d e e2-in GELDPROBLEMEN Zaterdag 6 mei 1967 Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - NINOVE Telefoon 327.27 - Postcheckrek. 4786.8o Prijs voor Jaarabonnement100 fr. Prijs per nummer2,50 fr. VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG van onze biezondere medewerker. 0P HET ,NTERNAT,0NAAL VLAK De besparingen in de staatsuitgaven zijn de grote bekommernis der huidige regering en in ver band hiermede worden vooral genoemd het leger, de ziekteverzekering, het onderwijs, de spoorwegen en andere parastatalen die inderdaad met het reu zeaandeel van het nationaal inkomen weglopen. Naar onze mening nochtans wordt er te weinig aandacht geschonken aan een andere laspost die ons regelmatig jaarlijks circa 600 miljoen kost nl, de Sabena. Dat deze maatschappij door de Staat in leven gehouden wordt alleen om het prestige, is voldoen de geweten, al zeggen we dadelijk dat dit prestige dan toch duur betaald wordt en hier ook moet ingegrepen worden. Want hoe men het ook draaie of kere, onze nationale Sabena kan financieel nooit renderen als de commerciële opvatting ervan niet grondig wordt gewijzigd. Niet beschikkende over een voldoende binnen landse klienteel dus met te weinig ontvangsten om haar balans in evenwicht te brengen dient noodzakelijk naar andere middelen uitgezien. Hoe dat kan willen we even nagaan. Ons landeken is te klein, technisch gezien de afstanden te kort. zodat op binnenlands vlak niets te rapen valt. Zelfs op europees vlak blijft het aantal passagiers steeds onvoldoende zodat met uitzondering van het zomerseizoen nooit met volle vrachten gevlogen wordt. Al betekent voor de gewone man van bij ons een vlucht binnen Europa al heel wat, toch blijft het feit dat deze korte vluchten, gespreid over en tele zomermaanden, de enorme onderhoudskos ten van vlieghaven, personeel enz... die het jaar over tn dienst worden gehouden, onmogelijk kun nen dekken. De drie vierden van het jaar wordt gevlogen met onvoldoende lading, met te weinig vracht en... dus met verlies. De doorsnee Belg beeldt zich graag in dat Zaventem een grote vlieghaven, de Sabena een machtige maatschappij is... Het is jammer maar noodzakelijk onze lezers deze illusie te ontnemen. Wel geniet de Sabena qua service en zekerheid een zeer gunstige reputatie, maar ze is en blijft een klein broertje in vergelijking tot de meeste andere luchtvaartmaatschappijen. Al bengelen we niet helemaal onderaan, we horen toch niet bij wat we zullen noemen de middelsoort. Om het bij het europese kontinent te houden krijgen we hier toch de Russische Aeroflot de zich de laatste tijd sterk ontwikkelende Deutsche Lufthansa Alitalia dat meetelt in mindere mate de KLM, om niet te spreken van het zeer machtige Air-France en de europese big boss BEA (British European Airways). Wist ge, vriend Lezer, dat in de Verenigde Staten maatschappijen bestaan die dertig, we zeg gen wei dertig maal méér vliegtuigen in omloop brengen dan onze Sabena, alleen voor binnenlandse dienst En dat in Amerika gevlogen wordt aan prijzen waar ge stom van staat Zo organiseert de Mohawk Air Lines week- emd-reizen die U met vertrek op zaterdagmorgen van uit Boston naar Detroit brengen, in de namid dag doorvliegen naar Buffalo waar overnacht kan worden, om op zondag via Washington en New- York State naar Boston terug te keren. Zo iets ais een ronde van Europa met telkens ruim tijd tot bezoek van elk dezer steden. Kostprijs Vai niet om... 25 dollars of 1250 fr. Onnodig te zeggen dat alle vluchten volledig bezet zijn en reservatie noodzakelijk is. Dit alleen wijst er op dat we hier met onze beperkte middelen nog onderont wikkeld zijn. En wat dan te zeggen van de vluchten op in tercontinentaal gebied waar de Sabena het meet opnemen tegen zware jongens ais daar zijn de Pan American Airways (Panam) en de Transworld Air Lines (TWA) met dagelijkse regelmatige vluchten rond de aarde, in beide richtingen... ttz. van Oost naar West en omgekeerd De British Overseas Airways Company (BOAC) bezit een net van rechtstreekse lijnen over de ganse wereld, Air- Prance en Alitalia spreken hun woord mee, terwijl de Deutsche Lufthansa en de Russische Aeroflot zich stilaan maar zeker bij de groten komen voegen Onder deze laatste mogen ook vernoemd de Austra lische Qantas, Air Canada, de Braziliaanse Varig die elk over een uitgebreid net in eigen kontinent beschikken en daarenboven nog regelmatig op Eu ropa, het Verre Oosten en Noord-Amerika vliegen. Denk nu niet dat we met al die vliegerij afgedwaald zijn van de Sabena en besparingen. Integendeel, we zitten er midden in Hoe wij die besparingen zien, leggen we uit in een volgend artikel. In de vorige bijdrage hebben we het gehad over de benarde toestand waarin we verkeren, toen we even de geidpolitie onderzochten We stellen vast dat op het internationale vlak de toestand ongeveer dezelfde is, ten minste dan toch in onze westerse wereld. Het gaat hier inder daad om een doolhof van leningen op leningen enz. en uiteindelijk wordt ieder land zodanig afhanke lijk van de andere landen, dat het stellig moeilijk zou worden zich uit het stelsel zo maar terug te trekken zonder zijn eigen doodvonnis te tekenen. De toestand is er wel gedeeltelijk de oorzaak van dat er maar weinig munten een internationale waarde bezitten. Maken een uitzondering op deze regel het Engelse pond, de USA-dollar en ook de Zwitserse frank. Waarom het Engelse pond Zeker niet om de werkelijke waarde, want moest men van Engeland eisen zijn schulden te betalen, dan zou dit land bankroet moeten tekenen. Het gaat hier om een toestand geschapen door een traditie. Tot voor de 2e wereldoorlog was het Brits Imperium werke lijk een geheel, en dit betekende heel wat. Het omvatte Canada, bezittingen in Centraal Amerika, het belangrijkste gedeelte van Afrika, India en Australië. Verder was Engels kapitaal geinvesteerd in zo wat alle landen van de wereld. Deze situatie nad v ooi ge\olg dat overal Engels geld aangenomen werd. En deze toestand bestaat nu nog Nu begint praktisch overal de USA-dollar in gang te vinaen in onze wereld. De goudreserves van de Verenigde Staten zijn nochtans ver van o.doende, maar hier staat dan een industrie achter de dollar. Me stellen ons misschien wel niet steeds voor wat de Amerikaanse ekonomie betekent. Men spreekt immer van de grootste industrie in de wereld, maar wat zit daar juist achter Ge rende de tweede wereldoorlog werd dit best aan getoond. Toen de USA in de oorlog betrokken werd bestond hun oorlogsindustrie hoegenaamd niet. Maar in 30 maanden tijds waren ze in staat 300.000 vliegtuigen te bouwen, daar waar Duitsland er in 1935 slechts 4300 bezat. Dan nog 160 vliegtuigmoe derschepen, tegenover 15 voor de Asmogendheden. Toen de oorlog op zijn hevigst was. beschikten de Geallieerden over ongeveer 40 miljoen man die grotendeels door de Verenigde Staten werden be- v ooi raad. En dan had de USA reeds zelf 14 miljoen uian onder de wapen. Toch zag men er nog de kans een half miljoen mensen te vinden die bij de bouw van de atoombom betrokken waren. Dit alles ten spijt ging de levensstandaard erop vooruit gedu- (Lees verder op pagina 2) u/oams 9 Besparingen in Luchtvaart

Denderklok | 1967 | | pagina 1