h rist GEZAGSCRISIS? MARCELLINE LONHIENNE STELT HAAR AQUELI TEN DIENSTE VAN DE BEVOLKING VAN KOLWEZI Veertigste Jaargang Zaterdag 5 maart 1966 VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG BROEDERLIJK DELEN Drukker-Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 NINOVE Telefoon 327.27 Postcheckrek. 4786.85 Prijs voor Jaarabonnement 95 fr. Prijs per nummer 2,50 fr. Op het ogenblik dat we dit. neerpennen, is nog altijd niet geweten of formateur PW Segers in zijn poging zal slagen. Er wordt nog duchtig geredetwist over een regeringsprogramma waarmede zowel de BSP als de CVP-leiders zich akkoord kunnen ver klaren. Eens dat bereikt moet dit programma nog voorgelegd aan een BSP-congres dat eerst zondag aanstaande vergadert en zich zal uitspreken of al dan niet met de nieuwe ploeg kan gestart worden. Is de uitslag ja, dan kan de paardehandel beginnen, ditmaal over de persoon van de kandidaat-ministers zelf, zodat alles bij alles nog een dikke week zal verlopen vooraleer Segers met zijn lijstje voor Koning Boudewijn kan verschijnen. Als alles goed gaat, natuurlijk, wat nog niet zo heel zeker is. In het tegenovergestelde geval is het herbeginnen van vooraan en zo verder. Toegegeven dat het in ons gezegend land niet zo eenvoudig is een regering samen te stellen, bie- zonder nu het Vlaamse landsgedeelte, stilaan bewust van zijn invloed en macht, niet langer wenst door een Franstalige meerderheid geleid te worden en het volle pond eist, zoals trouwens ons volled recht is. Goedzakken als we zijn, zullen we daar vandaag niet verder op aandringen, alleen maar vaststellen dat al dat over-en-weer-gepraat de gewone man de keel gaat uithangen. Zowel links als rechts, in Noord en Zuid wordt geklaagd over gebrek aan gezag, maar zo ver we weten wordt over de oorzaak van deze gezagscrisis in onze drie nationale talen ge zwegen. Wel wordt er van leer getrokken tegen de ondermijnende invloed van het groot kapitaal, de onverantwoordelijkheid der syndikaten, het gekon- kelfoes achter de schermen, maar een kat een kat noemen en zeggen dat de schrik van de stembus alleen deze gezagscrisis mogelijk maakt dat lazen we nergens. Nochtans, alles goed ingezien, mangelt het ons in dit land toch niet aan mensen die werkelijk gezagvoerders zouden kunnen zijn mensen die, moesten ze vrij en los van elke politieke invloed kunnen werken, het klaar bewijs van goed staats manschap zouden leveren. Zonder op de politieke kleur te letten kan elk van ons voor de vuist enkele namen noemen van personen die wel iets in de mars hebben, maar omwille van de wankelbaarheid hunner politieke carrière, tot slaafse onderworpenheid aan hun po litieke groep gedoemd zijn. Zo denken we bv. aan een Eyskens, een Spaak, een Van Audenhove, een Theo Lefèvre, een Segers enz. die het bewijs leverden over genoeg kwalitei ten te beschikken maar, helaas... in hun beste po gingen door de eigen partij geremd worden. Want juist daar ligt het paard gebonden. De partij, dus de kiezers beslissen. Of zou moeten beslissen, als er nu juist tussen kiezer en gekozene niet de beruchte partij bureaux waren die hun eigen gangetje gaan, de wil van de (domme kiezer naar eigen goeddunken uitleggen en de verkozene tot houdingen verplichten die alles te maken hebben met stemmenwinst, maar niets met het landsbelang. Vanzelfsprekend vloeit daaruit voort dat niets zo onzeker is ais een politieke carrière, van burge meester ener kleine gemeente tot eerste-minister toe, omdat gezegde kliekjes iedereen kunnen kra ken d,-e niet naar hun pijpen danst. Een halve eeuw geleden was een politiek man daat een erezaak en handelde elk naar eigen over tuiging. Nu is het een vak, zo veeleisend geworden, dat alleen beroepspolitiekers er zich aan wagen, terwijl werkelijke bevoegdheden die het zeker goed zouden doen het zekere voor het onzekere nemen, en onverschillig tegenover de politiek gaan staan. Enkele uitzonderingen niet te na gesproken, bestaat het huidige politiek personeel uit personen die gerugsteund worden door een syndikaat of een bepaalde groep, die niet vrij kunnen of mogen handelen, maar als vertegenwoordigers hunner op drachtgevers moeten optreden. Dat deze handelwijze indruist tegen alle regels der demokratie, hoeft zeker geen betoog, zoals het geen twijfel laat dat dit systeem vroeg of Iaat naar een ersatz-diktatuur a la de Gaulle zal voeren. Over de middelen om dit uiterste te vermijden en tot een gezonde toestand 'terug te keren, zullen we het eens hebben in een ander artikel. Op een namiddag van november zijn we naar Avwaille gegaan. Het toeristisch stadje van de Luik se Ardennen was door de voortijdige winter reeds helemaal in de sneeuw gedompeld. In een lange vreedzame straat hebben we halt gehouden vóór een eenvoudig huis. We klopten aan en daar hebben we kennis gemaakt met Marcelline Lonhienne. Deze jonge vrouw met haar beslist en dyna misch voorkomen was moeilijk thuis te denken in de kleine plaats waar ze ons binnenleidde. En te rechtVijftien jaar geleden heeft ze een ander levenskader gekozen de onmetelijke Kongolese vlakten. Wanneer we haar ontmoetten, verbleef ze bij haar vader, maar niet lang daarna zou ze opnieuw vertrekken. Waarom? Ik ben de enige Europese, die te Kolwezi werkzaam ben in de sociale dienst van de provin ciale regering. Dergelijke verantwoordelijkheid laat men zo maar niet vallen U moet weten dat mijn werkterrein zich uitstrekt in een straal van 200 km. In heel die streek ben ik sinds 1959 een programma van gemeenschapsontwikkeling aan het uitvoeren. Uw vorming tot verpleegster heeft U alles zins niet voorbestemd voor een werk van dergelijke omvang Ik ben er ook bijna buiten mijn weten toe gebrachtGedurende lange tijd heb ik me voorna melijk beziggehouden met de sociale tehuizen, waar de vrouwen naartoe komen voor prenatale en post natale raadgevingen. Na enige tijd werden in die tehuizen ook alfabetisatiekursussen en huishoudles- sen gegeven. Die initiatieven werden door de vrou wen zozeer gewaardeerd dat ze aan mijn groep kwamen vragen een soortgelijke aktie te onderne men bij hun echtgenoten. (Dit iaat mij toe terloops het karakteristieke aan te geven van elk werk dat we ondernemen het ontstaat steeds uit een vraag van de bevolking zelf). Het is zo dat onze aktie geëvolueerd is naar gemeen schapsontwikkeling. Na enige tijd zijn de afgevaardigden van de UNO komen kijken naar de verkregen resultaten En Caritas-Congo verschafte ons een auto, waardoor we regelmatig onze landelijke tehuizen kunnen be zoeken. Is uw aandacht vooral gericht op het cen trum in Kolwezi of houdt U zich eerder bezig met de aktie op het platteland Op dit ogenblik werk ik vooral in de broesse. Een zeer werkdadig Afrikaans komitee zorgt voor alles wat de stad zelf betreft. In de dorpen waar onze groep gaat, bestuderen we samen met de be woners de diverse problemen die zich aan hen stel- (Lees verder op pagina 2) U/aams en S^,nd ""ee^ 1 o O

Denderklok | 1966 | | pagina 1