d e zin 0\KsQe U/Qams DE MAAT IS VOL! RAADSZITTING Zaterdag 15 juli 1967 Eenenveertigste Jaargang BETAALD VERLOF Ingevolge de Wet op het jaar lijks betaald verlof, zal ons blad NIET VERSCHIJNEN op ZATERDAG 29 JULI en ZATERDAG 5 OOGST 1967 VAN 7 JULI 1967 Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - NINOVE Teletoon 327.27 - Postcheckrek. 4786.8a Prijs voor Jaarabonnement100 fr. Prijs per nummer2,50 fr. VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG Iemand die Kongo heel goed kent, om er ge boren te zijn en dertig jaar geleefd te hebben, alvorens, mits achterlating van have en goed, en na een vlucht op leven en dood, zijn levenskans in België te komen wagen, vertelde ons dat alle negers dieven, leugenaars en menseneters zijn, al leen te regeren met muilperen en schoppen onder het achterwerk. Deze mening vonden we overdreven, opgevoed als we zijn in een geest van liefde tot de evenmens, en omdat het tot onze geest niet doordrong dat al het beschavingswerk, al de giften voor Kongo, niet een minimum van beterschap voor de primitieve bevolking zou gebracht hebben. Afgaande op wat sinds de onafhankelijkheids verklaring in dit arme land voorviel, en nu tijdens de laatste weken, heeft onze vroegere mening een erge deuk gekregen, zodnig dat we het standpunt van onze vriend-kolonist niet alleen begrijpen, maar stilaan aan de waarheid ervan gaan geloven. Want de feiten zijn erg. Ontdaan van alle andere beschouwingen, komt het hierop neer dat een neger, vreselijk gemarteld en uit vrees voor zijn eigen vel, lukraak een naam Van den Steen noemt, opdat deze blanke door Kongolese soldaten uit zijn woning wordt gesleurd, naakt en met ijzerdraad vastgebonden handen, in een vrachtwagen wordt gegooid en bij een eerste ondervraging even met brandende fakkels op buik en rug wordt geroosterd, daarna enkele vin gers en een oor wordt afgehakt om ten slotte, zonder verzorging en gans bebloed in de gevange- v nis terecht komt voor verder onderzoek. Wat het onderzoex in het tweede stadium moet zijn, kan men zich beter niet voorstellen. Dat alles gebeurde op bevel van de Goeverneur(?) van Ka- tanga en werd uitgevoerd door soldaten 2e klas die zich eerst zat zopen aan whisky, gestolen bij de aangehouden blanke. Door de openbare opinie gedwongen uitleg te verstrekken, loog de Kongole se Ambassadeur te Brussel (zes jaar lager neger- onderwijs!) er niet neven, beschuldigde ons van partijdigheid en inviteerde Belgische journalisten tot een onderzoek ter plaatse zelf. Van die jour nalisten, die onder de persoonlijke waarborg ston den van President-Generaal Moboetoe zelf, zitten er ginder nog, niemand weet juist waar en of en hoe ze leven. Zelfs de zwarte propaganda-fuehrer Kande, bij dewelke aartsleugenaar Goebbels gerust lessen had kunnen nemen anders zo spraakzaam als hij Belgen kan vreten zwijgt over dit geval als ver moord. Het ergste is nog wel dat Van den Steen, die naar alles er op wijst onschuldig is, ten slotte toch zal veroordeeld worden, al was het maar om het prestige van Moboetoe te redden. Als van zelf rijst nu de vraag hoe zó iets mo gelijk is in een Staat die zichzelf een rechtsstaat noemt, was het niet klaar dat dit recht alleen be staat in de willekeur en de haat van sommige politieke bloedhonden die hun tegenstanders be oordelen, niet naar wel bewezen feiten, maar wel omdat ze er andere politieke gedachten op na houden. Meteen wordt ook bewezen dat de gewezen sergeant-hulpboekhouder Mobetoe geen de minste macht bezit, maar slechts een speeltuig is in de handen van enkele obscure personnages die hun richtlijnen in net buitenland zoeken. Waar is niet zo heel ver te zoeken. Heel Afrika wordt immers gestadig-aan ondermijnd door het kommunisme, wellicht niet om de ideologie zelf, wél om de rijk dom van Kongo aan koper, radium en andere ert sen waarover het kommunistisch blok niet beschikt Blijft nu de vraag of we verder zullen gaan met klop te krijgen zonder terug te slaan, of we hier op onze kosten zwarte studenten zullen blijven onderhouden die later onze ergste vijanden worden en of we niet beter doen niet langer mil jarden te pompen in een land dat ons met de stank van blanke lijken betaald. We begrijpen volkomen dat het moeilijk was alle banden te verbreken met een kolonie die ons nauw aan het hart lag, maar nu de ervaring ons leert dat er met deze lui niets aan te vangen is, dat alle redeneren nutteloos is, mag aangenomen dat onze zegsman gelijk heeft, en alleen muilperen en stampen onder de broek tot het brein der negers doordringen. Zonder daarom letterlijk tot deze maatregel over te gaan, nemen we aan dat de Regering over andere middelen beschikt om Moboetoe er zo niet uit te gooien, dan toch hem te dwingen zich als redelijk schepsel Gods te gedragen. Als de Benelux en de Europese Ekonomische Gemeenschap werkelijk iest betekenen, gaat van hieruit macht genoeg uit om Kongo ekonomisch tot betere gevoelens te dwingen. Even na 20 uur verklaart dhr Burgemeester de zitting voor geopend. Dhr Cornelis is afwezig. Dhr Secretaris wordt vervangen door de heer Duym, stadsbediende. Dhr De Ville In de voorgaande zitting deed ik enkele bemerkingen in verband met het moder niseren van de openoare verlichting in sommige straten van de stad. Hierover staat niets vermeld in het verslag. Dhr Burgemeester Toch wel, maar uw op merkingen werden niet gelezen. Dhr Secretaris dd. geeft dan lezing van deze aanmerkingen. Dhr De Ville Akkoord. Dhr Waltniel Mijn tussenkomst betreft niet rechtstreeks het verslag, maar houdt er toch wel verband mee. In de vorige zitting drukten wij hier onze vreugde en onze dank uit omdat ons industrie park tot nationaal belang werd erkend, met al de gunstige gevolgen eraan verbonden. In de dank woorden tot hen die om deze waardering in de bres stonden werd iemand vergeten. Alhoewel het niet mijn gewoonte is hie" de lof voor dhr De Riemae- cker uit te spreken, toch neem ik dit vandaag, in naam van mijn groep, tot plicht en danken hem oprecht voor de geleverde inspanningen. Dhr Burgemeester Ik meen hier de tolk te mogen zijn van de ganse Gemeenteraad om dhr De Riemaecker te bedanken voor de ijver die hij in deze aangelegenheid aan de dag legde. Vooral de leden van het Schepencollege hebben zijn actie van nabij kunnen volgen. Dhr De Riemaecker (zichtbaar getroffen) Al is dit verschijnsel ten opzichte van mijn persoon wel eerder ongewoon, toch dank ik U allen voor deze eerbetuiging. In het verslag staat vermeld dat in de Karei- hoofdstraat een eigenaar wenst een eigendom te verkopen, daar waar het verbouwen moet zijn. Wij ontvingen een schrijven van een advocaat die oew,eerd dat ik in de vorige zitting zou ver- klaard hebben dat door zijn tussenkomsten geen akkoord werd bereikt in de onteigening van twee huizen in de Geaaardsbergsestraat. Ik meen noch tans dat ik hier geen naam van een advocaat heb vernoemd. Dhr Waltniel Inderdaad, de naam van een advocaat werd hier alleszins niet vernoemd. Dhr Burgemeester Ingevolge de natuurramp in Oostmalle stellen we voor 5.000 fr. rechtstreeks aan het Gemeentebestuur over te maken. Dhr De Ville Dat is te weinig. Dhr De Riemaecker Als iedereen 5.000 fr. zal schenken wordt dit wel een groot bedrag. Dhr Burgemeester Grote gemeenten schon ken 25.000 fr. (Lees verder op pagina 2) w

Denderklok | 1967 | | pagina 1