorgen gemaakt over een handvol miljarden nieuwe belastingen, een materiële zaak die zich, na een korte aanpassing, wel zelf zal oplossen. Doe daarom zoals wij zelf dat zinnens zijn. Blijf optimist, drink gerust de traditionele borrel en rook de dito-sigaar die U aangeboden wordt. Laat het niet aan uw hart komen en denk erom dat de Vlaamse Zaak er nooit zo goed voor stond, dat het toekomende zomer weer schoon weer zal zijn, en wens uw vrienden en kennissen wat wij U van harte doen EEN ZALIG EN GELUKKIG NIEUWJAAR l Op initiatief van de Belgische Stichting ter bestrijding van de melaatsheid, die gesticht werd te Brussel onder de hoge bescherming en met de aanmoediging van Zijne Majesteit Leopold van Bel gië en in overeenkomst met de regering van India, werd in 1955 een Medische zending gezonden naar Polambakkam. Polambakkam ligt ongeveer 58 mijlen ten zui den van Madras in streken met hoge endemiciteit, Chingleput en de Zuid- en Noord Arcot districten. De leiding van deze zending werd toevertrouwd aan Dokter Frans HEMERIJCKX. Ter plaatse kreeg Dokter Hemerijckx de hulp van een Belgische dokter, Juffrouw Claire VELLUT en twee Belgische verpleegsters, Juffrouw EED- BERG en Juffrouw LIEGEOIS. Dr Hemerijckx kwam naar India met dertig jaar ervaring in lepra-bestrijding in Afrika. Resoluut besloot hij ook in Indië de massabe handeling toe te passen. In een rapport dat hij later opstelde, verrecht vaardigde hij zijn houding in volgende zin 1) Melaatsheid is vooral een rurale ziekte, zodat het probleem best op het dorpsplan kan aangevat worden, vooral in India waar 80% van de bevolking in dorpen woont. 2) De fundamentele metode voor deze lande lijke streken bestaat er in de behandeling naar het dorp te brengen, zo dicht mogelijk bij de patiënten, bijna als verzorging ten huize, om verplaatsingen over lange afstanden en verlies van werkuren te vermijden. 3) Dit kan alleen verwezenlijkt worden met de hulp van paramedisch personeel, verblijvend in de dorpen, en van medische werkgroepen onder de vorm van mobiele eenheden. Om de regelmaat en het vertrouwen te bevorderen moeten de raad plegingen en de reizende eenheden volgens een volstrekte regelmaat en tijdsindeling werken. 4) Vroegtijdige behandeling is hoofdzaak,en (Lees verder op pag. 2) ^faains Onze Wens

Denderklok | 1965 | | pagina 1