uc e en q\\<5S HAVENS Veertigste Jaargang Zaterdag 10 september 1966 m Inleiding Antwerpen Slof- Drukker-Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 NINOVE Telefoon 327.27 Postcheckrek. 4786.85 Prijs voor Jaarabonnement 95 fr. Prijs per nummer 2,50 fr. VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG Voor de Regering Van den Boeynants - De Clercq ziet de aanstaande heropening van het Par lement er niet zeer rooskleurig uit. Er staan na melijk sommige punten op het programma die on mogelijk langer uitgesteld of opzij kunnen gezet worden. Wel is het goed dat het probleem van de staatsfinancies eens ernstig onder ogen wordt ge zien. alhoewel en dat schreven we reeds vroeger dit ons weinig zorgen baart. We hebben hier in België al voor heter vuren gestaan en hebben voor elke toestand steeds een bevredigende oplossing kunnen vinden. Maar buiten deze zorg voor de boterham staan andere zaken die ons steeds even nauw aan het hart liggen. Zo blijft het slecht genoemde probleem Leu ven nog steeds op een oplossing wachten. Ge makkelijk en eenvoudig is dat niet. Oppervlakkig beschouwd misschien wel, als het alleen om Leu ven ging, maar de zaak reikt veel verder. Want de subsidiëring van één vrije universiteit gaat niet zonder dezelfde voordelen toe te kennen aan die andere, de Brusselse. En voor ons ligt het paard daar gebonden. Van de Brusselse universiteit verwachten dat ze tot splitsing of ontdubbeling zou overgaan zon der dat hiervoor andere (financiële?) eisen wor den gesteld, lijkt ons onmogelijk. We geven toe met reden, want wat in Leuven moet gebeuren geldt ook voor Brussel. Nochtans en rekening houdende met de anti- Vlaamse sfeer die in de Université Libre heerst, zal op veel tegenstand moeten gerekend worden. Hoe groot die zal zijn is gemakkelijk op te maken uit de campagne die gevoerd wordt tegen de toepassing der taalwet Gilson, betreffende het regelen der betrekkingen tussen Walen en Vla mingen in het Brusselse. Naar de laatste berichten zou de un voering ervan over een drietal weken wettelijk worden en wat dat zal geven blijft een raadsel. Schijnbaar zal wel toegegeven worden en zul len de Brusselse administraties niet openbaar dur ven tegenwerken. In feite nochtans zal zodanig' en onderduims gewroet en gewrongen worden, zal zoveel slechte wil worden betuigd dat alles op een sisser zal uitlopen. Voor dhr Cappuyns, vice-gou- verneur van Brabant ligt nog heel wat werk op de plank. Ook de Minister van Binnenlandse Zaken zal er goed aan doen met de Brusselse mentaliteit rekening te houden om de toepassing der wet Gil son tot een goed einde te brengen Als het moet mag het hard tegen hard gaan in dit geval staat de meerderheid der bevolking achter de Regering. De op taalgebied werkelijk onuitstaanbare Luikenaars zitten nog altijd met een Voer-kom- pleks. Het wil er ginder niet in dat de Wet ver plichtend is voor iedereen, dat eenmaal de Voer bij de Vlaamse provincie Limburg ingelijfd, de reglementering terzake volledig moet worden toe gepast. Ze hebben zich daar eenvoudig bij neer te leggen, zoals wij zelf dat deden toen Moeskroen een veel dikkere brok dan de Voer naar He negouwen werd overgeheveld. Als laatste punt blijft dan de motie van Ad vocaat Victor, gemeenteraadslid van Antwerpen, waarbij de eis wordt gesteld dat voortaan in Vlaan deren slechts magistraten rechters, prokureurs, notarissen, enz... zouden worden benoemd, die hun studies in het Nederlands deden. Een zeer rechtmatige eis die moet ingewilligd worden. Tot nogtoe werden deze hoge functies te vaak toege kend aan franssprekenden met een dito-diploma, die een mondvol flamand usuel voldoende vonden om recht te spreken over mensen wier taal ze maar half, of wier gemoedstoestand ze niet eens begrij pen. Wie het geluk had voor een Vlaamstalige Kamer in Brussel te verschijnen al was het maar voor een verkeersovertreding kan daarover meepraten ge ergert U ziek of ge lacht U dood. Dat zijn dan enkele zware problemen waar de huidige Regering noodgedwongen en over korte tijd een oplossing moet voor vinden. Of dit zal lukken zal afhangen van de vastberadenheid en de durf der huidige ploeg, die wel de mond vol heeft over een nieuwe stijl, maar ons nog moet overtuigen een ernstige beslissing te durven nemen. Eerlijk gezegd, we denken dat het dezelfde weg opgaat, zodat politieke verwikkelingen onaf wendbaar zullen zijn. In een vorige bijdrage hebben we het gehad over de toestand van onze binnenwaterwegen. La ten we nu even stilstaan bij de uitrusting van onze havens. De haven van Antwerpen heeft nog steeds een t als wereldhaven, doch wanneer wij de uit stat uut breiding van zekere havens in de buurlanden na gaan. ondervinden we toch een zekere achteruit gang, namelijk vergeleken met Rotterdam. Onze politiekers hebben hier wel zekere fouten begaan, wanneer het er op aan kwam.de Schelde- Rijnverbinding te verbeteren. Het nieuwe kanaal dat moet gegraven worden zal bijna gans bekostigd worden door de Belgische Staat, en dit om een vaart te verwezenlijken die niet als ultra-moderne kan worden beschouwd. Nochtans stonden de Nederlanders hier in een moeilijke positie daar zij ons absoluut nodig had den om hun toevoer van zoet water te verzekeren. Anderzijds schijnt het zeker te zijn dat de Autoroute de Wallonië verwezenlijkt werd met de gekende voorrang, ten einde aan een zekere druk van Frankrijk uit te beantwoorden, om een gemakkelijke verbindingsweg te bekomen van uit Duitsland naar Le Havre. Wat de uitbouw van de haven zelf betreft, zien wij dat men nu bezig is enorme werken uit te voe ren die het moeten mogelijk maken petroleumtan- kers tot 80-000 Ton de haven binnen te loodsen. In de raffinaderijen zelf is men zeer sceptisch wanneer men het nut van deze werken gaat beoor delen. Inderdaad op vele scheepswerven is men opzoekingen aan het uitwerken die het zouden moeten mogelijk maken reuzetankers van 200 tot 300.000 Ton te bouwen reuzetanks die toch nooit de haven van Antwerpen zullen kunnen aandoen. Natuurlijk kunnen deze reusachtige sluizen ge bruikt worden om gewone schepen tot^ 80.000 Ton de haven te laten bereiken, doch deze suizen zijn gebouwd op toegangswegen naar de petroleumraf- finaaerijen. Een aanpassing zal dus nodig zijn. met als gevolg kapitaal die verloren gaat in niets. Dit wil natuurlijk niet zeggen dat in een na bije toekomst de raffinaderijen in Antwerpen zul len moeten verdwijnen. Petroleumtankers tot 300.000 Ton zouden tot voor Nieuwpoort kunnen komen een oleoduc zou dan moeten aangelegd worden om Antwerpen te bereiken. Zoals altijd trouwens, zou men vele verbete ringen kunnen aanbrengen aan de werkwijze die men tot op heden heeft toegepast. Gezien onze hui dige economische positie, blijft het immers zeer moeilijk om onze infrastructuur aan de moderne normen aan te passen. Het is nochtans hoogst nodig dat men een grote inspanning gaat leveren, ten einde onze havens aan te passen, sommige kanalen te verbouwen die een gemakkelijke toevoer van goederen mogelijk maken en verder om de andere communicatiemiddelen te verbeteven. Het is natuurlijk steeds veel gemakkelijker om kritiek uit te oefenen dan zelf iets positief te ver wezenlijken, doch dit mag toch geen reden zijn om de zienswijze van anderen onbesehouwd te la ten. B«6/ aamsen HEROPENING

Denderklok | 1966 | | pagina 1