QQrns »Beiir Tien Jaar Economisch Leven Gezondheids- Centrum Eenenveertigste Jaargang Zaterdag 24 juni 1967 VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG TE NINOVE Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - NINOVE Telefoon 327.27 - Postcheckrek. 4786.8d Prijs voor Jaarabonnement100 fr. Prijs per nummer2,50 fr. POSiTiEVE PUNTEN Wanneer wij in ons vorig nummer de ontgoo chelingen aangestipt hebben, die wij de laatste tien jaar moesten ondervinden, dan gaan wij nu even de lichtpunten onderzoeken. NATIONAAL INKOMEN Dit is ons inziens de beste thermometer om de ekonomische expansie in een land te peilen. Ons nationaal inkomen is van 400 miljard in 1957 geste gen tot 650 miljard in 1966. Hier moeten wij natuur lijk terug rekening houden met de inflatie en in de huidige waarde van ons geld uitgedrukt, zouden wij komen van ongeveer 500 miljard in 1957, tot 650 miljard in 1966, of een bijkomende winst van 150 miljard. Als wij even nagaan dat de belastingen plus de vermeerdering van de staatsschuld meer dan 100 miljard bedragen ten opzichte van 1957, dan moeten, wij terug niet ver gaan zoeken wie met het leeuwenaandeel weg is. Het is natuurlijk het stijgen van de producti viteit die er in de eerste plaats de oorzaak van is dat ons nationaal inkomen dergelijk peil heeft kun nen bereiken. Deze produktivitelt is het resultaat van belangrijke investeringen in industriën zoals de metaalnijverheid, scheikundige nijverheden en nog andere. W ij zien dan ooc dat er meer en meer personen oeel gaan uitmaken van de goed betaalde beroepen, wat zeer logisch te noemen is in een periode van economische expansie. Maar hier raken wij dan reeds een ander punt van ons onderzoek aan, nl. LONEN Hier ook hebben wij een grote vooruitgang geboekt. Het gemiddelde uurloon vermeerde de laatste tien jaar met 85' Nogmaals moeten wij rekening houden met de uitwerking van de infla tie. In 1957 was de gemiddelde index voor de klein handelsprijzen 107 en in 1966 bereikte men 132. Aangezien deze index toch eerder wat vervalst is, mogen wij dus een vermindering aannemen van 25' i. Deze inflatie had wel grotendeels kunnen vermeden worden. Maar het is de kostprijs van de lonen aan een onderneming die een weerslag heeft op de econo mie. De kostprijs van deze lonen is gestegen met 100' en dit kan mettertijd wel zeer ernstige ge volgen hebben. Deze stijging vindt men maar zeer gedeeltelijk terug in de voordelen op sociaal ge bied, die de loontrekkenden kunnen genieten. Het overige spijst natuurlijk weer de Staatskas. De nadelige gevolgen zijn vooral voelbaar op het in ternationaal vlak. Tien jaar geleden was de kost prijs van onze produkten, samen met deze van Nederland, de laagste in Europa. Het hoeft zeker niet gezegd dat België een groot voordeel heeft gehaald uit deze situatie. Tegenwoordig echter staan wij op hetzelfde peil als de andere landen van Euromarkt, Nederland uitgezonderd. Vandaar de zeer scherpe concurentie die wij overal in het buitenland ondervinden. De produktiviteit werd ook sterk beïnvloed door een gunstige evolutie die zich aftekende bij de werknemers. In 1957 hadden wij circa 2 miljoen arbeiders, en nu bereiken we wel bijna 2 miljoen 200.000. Bij de bedienden werd de massa ook aan gevuld met 200.000 eenheden. Deze evolutie is dan vooral te wijten aan het feit dat meer en meer vrouwelijke elementen ingeschakeld worden. Misschien zouden wij nog veel kunnen winnen door sommigen beroepen meer en meer te laten uitoefenen door het zogenaamde zwakke geslacht. In Duitsland bijvoorbeeld kan men bijna geen man nelijke haarkapper meer vinden, en nog meer der gelijke voorbeelden vindt men bij de vleet. KOMFORT Het grote gevolg dat de stijging van de lonen met zich bracht, was de uitbreiding van vele in dustriën die het komfort, in het algemeen, bevor derden. Wij denken hier in de eerste plaats aan de automobielnijverheid. In 1957 waren er iets meer dan 400.000 wagens in ons land, einde 1967 zullen wij misschien 1 miljoen 400.000 bereiken. De oorzaak hiervan is wel de stijging van de lonen, die gepaard ging met de stabilisatie van de prijs van vele wagens. Sommige merken, zoals Renault en Volkswagen, verminderden zelfs hun verkoops prijzen met ongeveer 10.000 fr. Deze som wordt natuurlijk wel opgeslorpt door de vermeerdering van de belastingen. De kostprijzen van alle apparaten die iets te maken hebben met komfort, hebben wel dezelfde evolutie ondergaan. Laten wij denken aan televisie en alle electrische apparatuur die in het huishouden wordt gebruikt. SLOT Tegenwoordig kennen wij een zekere regressie in onze economie regressie die, laten wij het hopen, maar van korte duur zal zijn. In ieder geval is het uitwerken van een consolidatie noodzakelijk, consolidatie die de inflatie sterk zou tegengaan. Een ander belangrijk punt is natuurlijk de gedurige stijging van onze belastingen. Die stijging zou moeten gekoppeld zijn aan de evolutie van ons nationaal inkomen. Anderzijds zou men de evo lutie van de sociale wetgeving moeten beperken tot hetgeen mogelijk is, rekening houdende met het feit dat anders onze produkten op de internatio nale markt boven de normale prijzen zouden vallen Een gevolgtrekking kunnen wij alvast maken de tussenkomst van de Staat heeft ons al veel nadeel berokkend, en dit hebben wij meermaals kunnen aantonen. Zal het in de toekomst mogelijk zijn de Staat in te tomen Wij vrezen van niet. In feite steken wij hier de vinger in de wonde Het Gezondheidscentrum, in opbouw op de hoek van de Nijverheidslaan en de Kluisweg (in de buurt van het park), vordert snel. Over enkele maanden zal de ruwbouw van het méér dan 400 m2- grote gebouw voltooid zijn, zodat men nu reeds mag aannemen dat het centrum in 1968 zal kunnen gebruikt worden door de verschillende diensten, die in de streek aan voorbehoedende gezondheids zorg doen. Zo is het zeker dat de Dienst voor Medisch School i.oezicht, welke nu op de Graanmarkt 52 werkt, in de nieuwe gebouwen zal ondergebracht worden. Ook de Dienst voor Studie- en Beroeps- oi iëntering, heden gevestigd op de Steenweg naar Aalst nr 40, zal in het Gezondheidscentrum defini tieve lokalen betrekken. Velschillende andere organismen interesseren zich voor de moderne gebouwen en kunnen er ge bruik van maken de arbeids-geneeskundige dienst, de sportvei enigingen voor onderzoek van hun le den, de prenatale- en ztiigelingenconsultaties, de prenuptiale onderzoeken verder kunnen de inen tingsdiensten en de diensten welke zich met bevol kingsonderzoeken, zoals tuberculose en kanker, bezighouden in het centrum de noodzakelijke loka len vinden. Uit dit alles kunnen wij besluiten dat zulk centrum een zeer uitgebreid werkgebied heeft en echt polyvalent mag genoemd worden. Gespeciali seerd personeel staat in voor onderzoeken en voor nazorger wordt niet aan behandeling gedaan. Het lijdt geen twijfel dat de twee volledig uitge ruste onderzoekskringlopen alle waarborgen bieden opdat de preventiezorg onder de allerbeste omstan digheden zou kunnen doorgaan. Met het initiatief en met deze oprichting is er een ernstige leemte gevuld Ninove is nu ook op weg een plaats in te nemen in het net van de overal bestaande of groeiende gezondheidscentra. Dit is een voorname stap in de zorg voor gans de mens. medisch-sociaal-psychologisch, welke ook zijn leef tijd zij, hetzij hij werkt, sehoolloopt of in het huis houden staat.

Denderklok | 1967 | | pagina 1