ft rist en \J De Walen, onze broeders RAADSZITTING Zaterdag 22 april 1967 VAN 7 APRIL 1967 Eenenveertigste Jaargang VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG AAN AL ONZE COMMUNIECANTEN EN HUN ACHTBARE OUDERS VAN HARTE PROFICIAT! Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - NINOVE Telefoon 327.27 - Postcheckrek. 4786.8a Prijs voor Jaarabonnement100 fr. Prijs per nummer2,50 fr. Want of we 't nu willen of niet, het IS zo We hebben te lang samen geleefd om niet te beseffen dat zelfs in het uiterste geval wij zelf nooit boven-moerdijkse Nederlanders worden, evenmin als een Waal ooit een Fransoos zal zijn. In beide gevallen is het verschil van opvoeding en levensopvatting tè groot opdat we ons in een andere Staat thuis zouden voelen. In werkelijkheid en niettegensiaande het taalverschil staan we dichter bij een Waal dan bv. een Fries of Gronin ger. Hetzelfde zal wel waar zijn aan de andere kant van de taalgrens. In familie en onder mekaar mogen broers even wel een ander zijn waarheid eens zeggen, en aan dat genoegen willen we voldoen, biezonder nu de Walen krampachtig huilen en ons als imperialisten willen doen doorgaan. God weet nochtans dat, als er één vredelievend volk is, dit juist in Vlaanderen woont. Meer dan honderddertig jaar samen wonen met de Walen is een beproeving die waar ook ter we reld op een revolutie zou eindigen. Als we, na zo lang door de Belgische Staat stiefmoederlijk be handeld te zijn, er dank onze vitaliteit in lukten enigermate het vroeger ongelijk te herstel len, zouden de Walen moeten bewijzen ook edel moedig te kunnen begrijpenzoals dat van ons méér dan een eeuw werd gevraagd. Tevens zouden ze zich moeten neerleggen bij het feit dat wij vooruit- en zij achteruit zijn gaan boeren. Want ze gaan achteruit, rapper dan ooit iemand heeft gedacht. De ekonomische toestand, het teloor gaan van de kolen- en staalnijverheid, heeft alleen maar hel tempo versneld van een verval dat onafwend baar was. God weet dat we hier in Vlaanderen ook moeilijke tijden hebben meegemaakt. Vroeger het vlas. dan de hop en later de lucifers en nu onlangs nog de textielnijverheid, zijn hier berg-af gegaan. Maar we zijn niet bij de pakken gaan zitten, mochten en dierven niet, omdat te veel kinder monden te vullen waren, zodat naar andere mo gelijkheden werd gezocht en gevonden ook al werd daarvoor vaak de broekriem dichter ge snoerd en aardappelen in plaats van biefstuk gegeten. En niet steeds werd hiervoor staatshulp inge roepen, verre van. Hoeveel kleine en middelgrote bedrijven hebben we niet zien uitgroeien tot mach tige firma's, bedrijven geschapen door de ouderen maar steeds met de toekomst en de levenskansen voor de jongeren voor ogen. Met de Walen is het nochtans anders gesteld. Te lang hebben ze geteerd en geleefd op de goedkope Vlaamse arbeidskrachten, te lang net princiep «één kind, maar een rijk)) gehuldigd, zonder te beseffen dat aan deze toestand een einde kon komen, zonder in te zien dat deze levenswijze hun eigen veroordeling inhield. De noodzakelijkheid zelf van kinderrijke ge zinnen zagen ze niet in, waarom ook... zolang les flamins het zware werk kwamen doen en zij zelf of Tenfant unique het er beter kon van nemen. Tot de krisis en de sluiting der koolmijnen kwam, die hen met één slag voor het brutale feit stelde van een verouderde, slecht geplande plaat selijke industrie. Toen hadden ze moeten begrijpen dat het ogenblik er was om zelf de handen uit de mouwen te steken, naar andere middelen te zoeken om verder te leven. Zo ver heeft broer Waal nooit gedacht, nooit willen denken Voor hem zelf en zijn klein na|e- slacht is er vooralsnog genoeg en de rest, ja',., waarvoor dient de Staat En maar jammeren en treuren, de fout op onze schouders schuiven, ko- mitees oprichten en moties goedkeuren, 't kost allemaal zo weinig. Het enige dat de Waaltjes NIET WILLEN, is... werken. Of enig risico nemen om op eigen hand een of andere zaak op te richten. Wie daaraan nog mocht twijfelen kan zelf eens gaan kijken en moet daarvoor zo ver niet gaan zoeken. Een tochtje bievoorbeeld naar de streek van La Louvière en Binche, liefst op een gewone weekdag, geeft een juist beeld van wat deze streek geworden is: een oud... uitgeleefd... ten dode op geschreven land (Vervolg van ons voorgaand nummer) 8 Hoek met openbare pomp Biezenstraat Ver huring met opstalrecht Goedkeuring van het huurcontract Dhr De Riemaecker We hebben het huur contract aan Mw De Pril voorgesteld, die in de gegeven omstandigheden van deze huur afziet, en met reden. We moeten hier inderdaad vaststellen dat som mige besturen geen zin hebben voor werkelijkheid. 9 Marktstraat goedkeuring verkoop van grondrestanten Dhr De Riemaecker Het gaat hier over een perceel voor de tuin van dhr Apoteker De Geest, de overkant van de beek, de overwelfde beek en een perceel neven het oud huis Van Weydevelde (thans eigendom Groeninck). Dhr Groeninck zal dit huis afbreken en er ook de beek overbouwen met een gebouw met drie verdiepingen en 2 winkels. Voor het overbouwen van de beek is echter het verlenen van een con- cossie nodig van de Provincie. Er zal een uitweg gelaten worden voor de heer Kieckens. De grond werd 4000 frank de m2 geschat. Dhr De Geest is akkoord om 101,6 m2 aan te werven voor de prijs van 405.600 fr Belanghebbenden gaan ook akkoord om 7,43 m2 voor 29.680 frank en 16,23 m2 voor 64.920 frank aan te werven. Dhr De Ville Het taksreglement werd toe gepast op de kostprijs von de Marktstraat. De som die de Stad nu ontvangt zou van deze kostprijs dienen afgetrokken te worden. Dhr De Riemaecker Op de eigendommen die we nu verkopen kon de Stad geen taks leggen vermits het haar eigendom was. Dhr Burgemeester De bewoners van de Marktstraat hebben maar een deel van de nieuwe straat betaald. Dhr De Ville Toch hebben die mensen zeer veel moeten betalen. Dhr Burgemeester Die straat kostte inder daad véél geld. Dhr De Riemaecker We vragen nu eens de, toelating om een goeie zaak te doen. Dhr Waltniel We zullen U dit plezier wel niet ontnemen, maar betreuren toch die zeer hoge prijs van de bouwgrond in onze stad. Dhr De Riemaecker We hebben deze week in onze stad andere cijfers gehoord. Algemene goedkeuring met 12 stemmen. (Lees verder op pagina 2) u/aams weekk

Denderklok | 1967 | | pagina 1