lV e qZ\u f'/st Sn NINOVE: Eenenveertigste Jaargang Zaterdag 11 februari 1967 Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - NINOVE Telefoon 327.27 - Postcheckrek. 4786.8o Prijs voor Jaarabonnement100 fr. Prijs per nummer: 2,50 fr. VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG De moeilijke tijden stellen zich voor. en wel zeer vlug, vlugger dan verwacht Volgens onze regeringsleiders was dit absoluut niet te voorzien in oktober 1966. Wij kunnen niet geloven dat deze mensen zo kortzichtig zouden zijn. Zo ver zijn we er toch nog niet aan toe... Men kan nochtans de zaak ook op een andere manier bekijken. Belastingen zijn een onaangena me noodzaak akkoord doch op een bepaald ogenblik zou men wel eens te ver kunnen gaan. Naar onze mening is de emmer zelf boordevol. Om maar eén voorbeeld te geven. Ongeveer een jaar geleden werden op het gebruik van private voertuigen verschillende bijkomende taksen gehe ven. Het gevolg is alom gekend... De opgaande curve, die de verkoop van wagens aangaf, werd gebroken. Onze auto-industrie maakt een crisis door, veel personeelsleden werden afge dankt, sommige fabrieken moeten tijdelijk hun deuren sluiten. Hebben die belastingen dan iets opgebracht wanneer men rekening houdt met al dit verlies Natuurlijk zal men misschien verwijzen naar de toestand in andere landen waar men er niet beter aan toe is, maar dat is een magere troost Maar wie is het grootste slachtoffer van dit alles? De kleine man die afgedankt werd. Dat is toch overduidelijk De manier waarop men hier nu te werk gaat, zou ons land in een crisis kunnen storten, waarvan de moeilijkheden niet zo gemakkelijk te overwin nen zijn. Volgens het wetsontwerp 356 zal men een bij komende belasting hebben van 10' i op een inko men dat 500.000 fr te boven gaat, zonder dat men nochtans het plafond van 50' zal overschrijden op het totaal inkomen. Deze laatste bepaling is ver van juist Laat ons het voorbeeld nemen van de indus trieel die een winst maakt van 1 miljoen frank. Deze man zal thans meer dan een half miljoen belastingen dienen te betalen. Natuurlijk zouden vele mensen met hem willen ruilen, wij trouwens ook. Maar daar gaat het niet om Van zijn reste rend half miljoen moet onze industrieel natuurlijk leven. Maar zullen hem anderzijds de nodige mid delen overblijven om de onontbeerlijke investerin gen *te verwezenlijken om zijn instelling aan de moderne normen aan te passen?... Wanneer hij daartoe niet in staat is zal hij misschien trachten zijn belastingen te ontlopen, wat de schatkist dan ook niet ten goede komt. Of misschien zal hij gewoonweg zijn zaak sluiten en zijn kapitaal op een andere manier investeren, misschien wel in het buitenland. Ook weer een procédé die de schatkist niet ten goede komt en waarvan de kleine man, die in zijn bedrijf was te werk gesteld, het kind van de rekening zal worden. Met als uiteindelijke uitslag dat de Staat die on productieve arbeidskrachten ten laste moet nemen. Kringloop die in spiraalvorm uiteenloopt naar een mogelijke katastrofe. Wanneer sommige ministers dan gaan verkla ren dat de inkomsten van vele personen te hoog zijn en dat het logisch is dat deze kleine groep (45.COO personen voor het ganse land) het gelag- moet betalen, dan staan we verbijsterd tegenover de werkelijk arme geest van deee mensen. Hoogst waarschijnlijk wordt er hier een zeker electoraal succes nagestreefd, maar dan antwoor den wij arme demokratie, waar het belang van het land opgeofferd wordt aan het persoonlijk suc ces of dit van een partij Het werkelijke slachtoffer wordt de arbeider, de bediende, de middenstander niet alleen omdat hij zijn sigaret of pint bier wat duurder zal oeta- len maar vooral omdat de kans bestaat dat de werkgelegenheid veel schaarser zal worden. De regering schijnt ook in te zien dat de massa zich van deze gang van zaken gaat bewust worden, en daarom de beloften betreffende de ekonomische hulp. Tot op heden blijft het alleen maar bij belof ten, maar als de bedoeling werkelijk goed is. dat men dan maar de centen op hun plaats laat zonder ze eerst in'handen te geven van de Staat, of men loopt gevaar dat er dan terug weinig voor de eko- nomie zal overblijven. Er zijn andere middelen om de sanering door te voeren, want miljarden worden verloren gegooid in alle soort instellingen die van ver of van dicht iets hebben te maken met de Staat. We zijn de eersten om de sociale vooruitgang aan te moedigen, maar we zijn wel tegen een hou ding waarbij alle nieuwe belastingen aangewend worden om terug wat meer boven zijn middelen te gaan leven, wat dan het effen van nieuwe be lastingen noodzakelijk maakt. Het staal waaruit onze voornoemde spiraal is gevormd is zeer sterk, maar... niet onbreekbaar! Het is hoog tijd dat het roer wordt omgegooid, het is de hoogste tijd Het thema over de plaats van de Kerk in onze wereld is een boeiend onderwerp voor al wie zijn verantwoordelijkheden niet uit de weg gaat. Het Centrum voor Bezinning van de de kenij Ninove richt een reeks SAMENKOM STEN in rond deze constitutie van Vatica- num II. Op 24 FEBRUARI leidt Profi J. VAN DER VEKEN de cyclus in. Mevr. RENARD - DE LEEBEEK handelt op 3 MAART over de problemen rond huwe lijk en gezin. Op 10 MAART spreekt Dr. GRYPDONCK over de invloed van de Kerk op de kulturele vooruitgang. Aalmoezenier LUYSTERMAN besluit de reeks met de behandeling van het probleem van de vrede, op 17 MAART. PRACTISCHE WENKEN: Elke zitting gaat door in het Sint-Aloysi- uscollege te Ninove, Weggevoerdenstraat, en vangt aan te 20 uur. Na de inleiding is er foyer, met gelegen heid tot het gebruiken van een vr-^rissing, en tot het losmaken van de tongi" Immers, na het foyer stelt de spreker zich ter beschikking van de vergadering om vragen te beantwoorden en, naar gehoopt wcrdt, tot een gesprek te komen met alle aanwezigen. De prijzen der plaatsen 30 fr per zitting', 100 fr voor de ganse cyclus. Speciaal voor de leerlingen uit het Secun dair Onderwijs zijn er kaarten voorzien van 20 fr per zitting, 50 fr voor de ganse cyclus. (deze kaarten te verkrijgen bij de leer krachten) Toegangskaarten kunnen verkregen wor den bij de ingang van de zaal vóór elke zit ting en bij de medewerkers. - 356 f

Denderklok | 1967 | | pagina 1