Matris RAADSZITTING Abonnementen Veertigste Jaargang Zaterdag 10 december 1966 VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG VAN 29 NOVEMBER 1966 HERNIEUWING DER Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - NINOVE Telefoon 327.27 - Postcheckrek. 4786.8o Prijs voor Jaarabonnement100 fr. Prijs per nummer: 2,50 fr. Drie jaar, zoveel maanden en opcentiemen, na door Kamer en Senaat te zijn bekrachtigd, ver schenen eindelijk de uitvoeringsbesluiten die voor goed (ha... ha... de betrekkingen tussen Noord en Zuid moeten regelen. Deze nieuwe, nu al uit de tijd zijnde wet komt in vervanging van een ander, drieendertig jarig document, dat in illo tempore ook ge stemd was, maar dat geen strafmaatregelen voor zag voor wie ze NIET navolgde. Een unicum in de geschiedenis der democratie, waarvan onze Waalse broeders in edelmoedig begrijpen en uit pure liefde voor hun Vlaamse landgenoten, gretig gebruik maakten om te dóen alsof die wet niet bestond en maar voortgingen het laken naar hun kant te trekken. Zo ergerlijk en menigvuldig wa ren de misbruiken die hieruit voortsproten dat ze zelfs ons, Vlamingen hoe is het mogelijk al te bar werden zodat er ditmaal wèl degelijk straf fen op de niet naleving der taalwet werden voor zien. En nu maar kijken en afwachten wat onze landgenoten er zullen op vinden om ongestraft hun opzet te volgen. Want dat onze Waalse broeders zich zo maar goedschiks bij het wettelijke zullen neerleggen, gelooft niemand Zeg van een Waal wat ge wilt, maar hij weet iets van doorzetten en wat in zijn kop zit, krijgt de man er gewoonlijk ook door Vooreerst is er, zoals aan elke degelijk inge studeerde Belgische wet, weer een achterpoortje de zo genaamde verworven rechten Op zichzelf al iets zeer rekbaar, want wat is recht en hoe en wanneer wordt het verworven Afgezien van het feit dat weer eens alleen Franssprekenden langs dit achterdeurken zullen ontsnappen, zal er van officiële zijde wel voor gezorgd worden dat Vlaamsonkundige staatsbedienden op of vóór tijd en stond hun bevordering krijgen om in een minimum tijd de hoogste toppen te bereiken. Als alles goed gaat duurt het op zijn minst één generatie vooraleer er iets van gelijkheid zal te bespeuren vallen. Daarbij wordt vergeten dat deze rechten er géén zijn, vermits verworven tegen de wet in, alleen omdat de nodige sancties niet werden voorzien. Verder zijn er nog duizend-en- één pesterijen en trucs in het aanwenden, waarvan onze Waalse vrienden alle knepen kennen, zoals we dat sinds 136 jaar mochten ondervinden. Ver geleken met hen zijn onze slimste Vlaamse parle mentairen nog onmondige kinderen Om een recent voorbeeld te noemen in de Voerstreek wettelijk Vlaams grondgebied kre gen in deze dagen sommige gemeenten het bezoek van twee Sinterklazen. Een Franstalige die, alleen vergezeld van zijn Zwarte Piet ongehinderd de Vlaamse inwoners mocht komen tergen. De Vlaam se Sint echter kreeg een officiële escorde in de vorm van een jeep met rijkswachters, die hem op zijn ganse tocht volgde. Op hoger bevel natuurlijk! want ge kunt nooit weten... Die Vlaamse Sint kon wel eens een vermomde zwarte zijn zwarter dan zijn Piet en bommen en mitrailletten uit delen in plaats van snoep en speelgoed. Moest zo iets bievoorbeeld in Brussel of Moes- kroen gebeuren, dan kon op zijn minst de Minister van Binnenlandse Zaken zijn matten oprollen en was onze Teevee al gebarsten van 't lawaai Hebt gij al iets gehoord van enig protest van wege een of andere Vlaamse krant of vereniging, laat staan Vlaamse parlementairen ALS er iets komt, dan zal het weer een of andere motie zijn van een of ander kultureel ver bond dat in vlammende woorden hoe meer pin ten, hoe meer vlam streng, strenger of ten strengste (ook pinten-evenredig) zal protesteren en dreigen met God weet welke tegenmaatregelen. Tot groot jolijt van broer Waal, die goed weet dat we gepatenteerde motiestemmers zijn, maar zelf als argument liever een kasseisteen gebruikt. En die bovendien goed weet van waar de gepar keerde mosselen komen. Van boven de taalgrens Kort na 20 uur wordt de vergadering door dhr Burgemeester voor geopend verklaard. Alle raads leden zijn aanwezig, evenals drie persmensen en een toehoorder. Dhr Secretaris geeft lezing van het verslag der voorgaande Raadszitting, dat zon der aanmerkingen wordt goedgekeurd. 1 Wijzigingstadsbegroting buitengewone dienst Dhr De Riemaecker In uitgaven hebben we 440.000 frank voor de Overweg Savooistraat en de industriezone in ontvangsten 486.000 frank door verkoop gemeentegoederen en ontvangen leningen. Dhr De Ville Maar voor de Overweg in de Savooistraat werd toch reeds een meerkrediet ge stemd Dhr De Riemaecker Geen meerkrediet maar wel een krediet. Dhr Cornelis Hoeveel kostte de bedding van de Molendender per m2 Dhr De Riemaecker De 60 eerste meters aan 160 fr de m2 en dan verder aan 29 fr de m2. Dhr Cornelis Ik vraag een post van 100 fr op de gewone begroting voor de herstelling van Over enkele dagen zult U in de gelegen heid gesteld werden om Uw abonnement te hernieuwen voor 1967. Prijs per jaar100 frank. Daar deze kwitanties slechts eenmaal aan geboden worden, verzoeken wij onze aton- nee's de nodige schikkingen te willen treffen voor het hernieuwen van hun abonnement. Eventueel kan de betaling gebeuren door storting of overschrijving op postcheckreke- ning n 4786.85 van Paul Luysterman, Ninovc. Wij rekenen op een goed onthaal en dan ken U vooraf AANDACHT De lezers die zich heden laten abonneren, ontvangen tot met nieuw jaar ons weekblad GRATIS. mijn zetel (algemeen gelach). Dhr De Vleeschouwer En voor de mijne ook 100 fr. Dhr Burgemeester Dat is dan voor 1967. Algemene goedkeuring met 13 stemmen. 2 Goedkeuring tarief verhuring geluidsinstallatie Dhr De Vleeschouwer Vanwege tal van ver enigingen krijgen we aanvragen om de geluidsin stallatie van de Stad in bruikleen te nemen. Wat denkt U van een vergoeding van 500 fr Dhr Cornelis Wie moet ze dan plaatsen Dhr De Vleeschouwer Het personeel van de Stad zelf. Dhr Cornelis Dan is dit een slechte affaire. Dhr Waltniel Waaruit bestaat deze geluids installatie Dhr De Vleeschouwer Vier grote hoornspre kers, 2 geluidskolommen, 2 micro's en dan nog de bed ieningsappara tuur. Dhr De Duffeleer Het stadspersoneel moet dan toch ook nog betaald worden. Dhr De Vleeschouwer Goed. Maar wat moet er dan met de aanvragen precies gebeuren Dhr Cornelis We begrijpen die maatschap pijen best, maar niettemin zal het uitlenen toch een slechte zaak zijn. Dhr Waltniel Wanneer wordt ze voor de installatie door de Stad aangekocht Dhr De Vleeschouwer In mei 1966. Dhr Waltniel Hoeveel heeft ze gekost Dhr De Vleeschouwer 26.000 fr voor rekening van onze Feestcommissie. Dhr Burgemeester We moeten eerst beslissen of we onze installatie al dan niet uitlenen. (Lees verder op pagina 2) Wij, de mosselen

Denderklok | 1966 | | pagina 1