d vu e e^n U/Qams NOQ EENS BRUSSEL RAADSZITTING Eenenveertigste Jaargang Zaterdag 15 april 1967 E.H. VANDERSTRAETEN VERLAAT NINOVE; E.H. COUSSENS KOMT TERUG VAN 7 APRIL 1967 Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstrajt 10 - NINOVE Telefoon 327.27 - Postcheckrek. 4786.8a Prijs voor Jaarabonnement100 fr. Prijs per nummer2,50 fr. VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG Ja, we moeten er nog eens op terugkomen en 't zal niet de laatste keer zijn; vooraleer in deze delikate kwestie een oplossing wordt gevonden. Zo nu weer eens. omdat gedurende het laatste week-eind door de Volksunie een kongres werd belegd dat het Federalisme als hoofdnummer op zijn programma had gezet. Hoe diep deze idee in brede volkslagen al door gedrongen is moge blijken uit het feit dat een der gelijk thema openbaar kan besproken worden zon der algemene mobilisatie van weerstands- en an dere vaderlandsminnende groeperingen, ja zelfs zonder ontplooiing der traditionele politie- en rijks wacht met waterkanonnen. Laat ons dus gerust aannemen dat de federa listische gedachte langzaam maar zeker haar weg gaat, NU nog door sommigen als extremisme of separatisme wordt gebrandmerkt, maar eerlang misschien vroeger dan we denken door alle po litieke partijen in hun programma zal worden op genomen. Aan de volkswil uitgedrukt in de kieshokjes kan wel een tijd weerstand geboden, maar uit eindelijk zullen de meest unitaristische heethoof den toch de duimen moeten leggen. Voor wat Walen en Vlamingen betreft, geen zorgen dus. Met de Brusselaars blijft het een moei lijker geval. Begrijpelijker wijze heeft bovengenoemd kon gres zich dan ook speciaal met dit punt bezig ge houden, en stelt als oplossing het oprichten van een Rijksgebied Brussel. Onze lezers weten dat we hier ons vrije zegje hebben, daarom bekennen we dan ook kordaat dat dit voorstel onze goedkeuring wegdraagt. Het is niet omdat een voorstel van een tegenstander komt dat we dit a priori moeten verwerpen, en aangezien het scheppen van een Rijksgebied ons voor het ogenblik de enig mogelijke oplossing blijkt, zul len we dit dan ook steunen. Ai zal het niet gaan zonder f ran kof oon-ge ween en -tandengeknars, maar kom... daaraan zijn we sinds enige tijd gewend. Nochtans wordt het tijd dat het tot de Brus selse geesten doordringt dat Europees gezien Brussel absoluut niets betekent en zich met een rol van beleefde gastheer mag vereerd voelen. Zijn titel van Hoofdstad van Europa nog altijd niet officieelheeft la capitale te danken aan zijn ligging en aan de omstandigheid dat geen enkel der drie groten Engeland, Frankrijk en Duits land mekaar de eer en het politiek profijt gun nen Europa's hoofdstad binnen haar grenzen te hebben. Daarom, en daarom alleen wordt België als een soort ongevaarlijk no man's land geduld. Trekt Brussel hieruit de grootste profijten, dan komt dit werkelijk niet door de verdiensten van haar zelf, wel door de inspanning die de ganse natie zich getroost. Of met boerenwoorden gezegd ze stoeffen ginder met ons centen. Kleine ring, grote ring. me tro enz... zouden er zonder staatstoelagen onze centen nooit gekomen zijn. Het is dan ook maar redelijk en nationaal-gezond dat pogingen worden aangewend opdat beide taalgroepen zich in de hoofdstad zouden thuis voelen. Het scheppen van een Rijksgebied met haar gevolgen, nl. het bevolken van alle officiële en parastatale instellingen met een fifty-fifty perso neel zou alvast een eerste, grote stap zijn in de goede richting alvorens tot de tweede, nl. het sa mensmelten der Brusselse gemeenten over te gaan. Alhoewel iedereen inziet dat dit laatste een dringende noodzakelijkheid is geworden, is de ver wezenlijking ervan nog afgeremd door kleine, dorpspolitieke pretenties. Niet voor zo heel lang meer. de nood zal hier ook uiteindelijk wel dwin gen. Om te eindigen, nog deze zure opmerking wie binst de laatste oorlog ijverde voor Gross Brüs- sel vloog nadien voor jaren de bak in. Twintig jaarkens later wordt ongestraft gesproken en ge ijverd voor een... Reiehsgebiet Brüssel Wie heeft dat ooit gedacht Onderpastoor Eerwaarde Heer ARSEEN VAN DERSTRAETEN verlaat Ninove. Hij werd geboren te Erembodegem 1920, volgde Humaniora in het College te Eeklo en werd pries ter gewijd in 1945 door Mgr Coppieters. Achtereenvolgens was hij onderpastoor te Oost- w in kei, te Zulte, te Evergem H. Hart en sinas 13 februari 1961 te Ninove. Thans werd hij bevorderd tot Directeur der Zusters van Liefde, van het Instituut Onze Lieve Vrouw van Gaverland te Melsele-Waas, dat meer dan 1.100 leerlingen telt in de oude Humaniora, de Handelsafdeling en de middelbare Huishoudschool. De Denderklokwens-t Zeereerwaarde Heer Directeur Vanderstraeten van harte proficiat met deze eervolle promotie. Als nieuwe onderpastoor op de O.L.-Vrcuw- parochie te Ninove, begroeten we Eerwaarde Heer AN TOON COUSSENS die vóór enkele jaren de Sint-Theresiaparochie te Ninove verliet, toen hij onderpastoor werd benoemd te Erembodegem. De voor ons niet onbekende onderpastoor Cous- sens heten we opnieuw van harte welkom te Ni nove en wensen hem een vruchtbaar apostolaat op onze parochie. Kort na 20 uur wordt de zitting door dhr Bur gemeester voor geopend verklaard. Dhr Cornelis liet zich verontschuldigen. Drie persmensen en voor de helft van de zitting twee toehoorders volg den het kalme verloop van de vergadering. Het verslag der voorgaande zitting wordt zon der aanmerkingen goedgekeurd. Dhr De Riemaecker Ten titel van inlichting wens ik hier mede te delen dat voor alle principieel akkoord gaande gemeenten van de streek de In tercommunale Het Land van Aalsteen vergade ring heeft gepland te Outer, Aardeweg. Dhr Goubert Ik vraag het woord bij orde motie. Dhr Burgemeester We luisteren. Dhr Goubert Ik zou graag vernemen waarom ik geen uitnodiging ontving voor de sectieverga dering en deze gemeenteraadszitting Dhr Burgemeester Wat betekent dat? Dhr Secretaris Dhr Goubert stelde mij hier van telefonisch op de hoogte en ik stelde een on derzoek in. Agent De Clercq bevestigt formeel dat hij op vrijdagavond de uitnodiging in de brieven bus van dhr Goubert deponeerde, evenals twee brieven bij dhr Waltniel en de uitnodiging van dhr Stevens. Dhr Waltniel Dat.is inderdaad juist. Dhr Stevens Dat klopt. Dhr Goubert Ik heb niets gezien. Dhr Secretaris Er werd nog navraag gedaan bij de schoonouders en de schoonbroer van dhr Goubert om te zien of de uitnodiging bij vergissing daar niet was besteld. Men had er nochtans geen uitnodiging gezien. Dhr Goubert Ik was die vrijdagavond thuis. Dhr Waltniel Uw kinderen hebben misschien met die brief gespeeld... Dhr Goubert Ik wens dat men in de toekomst belt en de uitnodiging afgeeft. Dhr Burgemeester Akkoord, en ik verheug me dat U hier zelfs zonder uitnodiging' aanwezig zijt. Dhr De Riemaecker Ik vraag het woord bij ordemotie. Dhr Burgemeester Mr de Schepen... Dhr De Riemaecker In verband met het besmeuren van de gedenksteen op het Kerkplein en nog andere gebouwen houd ik er aan, Mr de Burgemeester, U te feliciteren met de vorm van protest die U liet aanplakken. Namens onze partij sluiten we volledig aan bij dit protest. We hebben vernomen dat het onderzoek reeds uitslagen op leverde en drukken de wens uit dat om het even wie het ook iszij aan de passende gevolgen niet zullen ontsnappen. Al kunnen diegene die gelast zijn met het toezicht niet overal zijn. toch dient (Lees verder op pagina 2)

Denderklok | 1967 | | pagina 1