d e nsten vjo\^sS /qqivs WATERWEGEN VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG Besluit Veertigste Jaargang Zaterdag 3 september 1966 Drukker-Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 NINOVE Telefoon 327.27 Postcheckrek. 4786.85 Prijs voor Jaarabonnement 95 fr. Prijs per nummer 2,50 fr. t i Tot grote opluchting van de ouders zijn de hin deren, kleine, grote en minder-grote, weer naar de school gestapt om er verdere wetenschap en zo mogelijk meer levenswijsheid op te doen. Voor de automobilisten ook is het een opluch ting want het verkeer anders al zo moeilijk en gevaarlijk genoeg wordt er door de aanwe zigheid van een leger bengels, gedurende het ver lof, niet gemakkelijker om. Alleen wordt het ge vaar overdag minder, om zich toe te spitsen op de topuren, zijnde aan het aan- en aftreden der scho len dat samenvalt met de schafttijden der Ninoofse bedrijven. Dit samenvallen stelt de stedelijke overheid voor problemen die naar onze mening drin gend een oplossing vereisen. Het blijft ons nog steeds een raadsel waarom, niettegenstaande het aandringen van allerhande or ganismen zoals Via Secura, auto- en toeringclubs, door de Regering nog geen maatregel werd ge troffen om in het lesrooster al was het maar 1 uur per week aan dit belangrijk vraagstuk te wijden. Bij gebrek aan belanstelling van overheidswe ge werd hier en daar al privaat initiatief genomen. Zo kunnen we als voorbeeld stellen wat hier te Ninove gepresteerd werd in de Provinciale Tech nische School, waar geel-gekapte en -gemantelde leerlingen het verkeer regelen zonder dat ooit één autovoerder er aan denkt deze jongens het werk moeilijk te maken. Wel integendeel gedraagt elk zich zeer korrekt. In Herentals nam het Gemeentebestuur de be slissing de scholieren te wapenen met een gele klak. Op zichzelf ook prijzenswaardig maar dan toch een beetje té ver gezocht. Voor ons deel geven we de voorkeur aan een ernstige voorlichting, maar dan een die bij de jongsten moet beginnen. Vanzelfsprekend eist een dergelijk werk een samenwerking tussen het Ge- meentebe-tuur. de Politie en het Lerarenkorps om een voorlichtingsplan op te stellen, waarbij even wel de nadruk dient gelegd op het praktische, nl. het begrijpen der verschillende verkeerstekens zonder dat het noodzakelijk is elk wetsartikel ter zake tekstueel te kunnen aframmelen. Op het inschakelen der Politie voor dergelijke lessen moeten we de nadruk leggen. Alleen het kontakt, binnen de klasruimte en onder de leiding ven de leraar, tussen student en politieagent, kan de schrik der eersten voor de tweede veranderen in een vertrouwen dat doet inzien waarom de agent wel de overtreders straft, maar vooral optreed als beschermer door de toepassing van het reglement te eisen. Akkoord, een agent is geen leraar, elk kent zijn taak daarom precies steunen we op de samenwerking tussen beide om, aan de hand van didactisch materiaal (verkeerstekens enz.), bv. on der de vorm van een vraaggesprek, de leerlingen het doel en nut van gele, witte, blauwe en rode strepen op borden of op de grond te leren kennen. Eenmaal dat begrepen, is het gevaar voor onge lukken half afgewend. Het artikel fietsen zal ook eens terdege onder de hand dienen genomen te worden. Wat hiermede gebeurd grenst aan het ongelooflijke. Zo zijn we dagelijks getuige hoe fietsers op het linkerVOETpad koers houden, niettegenstaande de aanwezigheid van een verbodsteken. Met het ach ter mekaar rijden is het ook weer al niets en voor zo ver daar de gewone opstopping (juist op het middaguur!) aan de barreel bijkomt, wordt het voor fietsers en voetgangers een levensgevaarlijk spel, nog verergerd door de door mekaar sprinten de scholieren die misbruik maken van hun massa. Meer politietoezicht op de spitsuren is absoluut noodzakelijk en niet langer uit te stellen. Van leraars en agenten zal natuurlijk een extra inspanning geëist worden maar toch geloven we op hun medewerking te kunnen rekenen. Mis schien kan het Stadsbestuur een of andere (finan ciële?) tegemoetkoming in het vooruitzicht stellen, maar alles bij alles geloven we dat het sop de kool wél waard is en mettertijd gunstige uitslagen kun nen bereikt. Om de zaak voor de leerlingen zelf enigszins te kruiden, kan een stedelijke prijs (of prijzen) toegekend worden onder vorm van een gratis reisje, het gratis bijwonen van een toneel stuk te Brussel of een of ander sportartikel. Vopr ons part zijn we steeds bereid de nodige publiciteit aan het geval te bezorgen. Inleiding De waterwegen heeft men altijd aangewend om een goedkoop vervoer van grote hoeveelheden goederen mogelijk te maken. Gedurende de Middeleeuwen was een trans port met 20 tot 30 Ton op de Dender als normaal te noemen. Na de kanalisatiewerjen in de jaren 1860 was een transport van 250 Ton mogelijk. Plannen reeds vóór de oorlog voorgesteld moesten de mogelijkheid scheppen om schepen tot 650 Ton toe te laten. Andere vaarten moesten trans porten tot 1350 Ton mogelijk maken. Hoe staan de zaken nu Men is nog altijd bezig met de plannen uit te werken, die meer dan dertig jaar oud zijn, zon der rekening te houden met de evolutie. Tot op heden heeft het uitbaten van de binnenscheep vaart eerder een familiaal karakter behouden, doch zeer snel zal er een kentering intreden met als gevolg een ver doorgevoerde industrialisatie. De huidige schepen zullen vervangen worden door ganse konvooien en voortgestuwd. In Frankrijk. Duitsland en Nederland zijn de afmetingen zo dat op de belangrijkste stromen deze wijziging kan ingevoerd worden. Voor België vergt dit enorme werken, en om op dezelfde hoogte te blijven van de buurlanden zou men zich moeten beperken om de biezonderste waterwegen aan de nieuwe krite- ria te onderwerpen. Het hellend vlak van Ronquières Reeds meermaals hebben wij in dit weekblad kritiek uitgeoefend op de bouw van dit kompieks. Gewoonlijk vermeldt men de technische pres tatie die gepaard ging met deze verwezenlijking, en laat ons toegeven, dat op dat gebied iets merk waardig opgebouwd werd. Deze werken moesten het mogelijk maken van schepen met een lading van 1350 Ton van op het peil 121,15 naar het peil 53,62 m te brengen en omgekeerd. 2 miljoen m3 aarde en 2 miljoen m3 rotsen werden verplaatst. 200.000 m3 gewapend beton werd er gestort. Nooit tevoren werd er zo een reusachtig werk van die aard uitgevoerd. Wat men echter zelden vermeld zijn wel de volgende punten Konvooien kunnen het hellend vlak niet gebruiken, Schepen met een lading van 1350 Ton kun nen Brussel niet voorbij, Men heeft een electrische centrale ge bouwd, doch bij gebrek aan water zal men deze fabriek verschillende maanden per jaar ongebruikt moeten laten. Om het nodige water te bekomen zou men op een bijrivier van de Samber een stuw dam moeten bouwen, wat nog niet voorzien is. gezien de moeilijkheden van allerlei aard, Gezien de enorme kostprijs die het bouwen van speciale machines gevergd heeft om dit werk uit te voeren, schijnt het dat men de aannemer beloofd heeft zo een tweede werk te laten verwe zenlijken ergens in Henegouwen, en dat natuurlijk in dezelfde voorwaarden. De herstructuratie van onze waterwegen vraagt enorme investeringen de werken te Ronquières alleen kosten reeds 2,5 miljard fr. Maar zou het dan tenminste niet mogelijk zijn de uitvoering aan te passen aan nieuwe maatstaven In een volgende bijdrage zullen we het hebben over de inrichting van onze havens. w 1 i Verkeersproblemen

Denderklok | 1966 | | pagina 1