d e Eenenveertigste Jaargang Zaterdag 7 januari 1967 Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - NINOVE Telefoon 327.27 - Postcheckrek. 4786.8a Prijs voor Jaarabonnement100 fr. Prijs per nummer: 2,50 fr. VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG De jongste overstromingen hebben bij de open bare opinie opnieuw belangstelling voor het Den derprobleem gewekt. De interpellatie van Volksvertegenwoordiger Van Hoorick, in dewelke ik tussengekomen ben, heeft aan de Minister van Openbare Werken de gelegenheid gegeven zijn standpunt uit te leggen. Hoever staan we nu Dit is de vraag die we hier zouden willen beantwoorden. Er moet vooreerst een onderscheid gemaakt worden tussen het probleem van de Dendervaart, en het probleem van de waterzieke gronden langs heen de Dender. Jaren lang heeft men gedacht dat dit laatste probleem niet kon opgelost worden zon der omvangrijke werken die het waterpeil van de Dendervaart zouden verlagen. De werken die door de wateringen deze laatste jaren op initiatief van het Actiecomité wtxuen ondernomen, hebben bewezen dat de waterlozing van de weiden langsheen de Dender verzekerd kan worden zonder het waterpeil van de Dender te doen zakken. De uitslagen die bereikt werden zijn beslissend ter zake. Tussen Ninove en Geraardsber- gen zijn honderde hectaren gesaneerd en tot vrucht bare weiden omgezet. De sanering van de polder Gijzegem-Mespelare is bijna vedaan. De werken aan de wateringen «Gavergracht» en Schendelbeke kunnen beginnen. Ruime subsidies zijn toegezegd. Het Ministerie van Landbouw heeft de planning tot ontwatering van de Markevallei aan de NV Agrotechnic toevertrouwd. Het probleem van de Dendervaart is een ander probleem. Het werd reeds herhaalde malen en van verschillende zijden aan de hogere overheid voor gelegd. Laatst werd het nog eens in zijn geheel aan de Minister van Openbare Werken door het Actieco mité onderworpen. Tengevolge daarvan werden door Minister De Saeger belangrijke beslissingen genomen die hij als antwoord op de interpellanten nogmaals heeft bevestigd. De brief die hij op 5 december aan het Actie comité stuurde lijkt ons belangrijk genoeg om hier integraal te worden overgenomen. Hij luidt als volgt Waarde Heer, Het is mij een genoegen U kennis te geven door Oud-Minister Moyersoen, Voorzitter van het Actiecomité van navolgende beslissingen De kalibrering voor schepen van 600 ton zal beperkt worden tot het vak tussen het nieuw toe komstig sas te Erembodegem en de Dendermonding Onafhankelijk daarvan is het duidelijk dat zo wel de dijken als de kunstwerken over gans de lengte moeten onderhouden en bedrijfszeker ge houden. Indien daarbij blijkt dat de méérprijs voor mo derniseren, met andere woorden verbreden, ver diepen, plaatselijk rechttrekken, gering is tegen over de prijs voor het instandhouden van wat be staat, kan telkens in de mate van het financieel mogelijke, de modernisering verkozen worden. Inzake modernisering en vernieuwen van brug gen zal volgend programma geleidelijk uitgevoerd brug over de stuw en de brug over de sluis van Denderleeuw, en de brug te Teralfene, Erembode gem en te Wieze-Herdersem, Het herbouwen van de Denderbruggen te Erem bodegem en te Wieze-Herdersem zal in de loop van 1968 ten laste van de kredieten voor Oorlogs schade gebeuren. Het al dan niet herbouwen van de Zeeberg- brug te Aalst zal nog nader onderzocht worden in het licht van het feit dat het Bestuur der Wegen in de komende jaren een nieuwe brug zal bouwen over de Dender in de omleiding om Aalst. Men verzekert mij immers dat de Stad Aalst van oor deel is dat de huidige Zeebergbrug mag behouden blijven. Voor de Ophaalbrug II te Geraardsbergen, de Ophaalbrug II te Ninove en de beide bruggen over de sluis en de stuw te Idegem zal een grondige studie gemaakt worden van de mogelijke oplos singen tot het vervangen van de huidige bruggen door modern, aan het huidig verkeer aangepaste kunstwerken. (Hierbij wordt gedacht aan vaste bruggen of brede ophaalbruggen) Ik zal niet nalaten U ten gepasten tijde de aanvullende beslissingen te laten kennen nadat de verslagen van het Bevoegd Bestuur mij zullen voorgelegd zijn. Anderzijds zijn, en dit in tegenstelling met de aanvankelijke verwachting waarvan sprake in mijn brief van 8september 1966, de onderhoudsbagger- vverken tussen Denderleeuw en Teralfene (werk van 10.000 m3), waar de diepgang is beperkt tot lm70, reeds aangevat. De baggerwerken in de door tocht te Aalst en te Dendermonde tussen de sluis en de sluwsluis (in totaal 90.000 m3) evenals op verscheidene plaatsen tussen Aat en Ninove (in totaal 40.000 m3) dienen in 1967 uitgevoerd en ge ëindigd te zijn voor het begin van de winter, ttz vóór 1 november 1967. (tot daar deze brief) In de Kamer heeft de Minister op zijn beslis sing betreffende de herkalibrering van de Dender tot aan het nieuw toekomstig sas te Eremgodegem, het volgend commentaar geleverd Moesten al de werken die voor de Dender ge pland werden over gans haar lengte uitgevoerd worden, dan zou men staan voor een totale uitgave van drie miljard zevenhonderd miljoen. Een zo hoge uitgave is niet verantwoord op het ogenblik dat de economische betekenis van een vaart als de Dender gestadig vermindert. De ueiken die voorzien zijn behelzen een uit gave van zevenhonderd miljoen. In 1967 wordt daarmee begonnen, door het aanleggen van een sluis met stuw aan de Dendermonding. De. jslyi&_.yan Aalct vol Anderzijds, zo verklaarde de Minister, zullen de beloofde baggerwerken uitgevoerd worden vóór november 1967. Wat de verscheidene bruggen betreft komt ook schot in de zaak. Te Ninove is reeds de aanbeste ding voor de brug op de westerse omleiding ge schied. Wij moeten ons oprecht verheugen over het feit dat nu eindelijk het probleem van de Dender van overheidswege ernstig wordt aangepakt. Er zijn nochtans buiten deze fundamentele werken (herkalibrering, baggeren, hernieuwen der bruggen) nog een aantal onderhouds- en voorbe- hoedswerken te verrichten die dringend nodig zijn. Het versterken van de dijken, het verhogen ervan op bepaalde plaatsen zijn onontbeerlijk. De heer De Saeger is de eerste Minister van Openbare Werken die voor soortgelijke werken kredieten heeft voorzien. Het Actiecomité heeft de besturen der gemeen ten langsheen de Dender uitgenodigd om verslag uit te brengen over hun jongste ervaringen, ten einde een dossier op te stellen met concrete voor stellen, die we zo spoedig mogelijk aan het Mi nisterie zullen voorleggen. Hier ook is samenwerking geboden. vu vzw Het Denderprobleem \%*1 a J

Denderklok | 1967 | | pagina 1