d uu e GOEDE REIS! VIETNAM Eenenveertigste Jaargang Zaterdag 22 juli 1967 VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG BETAALD VERLOF Ingevolge de Wet" op Het jaar lijks betaald verlof, zal ons blad NIET VERSCHIJNEN op ZATERDAG 29 JULI en ZATERDAG 5 OOGST 1967 Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - NINOVE Telefoon 327.27 - Postcheckrek. 4780.3a Prijs voor Jaarabonnement100 fr. Prijs per nummer2,50 fr. De meesten van ons staan gepakt en gezakt om er, na een jaar werken, weer eens voor enkele weken op uit te trekken. Onder alle veranderingen die de sociale her vorming ons bracht, blijft het betaald verlof wel het meest aangename, zoniet het meest nuttige, nuttig in deze zin dat deze korte rustperiode ons terug brengt tot de natuur en ons mensen en din gen leren kennen van wie toch altijd iets te leren valt. Waar in vroegere tijden de zee, het hoogge bergte of de zuiderzon voorbehouden bleven aan de ekonomisch sterken, kan nu omzeggen eenieder ergens hier of daar van God's mooie natuur ge nieten. De hogere levensstandaard brengt voor ve len nog het gemak mede deze reizen of uitstappen te maken met de eigen wagen, wat meteen de pret ervan nog verhoogd, op voorwaarde echter sommi ge voorzorgen in acht te nemen Wie zich per trein, car of vliegtuig verplaatst behoeft zich geen zorgen te maken, is wel gebonden aan een tijdschema dat drukkend lijkt, maar daar tegenover staat dan het gemak omzeggens in een zetel heen en terug gebracht te worden, en dat is heel wat waard. Anders gaat het voor wie zich met de eigen wagen op een lange reis begeeft. De aandacht ves tigen op de gevaren die de wegen bieden is wel onnodig, dat is alles genoegzaam bekend. Waar we toch even moeten aan denken is net feit dat in de andere landen verkeerstekens bestaan die in ons land niet in gebruik zijn, die soms verwar rend aandoen en best eens bestudeerd worden, nog vóór het vertrek. Een opgave ervan is in de handel of in benzinestations wel te vinden. Verder ligt het aan ons zelf de gevaren te voorzien en ze te vermijden. Voor wie niet bepaald aan een of an dere stad een be..ook wenst te brengen, is het aan te bevelen de alon bestaande ringlanen of auto banen te gebruiken. Oververmoeidheid uit oorzaak van te lange ritten dient in elk geval vermeden te worden. Als maatstaf mag aangenomen dat voor een doorsnee chauffeur 400 tot 500 km. per dag ruimschoots voldoende zijn. Het grootste deel van deze afstand kan best in de voormiddag afgelegd worden, zodat tijd overblijft om rustig te middag malen, een dutje te doen en door een korte wande ling de verstijfde spieren weer los te werken. Te lange ritten zijn zenuwslopend voor chauffeur en medereizigers, bederven de eetlust en bezorgen slapeloze nachten. En doe het verder zachtjesaan, stop even om van een vergezicht te genieten, om pootje te baden in een klaterend beekje, om een of andere gewestelijke specialiteit te proeven, och ja, zelfs een biertje of goed glas wijn chauffeur, let op kortom, doe waar ge lust toe voelt, maar vergeet nooit dat ge niet thuis, wel op een ander zijt. Om een of andere reden, bv. kleine kinderen, kan het wenselijk zijn nog dezelfde dag zijn be stemming te bereiken en dient een aanzienlijk aan tal km. te worden afgelegd. In dat geval, een goede raad vertrek hééi vroeg, al bij het morgenkrieken, de eerste vier vijf uren is er minst beweging op de baan, geraakt ge rapper weg aan een douane kantoor en hebt ge het langste stuk al verteerd voor het verkeer drukker wordt. Verschillende kor te rustpauzen, laat ons zeggen om het uur, even rondlopen, de wagen spuien en laten afkoelen, wer ken verkwikkend en geven de indruk opnieuw te vertrekken. Uitgebreide en wel overgoten middag malen zijn in dit geval, natuurlijk absoluut uit te sluiten. Best blijft het bij een koude schotel of een pick-nick en in dit laatste geval kunnen we onze lezers-chauffeurs een tip geven rallyrijders, échte, die tochten maken van duizend km. en méér, zon der rusten, houden het bij koude kip, gedroogde pruimen, koude koffie of thee, met tussen in wat fruit. Geen spraak van spuitwater dat te lauw wordt of melk die verzuurd alleen lichte kost. Het allervoornaamste, zonder hetwelk men best niet op reis gaat, mag nooit vergeten het goed humeur. Het absoluut besluit zich door niets of niemand te laten beïnvloeden voor een paar weken alle zorgen, berekeningen, vooruitzichten en al wat een mens een jaar lang komt besi.ok.en een voudig op zij te zetten te doen en te handelen alsof er nooit nog iets anders kan komen dan ver lof kortom, het gevoel heropwekken dat we, als jonge knapen kregen toen de meester onverwacht in de klas zei morgen is 't geen school Laat de boel maar waaien, vriend lezer, geniet ten volle van uw verlof en veel geluk op uw reis. Dat wenst U van harte DE REDACTIE. De gebeurtenissen in het Midden-Oosten had den de laatste twee maanden het drama Vietnam min of meer aan onze aandacht onttrokken. Des te beter is het ons opgevallen dat hier een kente ring ingetreden is. Het doei van deze oorlog is nog altijd het indijken van het communisme in Azië, en niet het indijken van het socialisme in de wereld een mening die men soms wil naar voren brengen. Als tweede doel beogen de Amerikanen mis schien wel de expansie van hun economie. Het is de eerste maal niet dat wij deze thesis voorop zet ten. Op dit ogenblik strijden er zo maar eventjes 1.200.000 mensen tegen de Vietkong. Hoeveel per sonen worden er dan in Verenigde Staten betrok ken bij de bevoorrading, wanneer men ziet op wel ke manier de gevechten geleid worden. Het is vol doende dat een Vietkongstrijder ergens in de lucht een schot lost opdat zijn tegenstrevers een gans bataljon artillerie erbij te pas brengen en dat een eskader vliegtuigen de streek bestookt. Deze han delwijze moet zo veel mogelijk mensenlevens spa ren, maar gaat ook gepaard met het verbruik van een grote hoeveelheid munitie. Aangezien men in de guerillastrijd slechts op weinig resultaten kan rekenen, is men begonnen Noort-Vietnam van uit de lucht te bestoken, doch terug zonder resultaat. Nu weer zoekt men de ge talsterkte van de strijders op te voeren. Men begint nu wel stilletjes aan te onderzoeken welke de oor zaken zijn van dit falen. Een eerste punt is natuurlijk het feit dat de plattelandsbewoners eerder tegen de regering en tegen de Amerikanen gekant zijn. Kan het ook anders wanneer hele dorpen en de oogsten regel matig vernield worden.Anderzijds kan de organi satie van het Am m.nse leger misschien wel in opspraak gebracht vorden. Wij zijn geen grote kenners op het militaire vlak. maar wanneer men ons meldt dat er op 450.000 Amerikanen slechts 70.000 manschappen rechtstreeks met de strijd be trokken worden, dan vinden we dit toch wel zeer weinig. In al onze Westerse strijdkrachten schijnt deze zelfde verhouding te bestaan. En het ware maar voorzichtig dit probleem eens grondig te on derzoeken. Hoe is het mogelijk dat Noord-Vietnam aan de bombardementen kan weerstaan Men meldt toch dat de kracht van deze bommen groter is dan deze die Duitsland vernietigd hebben tijdens de tweede wereldoorlog. Deze zijn echter niet erg ge ïndustrialiseerd. Het verlies van een fabriek kan (Lees verder op pagina 2) z\n u/aams

Denderklok | 1967 | | pagina 1