d e z\n 6/1 Vlaams b^ vJ° VOOR MEER GEZONDE WONINGEN Raadszitting Veertigste Jaargang Zaterdag 12 februari 1966 VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG TONEEL IN HET COLLEGE VAN 4 FEBRUARI 1966 Drukker-Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 NINOVE Telefoon 327.27 Postcheckrek. 4786.85 Prijs voor Jaarabonnement 95 fr. Prijs per nummer 2,50 fr. BB Sinds de kaderwet van 7 december 1953 uitge vaardigd werd en de strijd tegen de ongezonde woningen ingezet, werden in ons land rondom de 52.000 krotwoningen en daarmee gelijkgestelde wo ningen gesloopt. Dit maakt nagenoeg 5.200 per jaar tot en met 1964. Er is berekend dat aan dit tempo, over honderd jaar alle krotwoningen zullen opge ruimd zijn want volgens de bestaande statistieken zijn er in ons land nog 400.000 ongezonde woningen en zullen er over 100 jaar nog 100.000 bijgekomen zijn. Deze cijfers tonen aan dat niettegenstaande de geleverde inspanningen van overheidswege zoals toekenning van slopingspremie, verhuizingstoelage en andere voordelen als bv. prioriteit toegekend aan bewoners van ongezonde woningen tot het bekomen van een nieuwe woning van de Nationale Maatschappij voor Huisvesting dit probleem ver van opgelost is. Wij menen dus goed te doen onze lezers in kennis te stellen van de inhoud van een nieuw koninklijk besluit van 18 januari 1966 tot instelling van een verhuis-huur en installatietoelage aan deze welke een ongezonde woning ontruimen. Het KB treedt in met terugwerkende kracht op 1 januari 1966 en vervangt het KB van 11 februari 1955 waar bij de verhuistoelage van 2.000 toegekend werd. Met dit nieuw besluit is vooral bedoeld de ontrui ming van krotwoningen te bevorderen en vooral, de gezinshoofden aan te moedigen om de stap te doen naar net betrekken van nieuwe woongelegenheden. Terloops leggen we de nadruk op het menselijk aspekt van deze nieuwe regeling welke tot. stand kwam dank zij de Minister van het Gezin en de Huisvesting, Mevrouw De Riemaecker, Deze hulp komt immers rechtstreeks ten goede aan de minsten onzer landgenoten, wien het wegens hun lage le vensstandaard zeer moeilijk is over een gezonde woning te beschikken en er toe bijdraagt hen tot een menswaardige huisvesting te brengen. Wanneer nu anderzijds de openbare instanties ook oog zouden hebben voor het beter bewoonbaar maken van ongezonde woningen, door aanmoediging van verbeteringswerken aan bestaande woningen, toekennen van een speciale premie voor gezondma king en van een lening aan lage rentevoet, dan zou het jaarlijks bijkomend bouwvolume een flinke stap vooruitgaan. Het is immers geweten dat er in ons land een groot tekort is aan woonruimte en juist daarom dienen alle middelen aangewend om meer en meer in de behoeften te voorzien. Het is niet langer duldbaar dat mensen in onze twintigste eeuw blijven hokken in mensonwaardige voorwaar den. Waar de sociale woningbouw veelal tekort schiet, moet het privaat initiatief gesteund worden om deze gesel ten spoedigste en voorgoed op te ruimen. Wat voorziet nu dit nieuw KB 1) Zoals vroeger een verhuistoelage van 2000 fr. 2) Een insialialievergoeding van 2000 fr. 3) Een tussenkomst in de huishuur, zijnde een bijdrage in het verschil tussen de huur van een krotwoning en deze van een gezonde woning. Dit gaat tot een maximum van 800, 600 en 400 fr naarge lang de ligging (grote agglomeratie gemeente van meer dan 30.000 inwoners gemeente van meer dan 30.000 inwoners en gemeente van 30.000 inwo ners en minder. Deze bedragen worden verhoogd met 10'c per kind ten laste, indien de nieuwe wo ning aan private personen toebehoort. Hierbij valt aan te stippen dat deze tussenkomst in de huishuur toegekend blijft gedurende 3 jaar. ongeacht het inkomen van de betrokkene. Zij wordt verlengd met 3 jaar wanneer het inkomen van de huurder lager ligt dan 53500 49000 en 45000 fr naargelang de kategorie van gemeente. Deze bedra gen worden verhoogd met 6.300 fr per kind ten laste en met 15.000 fr voor ieder andere inwonende per soon. Nochtans worden deze tussenkomsten vanaf het 4e jaar verminderd met 50'/< om na verloop van 6 jaar volledig afgeschaft te zijn. In princiep dus kan iedereen van deze nieuwe regeling genieten gedurende de eerste 3 jaren, mits men een ongezonde woning verlaat. De woning is als ongezond aanzien na besluit van de burgemees ter en de toekenning van een slopingspremie voor de betrokken woning. De nieuwe woning moet ge zond zijn en beantwoorden aan de gestelde voor waarden na onderzoek door de Gewestelijke Comi- té's voo Huisvesting. Wij drukken de wens uit dat Mevrouw de Mi nister van het Gezin nog meerdere initiatieven zou nemen tot volledige uitroeing van alle krotwonin gen. De leraars voeren op TIEN KLEINE NEGER TJES thriller in 3 bedrijven van Agatha Christie. Data en uren Zonder dat wij hierover verwittigd werden was het aanvangsuur van deze zitting met een halfuur vervroegd, zodat we slechts aanwezig waren vanaf het inde der bespreking van punt 3. De Raad was voltallig aanwezig. 3 Bijzonder plan van aanleg Pollarestraat ken nisneming ingekomen bezwaren wijziging van het plan of definitieve goedkeuring De bezwaren De Dobbeleer en de wijziging van het plan worden aanvaard met 12 stemmen (de heer Van Rossom nam geen deel aan de stemming.) 4 Bijzonder plan van aanleg Polderkwartier machtiging aan het scheoencoliege om een ont- eigeningsproceduur in ie spannen Dhr De Riemaecker Het gaat om de nog resterende eigendom Van Belle. Deze zaak werd in de Commissie grondig onderzocht. Dhr De Ville Ik heb dit punt met mijn partij onderzocht en we zijn van oordeel dat hier zeer voorzichtig dient te werk gegaan. De eigendom maakt deel uit van het Polderkwartier dat meer dan 50 miljoen zal kosten. De ondergrond der ach terliggende weiden zal zeer zeker niet geschikt zijn voor bouwgrond. Dhr Burgemeester Het Polderkwartier werd reeds goedgekeurd, we bespreken nu nog alleen de onteigening van die gebouwen. (Lees verder op pag. 2) Aan de Heren Burgemeester en Schepenen, aan de Heren Dobbelaerc en bestuursleden van Davidsfonds aan al de verenigingen van Ninove. aan de ganse bevolking van stad en omliggen- de, hartelijk dank om de warme sympathiebe- tuiging, om de grote interesse en hulpbetoon voor de melaatsen, 1 j om de buitengewone milde bijdrage, om de twee ambulancewagens, uit mijn persoonlijke naam uit naam van de duizend en één mannen en vrouwen aan het melaatsenwerk verbonden uit naam van de duizenden en nog duizenden melaatse zieken die door U zullen gehol pen worden, Hartelijk dank D Fr. Hemerijckx. Zaterdag 12 februari te 19u30 Zondag 13 februari te 18u30 Maandag 14 februari te 19u30. w e^6/ i i

Denderklok | 1966 | | pagina 1