tf rist Srj e2-in Q<y Eenenveertigste Jaargang Zaterdag 20 mei 1967 VERKEERSREGLEMENT DE BRUG AAN DE OUDE KAAI ZOMERFEEST BIJ ONZE BRANDWEER ONZE PARLEMENTAIREN GEÏNDEXEERD Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - NINOVE Telefoon 327.27 - Postcheckrek. 4786.8o Prijs voor Jaarabonnement100 fr. Prijs per nummer2,50 fr. VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG In een vorige bijdrage hebben we getracht de lezer een juiste gedachte te geven van de plaats die de Sabena ongeveer bekleedt, gezien vanuit het interkontinentaal standpunt. Schitterend is het niet, en dat zal het wel nooit worden alleen maar om reden dat de grote maat schappijen zoals Panam Air Canada Aeroflot Qantas Varig en andere over een grote klien- teel in eigen land beschikken, met elk voor zichzelf een net van vlieglijnen, waarbij vergeleken de West-Europese lijnen samen nog maar klein bier' zijn. Hieromtrent cijfers noemen is bezwaarlijk omdat het verschil van afstanden en bevolking wer kelijk te groot is. De interkontinentale vluchten van deze maatschappijen zijn een natuurlijk voort vloeisel uit een bestaande vaste klienteel, als we het zo zouden mogen zeggen een bij brok. Het tegenovergestelde gebeurt over het alge meen in alle westeuropese landen waar bij ge brek aan een voldoende eigen klienteel de maat schappijen het moeten zoeken in interkontinentale vluchten en precies op dit terrein is de concurren tie het scherpst. Omzeggens elk land, hoe klein of ekonomisch zwak, maakt er een prestigekwestie van zijn eigen nationale vliegdienst te bezitten en moet om deze in leven te houden de big bosses op eigen terrein gaan bekampen. Dat zulks slechts kan gaan mits enorme financiële opofferingen, spreekt van zelf. Afgezien immers van de normale verlofperiode, zijn de lange afstand-flights van deze kleine maat schappijen onvoldoende soms slechts voor 1/4 bezet en dat kost geld... veel geld, zoals elk trans portmiddel dat zich ledig of onvoldoende geladen moet verplaatsen. Aan dit euvel lijdt ook onze nationale Sabena. Afgezien van het feit dat, procentsgewijze en voor zo ver de statistieken ons bekend zijn, de Sabena over het grootst aantal personeel beschikt, lijkt het ons noodzakelijk dat deze maatschappij haar ganse exploitatie-programma eens grondig zou her zien. Om te beginnen zouden slechts deze interkon tinentale lijnen mogen gehandhaafd blijven die werkelijk renderend zijn of ten minste toch een kans bieden dit te worden. Het heeft geen zin betrekkelijk arm als we zijn de strijd aan te binden met machtige, winstgevende of totaal ge nationaliseerde maatschappijen die zo sterk zijn dat we vroeg of laat toch de duimen moeten leggen. Het past eraan te herinneren dat onze vroegere automobielindustrie het na lange en dure strijd ook heeft moeten afleggen tegen de sterkere broers, en we ten slotte toch goed gevaren zijn met een akkoord over montage-fabrieken zoals ze nu nog bestaan. Voor ons part geloven we dat de Sabena de zelfde weg zal op moeten. In plaats van stug op de verworven rechten te steunen, het soms tegen over anderen nogal uit de hoogte te nemen, deden we best het te zoeken in akkoorden en samenwer kingen die steeds beter zijn dan een hopeloos ge vecht. Dan kwamen we niet voor toestanden zoals nu, waar Air-France die sinds lang een broertje dood heeft aan de Sabena wel het Sabena lan dingsrecht op net oude en versleten Le Bourget behoudt, maar dit stelselmatig weigert voor het hyper - moderne Orly. Met andere woorden, wie Sabena vliegt en in Parijs moet overstappen, ver liest een paar uren met la traversée de Paris in autobus of tram. De KLM ook eens financieel ziek geweest ook gesubsidieerd door de Staat, heeft het over een andere boeg gegooid en lukte er in van Schiphol de voornaamste vlieghaven van Europa te maken. En de guldens vloeien binnen dank zij een sterk ontwikkelde handelsdienst. Zo ontwikkeld, dat wij in eigen land regelmatig te laat komen zodat bv. onze nationale roem het witloof, in Zaventem in de namiddag ingescheept, via Schiphol en de KLM 's anderendaags-morgen in New-York op de vroeg- markt staat. Het ware te gemakkelijk het kronisch te kort in de Sabenakas op de tekortkomingen van het personeel te schuiven. De fout ligt hoofdzakelijk aan de struik tuur van de maatschappij zelf een parastatale instelling die zoals een gewoon mi nisterie te sterk op politiek vlak wordt bein- vloed. Elke partij, zo gauw als ze aan de macht komt, plaatst haar mannekens waar ze kan zonder al te veel op werkelijke bevoegdheid te letten. Aan genoeg ontwikkeld en durvend personeel mangelt het niet, alleen worden alle initiatieven gesmoord door politieke tussenkomsten die elk beslissings recht vernietigen. Nochtans zijn we ervan overtuigd dat, moest er werkelijk gewild worden, de Sabena een winst gevende zaak kan zijn, op voorwaarde zoals gezegd, dat alleen een zaak wordt gezien, geen politieke vriendjeswinkel. Zolang dat niet gebeurt, blijft het een hopeloos geval en een lastpost voor ons allemaal. Het spreekt van zelf dat we in dit kort verslag niet alle aspekten van dit ingewikkeld geval heb ben kunnen belichten, en ons alleen hebben ge houden aan enkele algemeenheden. Hoeveel automobilisten, bij het ophalen van de Begijnebrug, stationeren langsheen de dubbele gele strepen, die het binnenrijden van de stad voorrang geven aan de Dés. de Bodtkaai, is niet te tellen. Weten die mensen dan toch niet af van het verkeersreglement dat uitdrukkelijk verbiedt langsheen deze of andere gele strepen stil te staanMeteen wordt dan ook regelmatig de doorrit naar of van de de Bodtkaai radikaal af gesneden, zonder meer. Wanneer de politie graag verbaliseert heeft zij het niet lastig hier alle dagen de kas te spijzen. Sedert een paar weken is de toegang naar of de uitgang van het stadscentrum langs deze brug beperkt tot 2 Ton. Of hier gevolg aan gegeven wordt is weer een andere zaak, alhoewel deze nog steeds voorlopige brug, sedert 1940 veel geleden heeft en zeker over haar hoogtepunt heen is. Het zou geen kwaad kunnen ook hier een oogje in het zeil te houden en gebeurlijke ongelukken te voor komen. alhoewel ook de vrachtwagenbestuurders verondersteld zijn te kunnen lezen Vandaag zaterdag 20 mei bieden de officieren van onze Vrijwillige Brandweer een traditioneel zomerfeest aan, dat nu toch een biezonder karakter zal dragen gezien enkele bevorderingen officieel en plechtig zullen geschieden. Worden tot Brandweerman aangesteld, de as piranten: De Duffeleer Robert, De Smet Eddy. Kina Jean en Schollaert Willy. Worden tot le Brandweerman aangesteld, de Brandweermannen Arijs Isidoor. De Vlemintk Paul, Verstraeten Ferdinand en Walckiers Hubert. Worden tot Sergeant bevorderd de kandidaat officieren Imbo Denis en Prové Etienne. Deze ceremonie zal kort na 20 uur doorgaan op het Paul De Montplein. Wie graag een militaire plechtigheid bijwoont, kan hier nog eens zijn ga ding vinden. ervolgens taptoe in de voornaamste straten van de stad en daarna gezellig samenzijn in de vergaderzaal van het arsenaal. Aan benoemden en bevorderden van harte pro ficiat en aan alle «spuiters» prettig zomerfeest! De kogel is door de kerk, althans in de com missies voor Senaat en Kamer. Een volksvertegen woordiger achtte het gepast negatief te stemmen (Lees verder op pagina 2) v d we Qhb/ Besparingen in het vliegu/ezen Blikvangers

Denderklok | 1967 | | pagina 1