Gams ISRAEL RAADSZITTING Eenenveertigste Jaargang Zaterdag 1 juli 1967 VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG VAN 16 JUNI 1967 Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - NINOVE Telefoon 327.27 - Postcheckrek. 4786.3a Prijs voor Jaarabonnement100 fr. Prijs per nummer: 2,50 fr. Heeft een weekblad het nadeel met de gewone berichtgeving te laat te komen, een voordeel is toch dat over sommige kwesties een meer bezonken oordeel kan worden geveld dan de gewone pers net doet. Zo met het geschil Israël-Arabië. We zeggen wel geschil, want wat ginds gebeurde kan be zwaarlijk als oorlog worden bestempeld, hoogstens was het een oorlogsken of beter nog een driedaagse gewapende expeditie. Over dit geval willen we dan ook eens even napraten, niet op internationaal vlak, omdat ons hiervoor de nodige ernstige gegevens ontbreken. Wel kunnen we, met ons eenvoudig verstand, som mige feiten vaststellen en zien hoe eenzijdig we door pers, TV en radio ingelicht werden. Laten we mekaar goed verstaan we zijn niet anti of pro gelijk welke partij, want zoals in cIk geschil zit het gelijk niet allemaal aan dezelfde kant, het ongelijk evenmin. Daarbij komt nog dat nergens onderscheid werd gemaakt tussen Joden en Israëli. Als Joden beschouwen we degenen die, over alle naties der wereld verspreid, zich niet aan de lokale toestanden hebben aangepast en in gesloten kring verder leven, zonder konnekties met de Staat Israël. Israëli integendeel zijn de joden die,'bijzonder tijdens de laatste oorlog, hardnekkig vervolgd en uitgemoord werden, een tijd als heimatlozen rond zwierven en ten slotte door de UNO een deel van Palestina toegewezen kregen om er een nieuw va derland op te bouwen. Deze Israëli, meestal afkomstig uit centraal en west-Europa en gewend aan een zekere levens lucht, hebben ginds inderdaad prachtig werk ver richt. Ze hebben de fonds en giften die ze kregen niet verkwanseld aan dure auto's, lichte vrouwen en sjampieter, zoals onze dappere Kongolezen, maar barre zandgronden tot rijke plantages omge schapen, steden gebouwd, universiteiten, scholen en nog meer letterlijk en figuurlijk uit het zand gestampt. Zo terloops ook hebben die Israëli een leger geschapen, tuchtvol, goed gewapend, en waar toe zelfs de vrouwen dienstplichtig waren. Die wa pens hebben ze natuurlijk gekregen, zoals ten an dere de Arabieren de hunnen kregen, allemaal als 'hulp aan ontwikkelingsgebieden Maar kom, daarover een andere keer. In totaal dus een werk waarop de Israëli écht fier mogen gaan, nochtans ontsiert door hun min achting voor de eerste bewoners, en enkele kracht patserijen die alleen mogelijk waren dank zij de laksheid der Grote Drie. Zo o.a. de gewapende expeditie, bezetting en uiteindelijke aanhechting van Eiiatt. Deze haven was en is nog steeds Arabisch grondgebied, want totnogtoe werd deze anschluss nog niet door de UNO erkend. Zoals Nasser, de grote man der Ver enigde Arabische Republiek, nog altijd het eigen domsrecht van Israël opeist. Ook niet zonder reden. Want het is en blijft een feit dat indertijd de Grote Drie wederrechtelijk een stuk Arabische grond aan de heimatloze Joden wegschonken, zonder het oordeel der Arabieren te vragen. Hoe zouden we zelf reageren als ons land weggeschonken werd aan anderen en die anderen ons langzaam maar zeker zouden verdringen. Dat het, vanwege de Arabieren, vroeg of laat tot tegenmaatregelen zou komen, was door een boe renverstand te voorzien. Alleen de zo gezegde Gro te Staatslui der laatste decennia gebaarden van niets of n en moedwillig de ogen dicht. Met zijn. in zeker opzicht gerechtvaardigd, pro test komt Nasser veel te laat. Om te beginnen had het geen zin een zeeweg af te sluiten waardoor circa 50' der wereldbevoorrading aan petroleum haar weg vindt. De Arabieren moeten weten dat ze hiermede de ganse wereld tegen zich opzetten. De eis van Nasser tot inpalming van Israël want daar kwam het op neer is ai evenmin konse- kwent. Het is heel gemakkelijk zonder protest een kale woestijn prijs te geven, er anderen veel zweet en nog meer geld te laten insteken, en ais alles piekfijn in orde is er net eigendomsrecht van op te eisen. Dat soort spel heeft gepakt in Kongo, Tunesië, Algerië enz... Maar daaraan schijnt nu een eind te zijn gekomen. Want hier stonden Rus sen en Amerikanen tegenover elkaar, en geen Belgskens en Fransozen tegenover bruinen en zwarten. Dit zijn dan enkele beschouwingen omtrent deze zeer delikate kwestie, waarover wel geen we reldoorlog zal losbarsten zodat een oplossing aan de konferentietafel zal dienen gevonden. Hoe dat mogelijk is weten we niet. Wél weten we dat zowel Rusland als de USA al hun invloed en macht in de weegschal zuilen leggen om tot een kompromis te geraken. Het beste lijkt ons dat Nasser de Staat Israël ais dusdanig zou erkennen, vermits voor het vol dongen feit gesteld. De Israëli zouden er echter goed aan doen niet te hoog met hun overwinning op te lopen, want zonder de Westerse hulp zijn ze ook al niet veel. In hun zegeroes schijnen ze dat nog ai eens te vergeten. 10) Stedelijke Eiectriciteitsregie goedkeuring eindbalans op 31 december 1965 goedkeuring der winst- en verliesrekening Dhr De Riemaecker Wij voldoen hier aan een eis van de Provincie. Algemene goedkeuring met 12 stemmen. 11) Stedelijke Vak- en Nijverheidsschool goed keuring uitbreiding cursus lassen Dhr De Jonghe Er bestaat nu reeds een cur sus van 2 jaar electrisch lassen. De Beheerraad vraagt thans om daar nu autogeen lassen aan toe te voegen. Algemene goedkeuring met 12 stemmen. Dhr De Jonghe De Beheerraad vraagt ook nog uw principieel akkoord om een cursus auto- mechanica in te richten, over 3 lesjaren beginne lingen, gevorderden en vervolmaking. Dhr Waltniel Wordt deze cursus niet gege ven in het Provinciaal Technisch Instituut Dhr De Jonghe Neen. Dhr Waltniel Is het juist dat onze Nijver heidsschool ieder jaar minder leerlingen telt Dhr De Jonghe Dat is wel juist voor het eerste en tweede jaar die overeenstemmen met de eerste 2 jaren van de Technische School, maar het derde en vierde jaar, die reeds een vervolmaking betekenen, winnen bij. Algemene goedkeuring met 12 stemmen. 12) Intercommunale Het Land van Aalst beslissing omtrent aansluiting van de stad Dhr Burgemeester Principieel waren we hier reeds akkoord om aan te sluiten. Sindsdien heeft een delegatie van onze Gemeenteraad contact op genomen met een afvaardiging van de Intercom munale, en zijn wij tot de overtuiging gekomen dat aansluiting wenselijk is. Dhr De Riemaecker Concrete voordelen zien wij er niet onmiddellijk in, maar wij voelen wel aan dat wij iets zouden verliezen moesten wij er niet bij aansluiten. Dhr Waltniel Wij zien er voor het ogenblik weinig essentieel nut m, maar mogen deze trein toch ook niet missen. Moesten onze randgemeenten aansluiten, en wij niet, dan zou dit kunnen schaden aan bepaalde van onze plannen. Anders is het met weinig enthousiasme dat wij de aansluiting zullen goedkeuren. Dhr De Ville Ik ook ben weinig enthousiast voor de zaak, omdat de aansuiting duur uitvalt en vele van die gelden een onproductieve bestemming zullen krijgen. Anderzijds kan die Intercommunale wel een versterking betekenen. Dhr Waltniel Waaruit bestaat het medezeg gingschap van Ninove in deze Intercommunale Dhr Burgemeester raadpleegt de statuten en geeft enkele toelichtingen. Algemene goedkeuring met 12 stemmen. (Lees verder op pagina 2)

Denderklok | 1967 | | pagina 1