d w e^n BUITENGEWOON BUDGET 1967 Veertigste Jaargang Zaterdag 12 november 1966 Inleiding Drukker-Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 NINOVE Telefoon 327.27 Postcheckrek. 4786.85 Prijs voor Jaarabonnement 95 fr. Prijs per nummer 2,50 fr. VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG is wonderzoet... De uitgevers van het in som mige huizen der stad gratis verspreide ADRES- SENBOEK 1966/1969 zijn die mannen op tijd. ja moeten van dat spreekwoord weinig of niet weten, te oordelen naar de kemels met veel- tallige bulten die in de tekst van hun boekje voor komen. Gewone taai- of zetfouten laten we onverlet, we weten uit ondervinding dat een letterzetter ook zijn kwade dagen heeft, en wie heeft het na en kele pinten en druppelkens Balegemschen al niet eens voor de ogen weten schemeren Maar de gelegenheid om eens hartelijk te lachen wordt zo raar, dat we onze lezers de raad geven dat boekje eens uit te pluizen. Maar ga dan eerst goed zitten, anders valt ge omver. Voor wie het nog niet wist wij ook niet bestaat er in onze stad een officiële vreemdelingen dienst, benevens verpleegstersdiensten in help en nood. Dat is allemaal nog vrij onschuldig, het ple zier begint maar in de sectie documentatie. Daarin vernemen we dat Ninove oorspronke lijk maar een burg was, door de goten op de oevers van de Dender gebouwd. De oorspronkelijke Gho- ten werden door de genoemde Goten met dakgoten naar huis gerammeld, zoals zou blijken uit de oude chroniqueis van 1143 en van de XlVe eeuw. Zijn we terecht fier op onze stad. dan zwelt ons eed le borst van 1 ierheid als we lezen wat al malheuren en perikelen onze voorouders hebben doorstaan cm ons in vrijheid te laten leven. Vol gens Sanderus wachten de inwoners van Ninove hun vijanden met openstaande poorten cp Gedaan dus met die wortelhistorie. Kom maar op, mannen van Zottegem die in 1160 en 1167 onze stad hebben verwoest Is het te verwonderen dat destijds de voetbalmatchen Zottegem-Ninove zo heftig werden betwist. En niet met die van Zottegem alleen hebben we last gehad, want in 1373 werd Ninove door de Gentenaars afgebrand, in 1437 door de pest geteis terd, in 1485 bemecsterd en afgebrand door Graaf Englebert niet die van de autobanden maar van Grimbergen, aan het hoofd van 2000 Zwitsers in soldij. Die Zwitsers waren namelijk verkleed in slecht soldijgeld om alzo de stoutste der steden binnen te geraken. Daarmede was het nog niet erg genoeg, want we werden eerst door voegden bestuurd en bezeten, nadien dooi Keizer Karei V de vuige ellendeling aan de Hertogin van Brunswick verkocht, kwa- men in de handen van de Familie van Egmont ecu. weer al van Zottegem die met dat raoalje geen weg wisten en ons verlapten aan Karei van Lorreinen. Niet voor een fortuin zo hoog werden we niet geschat maar voor een arme 400.000 gulden, zo iets van een 200 gulden per inwoner, nog niet de prijs van een dik varken van nu. Alles samen aan zijn gekende titel bemees- terd afbrand door pest geteisterd dan be zeten verkocht en herverkocht mag Ninove zich gerust de martelaarste der steden noemen. Over onze zo geroemde hoofdkerk moeten we nu precies ook niet zo fier gaan, want het is maar een gelijkenig met die van Grimbergen en werd gebouwd door manniken. Terwijl die bouwden zorgden de vrouwnikken voor de patatten en de kindernikskens. Gebonnen de kerk in 1635, werd ze vol trekken in 1733, en ge kunt er biechtstoelen opmer ken van Th. Verhaegen uit het jaar 173 De vrome en kunstzinnige kant der Ninovieters valt hier op. want. nog vóór de heiligen hier kwamen preken, gingen ze hun zonden belijden in prachtig gebeeld houwde biechtstoelen. En zeggen dat de pretentieu- se Walen, ons Menapiërs als boerebeesten bestempelen. Als ge dan nog weet dat de stad 1092 hectaren teli, 18,72 meter hoogte heeft aan de dorpel van de kerk van de scheve toren spreken ze niet, de onwetenden! op 5 km van Pamel ligt, en eccnomis en politieken tot het Kanton Birdom Gent behoort, een effen boden heeft in de stad en goe- vende bodem in de omgeving, met doorgaans klei, in 1954 4867 haarden (kolen? mazout? gaz?) telde, weet ge genoeg Over het kapittel Aanspreektitels zeggen we liever niet te veel. alleen maar dat de uitgevers van het Adressenboek hun licht gingen opsteken in een verouderde Nederlandse tekst. Aan de WelEdelGeleerde Heer Apotheker Wietjens een doosken zetpillen of een potteken zalf vragen, dat kan er nog door. Maar de Ontvanger der Be lastingen aanspreken met WelEdelGestrenge Heer is toch al te bar. Gestreng jawel, maar Edel Kom, laten we eens lachen als we nog kunnen. Maar nu in ernst Wanneer gaan die stomme Brusselaars eens begrijpen dat, als ze zelf geen Nederlands kennen, ze best doen iemand te betalen die het wél kent. En wat te zeggen van de hande laars die hun goede geld spenderen aan een ge- breveteert livre d'adresses Je pénètre partout dat de spot drijft met hun eigen taal Onze regeringen waren zich wel bewust van de verschillende problemen die het hedendaags verkeer stelt, doch weinig werd er gedaan om iets positief te verwezenlijken. Misschien zijn er de laatste tijd wel enkele lichtpunten waar te nemen en in het huidig betoog gaan we deze kentering even ontleden. Tussen de jaren 1955 - 1965 werden er zo wat gemiddeld 25 Km nieuwe autosnelwegen aangelegd. Ongeveer hetzelfde aantal Km gewone verkeers wegen werden jaarlijks vernieuwd en aangepast aan net moderne verkeer (het betreft hier niet het gewone onderhoud van de wegen). Onnodig te herhalen in welke mate deze uit bouw onvoldoende was. Welke kentering is er merkbaar Onlangs heeft Minister De Saegher een vijf jarenplan bekend gemaakt. De inhoud was spre kend JaariijKs zou men circa 100 Km nieuwe auto snelwegen bouwen en evenveel gewone autowegen aanpassen. Geraamde kostprijs 98 miljard frank ol circa 20 miljard per jaar. Over een periode van 5 jaar zou men volgende autosnelwegen afwerken Autoroute de Wallonië de E3, Antwerpen-Brus- sel-Bergen en Brussel-Luik. Een aanvang zou ge maakt worden met de bouw van andere hoofdwe gen. Het positieve element is natuurlijk dat onze politieke leiders, zoals iedereen trouwens, bewust zijn van het probleem dat zich stelt, maar ook dat ze zullen ijveren om de benarde toestand te ver beteren. De vraag die nochtans kan gesteld worden is deze wil men niet te veel achterstand ineens inhalen Welke concrete verwezenlijkingen kan men uitwerken in de nabije toekomst Men zou dus over een periode van 5 jaar meer nieuwe wegen aanleggen dan voordien over een periode van 30 jaar. Deze visie op de zaken schijnt ons niet realistisch. Tenslotte vertegenwoordigt de •wegenbouw een tak van onze industrie die men toch zo maar niet willekeurig kan uitbreiden Het zou volgens ons al een hele prestatie zijn moest men over de 5 jaar de wegenbouw kunnen uitwer ken tot de aanleg van 50 Km nieuwe autosnelwe gen per jaar en evenveel gewone nieuwe banen. Deze uitbouw zou ook in een zekere zin vol doende zijn. Men moet trouwens ook rekening hou den met het feit dat de aangroei van ons wagen park niet oneindig is. Gewoonlijk neemt men aan dat het maximum 500 wagens bedraagt per 1000 inwoners, maar eens dat men aan een densiteit (Lees verder op pagina 2) De Vlaamse Taal

Denderklok | 1966 | | pagina 1