d 1 \XJ e z\n U/Qams VOOR EEN KRISTELIJKE AANWEZIGHEID IN DE SOCIALE ONTWIKKELING VAN QUEZALTENANGO Ouderf eest ■H Veertigste Jaargang Zaterdag 26 maart 1966 BROEDERLIJK DELEN vrijdag 1 april te 19 u. zaterdag 2 april te 19 u. zondag 3 april te 17 u. STIJLVOL Drukker-llitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 NINOVE Telefoon 327.27 Postcheckrek. 4786.85 Prijs voor Jaarabonnement 95 fr. Prijs per nummer 2,50 fr. VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG HH Tijdens zijn verblijf in Brussel konden we Pater Julian Perez de Heredia spreken over de sociale school, die hij in Quezaltenango met de steun van Broederlijk Delen oprichtte. Ik veronderstel dat tot vandaag Quezaltenan go U volkomen onbekend was. Het is een stad met 50.000 inwoners en ze is gelegen in een landbouw streek, die hoofdzakelijk bevolkt is door Indianen, waarvan er 85' r nog analfabeet zijn. Het maandloon van een man is in het merendeel der dorpen niet hoger dan 750 fr. Quezaltenango is voor alles een universiteitsstad. Er is de katolieke universiteit Raphael Landivar en vier fakulteiten van de Staats universiteit. Twee van deze fakulteiten. Filosofie en Letteren en Landelijke Sociale Dienst, zijn helemaal kommunistisch. Nu zijn de maatschappelijke wer kers voorbestemd een grote rol te spelen in de ontwikkeling van Guatemala en die rol kan niet aan de kommunisten alleen overgelaten worden. Overal waar tegen de onderontwikkeling strijd .ge voerd wordt, moet de Kerk aanwezig zijn. De sociale schooi Hermann Pedro werd dus gesticht om de kristenen een plaats te geven in de sociale ontwikkeling en om de uitbreiding van het kommunisme in de streek van Quezaltenango te remmen. Wie nam daartoe het initiatief Het is een Pater Salesiaan die op het idee kwam deze afdeling bij de katolieke universiteit bij te voegen. Hij verzamelde een aantal industrië len van de stad en wees hen op de noodzaak de streek van kristelijke maatschappelijk werkers te voorzien, die bekwaam zouden zijn de levensvoor waarden van de bevolking te verbeteren. Hij kon ze er tenslotte toe overhalen voor de instelling, die deze maatschappelijke werkers zou vormen, jaar lijks een bijdrage te storten. Hoe werd U ertoe gebracht daar de leiding van te nemen Men heeft daarvoor waarschijnlijk op mij beroep gedaan omwille van mijn vorming ik ben licenciaat in filosofie en letteren en in pedagogie. Wanneer ik de leiding van de school nam, was dit eerst alleen om het studieprogramma op te stellen. Ik wist niets van de financiële toestand. Bij het vertrek van de Pater Salesiaan werd ik ook daarmee gekonfronteerd. Het was voor mij een schok we gingen werkelijk naar een ramp De sommen van de lokale industriëlen waren lang niet voldoende om de kosten va«n de school te dekken en zij wei gerden méér te geven. Wat hebt U dan gedaan om die slechte situa tie op te lossen Het antwoord raadt U wel ik heb beroep gedaan op Broederlijk Delen van België. Mgr Cauwe. de afgevaardigde-beheerder van Broeder lijk Delen bracht ons tijdens zijn reis naar Latijns Amerika een bezoek en kon zich ter plaatse van het belang van onze onderneming overtuigen. An derhalve maand later ontvingen we een toelage van :50.C0ö fr Dank zij deze steun moesten we onze school niet sluiten. Maar, Pater, maatschappelijke werkers vor men is toch ook niet genoeg het is nodig dat de afgestudeerden de gelegenheid krijgen hun kennis in de praktijk om te zetten. Hoe gaan uw gediplo meerden kunnen beginnen werken De regering van Guatemala heeft een heel programma van gemeenschapsontwikkeling ontwor pen en heeft besloten bij de kaders die deze plannen moeten uitvoeren, ook de maatschappelijke werkers uit de katolieke scholen in te schakelen. Zij hadden hun diploma nog niet behaald, toen reeds acht van onze jongeren aan de programma's van de regering meewerkten. De waarde van de afgestudeerden, die uit onze Katolieke scholen komen, wordt in hogere kringen erkend. Men weet er heel goed dat in de fakulteiten van de staat, die een kommunistische strekking hebben, de jongeren zich vooral bezig houden met politieke en andere eisen. Hun vorming tot maatschappelijke werkers laat daarentegen veel te wensen over. Uit de staatsschool van Quezalte nango is in zeven jaar tijd geen enkele sociale assistent uitgekomen. Dit jaar werden er eindelijk vijf gediplomeerd. Ontvangen uw leerlingen tijdens hun studies ook reeds een praktische vorming Elke zaterdag wordt besteed aan praktische oefeningen. En iedere zondag gaan de studenten in groepjes naar drie dorpen, San Andrès Xecul, l'Em- buscade en Zunil, om er een programma van ge meenschap, ontwikkeling uit te werken. De grote punten van dit programma zijn ba- sisonderricht aan de kinderen, organiseren van spe len voor diezelfde kinderen (want zonder dat zouden ze minder gemakkelijk naar de lessen komen), katechismusonderricht, huishoudlessen voor de vrouwen en onderricht in de Spaanse taal, want de meeste dorpsbewoners spreken enkel hun inlands dialekt. Ongelukkig genoeg is het zelden dat de vrouwen Spaans kunnen leren de mannen ver zetten er zich tegen omdat, zeggen ze, ze er anders met de blanken zouden vandoor gaan In deze dorpen hebben we ook een grote kam panje ondernomen tegen het alcoholisme. Die In dianen drinken in grote hoeveelheden een drank van 60 tot 65". De rampzalige gevolgen van der gelijk regime kunt U zich inbeelden. We hebben dus, volgens onze gewoonte, de elite van de dorps bewoners verzameld om hun de gevolgen van het alcoholisme uit te leggen. Eenstemmig besloten ze die kwaal te bestrijden. De volgende zondag, wan neer ik in een van die dorpen terugkeerde, vernam ik dat ze een man afgeranseld hadden en in het gevang gestoken, omdat hij dronken was Men kan zoiets natuurlijk niet goedkeuren, maar het toont aan hoezeer deze mensen bereid zijn hun levensvoorwaarden te verbeteren, als men hen maar de middelen aanwijst om dit te doen. Stuit ge met uw aktie nooit op tegenstand onder de inlandse bevolking Op medisch gebied wel, ja. Een Indiaan iaat zich zeer moeilijk overtuigen naar het hospitaal te gaan. Voor hem is dat reeds een voorafbeelding van het dodenhuisje. Zekere dag werd ik bij een zieke geroepen, die zonder twijfel een akute blindedarm ontsteking had. De familie weigerde absoluut hem naar het hospitaal te brengen Gij moet een mirakel doen, Pater, naar het hospitaal laten we hem niet gaan Tenslotte kon ik hen met de hulp van het dorpshoofd toch overtuigen, Hij werd naar het hospitaal gebracht, men opereerde hem en hij genas. Maar hoe dikwijls is dat het geval Hebt U, buiten uw taak als direkteur van de sociale school, nog andere opdrachten Pater Ik ben ook pastoor van een parochie van Quezaltenango. Iedere zondag lees ik drie Heilige Missen 1 in een bergdorp, 1 in de kleine kerk (Lees verder op pagina 2) H INSTITUUT ZUSTERS HH. HARTEN NINOVE ZANG en DANS. afgewisseld met VOORDRACHT en TONEELopvoering van fragmenten uit DE KLEINE PRINS, van A de Saint-Exupéry, voor toneel bewerkt. Eigenlijk had ik dit verhaal als een sprookje willen beginnen zegt de schrijver-vliegenier er gens in dat werkje, dan had ik gezegd Er was eens een kleine prins die een planeet bewoonde, niet veel groter dan hijzelf, en die prins had een vriend nodig W ie het boek gelezen heeft, zal begrijpen dat hier de vraag gesteld wordt. waaYop het thema van het verhaal het antwoord zal geven. Wat is de essentie, de kern van vriendschap, liefde, geluk Het antwoord vindt de kleine prins niet bij de zelfingenomen ijdeltuit, of de zelfzuchtige zaKen- man, noch bij de zelfgenoegzame kamergeleerde aardrijkskundige, maar bij hen die zich met an dere dingen dan zichzelf bezighouden in het tam maken, in de verantwoordelijkheid voor wat je tam hebt gemaakt Rond deze kern werden de enkele fragmentjes gegroepeerd.

Denderklok | 1966 | | pagina 1