NOQ HET PARLEMENT ZZZ'™ Veertigste Ijzerbedevaart U/,<3atns Eenenveertigste Jaargang Zaterdag 12 augustus 1967 Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - NINOVE Telefoon 327.27 - Postcheckrek. 4786.8j Prijs voor Jaarabonnement100 fr. Prijs per nummer2,50 fr. VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG Enkele weken geleden hadden we het hier over de hervorming van het Parlement, zoals deze door Jan Verroken werd gezien. Vandaag hebben we het terug over hetzelfde onderwerp maar dan be zien door dhr Theo Lefèvre in zijn interview met de Libre Belgique van 14 juli jl. Dhr Lelèvre voorstellen is onnodig, hij werd berucht en beroemd om als CVP - voorzitter de schoolstrijd geleid te hebben, op kop bij de mars op Brussel, en blijft even beroemd als berucht om zijn kategorieke uitspraken. Een man met vierkan tige gedachten die hij even vierkantig naar voor brengt, zondei iemand te ontzien, hoe hoog die ook moge staan of hoe invloedrijk hij ook weze. Uit gesproken voorstander van het unitaire België die openlijk voor deze gedachte uitkomt en ze verde digt. Maar een man van onbesproken onbaatzuch tigheid, zodat achter zijn mening geen persoonlijk voordeel schuilt en deze mening derhalve méér dan gewone aandacht verdient. Met al wat dhr Lefèvre zegt gaan we nochtans niet akkoord. Zo waar er spraak is van federalisme dat als een stommiteit une bêtise wordt be stempeld. Zolang Brusselaars en Walen niet het bewijs leveren de taalwetgeving loyaal te willen toepassen, zolang zien we persoonlijk alleen een oplossing in het federalisme. Evenals we het goed vinden het miljoen Brusselaars onder nationale kontrole te stellen omdat de hoofdstad alleen haar Europese rol kan spelen in de mate waarop de acht miljoen andere Belgen afdokken. Brussel maakt zich een dikke nek met ons geld, met onze metro, ons Brussel Nationaal Vliegveld. Om het met zijn eigen woorden te zeggen Brusselaars zijn Belgen van ons botten Hoe onze zegsman denkt deze geestesgesteld heid te veranderen interesseert ons geweldig. Voor de rest gaan we over het algemeen akkoord. Het is een v aarheid a,s een koe dat de meesten van ons alles nog veel te eng beschouwen, veel kleine feitjes des levens belangrijk schijnen, maar in het Europees kader gezien slechts als dorpspolitieke vitterijen mogen bestempeld. We zijn akkoord het aantal parlementsleden van 212 tot 180 terug te brengen met verbod terzelfdertijd parlementair en burgemeestei te zijn van een gemeente met meer dan 3.000 inwoners. Ook akkoord om de zitdagen tot twee per week te beperken zodat de nodige tijd voor privaat-zaken overblijft. Ais we daar dan het voorstel van Jan Verroken aan toevoegen, nl. de afschaffing van het paritair stelsel, komen we stilaan tot een systeem dat de politieker indcidaad onafhankelijk zou maken zo wel van syndikaten als van lokale politieke komi- tees. Heel merkwaardig is de mening van de spreker over de drukkingsgroepen en de wijzen. Vrij ver taald komt het hier op neer Ik ben niet tegen drukkingsgroepen, maar hun machtsmisbruik stemt me bitter. Zogezegde kuLuiele drukkingsgroepen noem ik een schandaal, omdat ze de massa beïnvloeden zonder de minste verantwoordelijkheid te nemen. De socio-ekonomische drukkingsgroepen verwijt ik ons te dikwijls snullen personnages falots op te dringen... ofwel woelmakers. Ongetwijfeld zijn er uitzonderingen, maar te weinig. Hard gezegd, maar de waarheid, al betreuren we dat Theo Lefèvre, die anders zijn woorden niet knabbelt, niet kort en klaar syndikaten zegt in plaats van socio-ekonomische drukkingsgroepen. En over de wijzen Ik weet wat met de wijzen wordt be ft doeld. Politiek gezien is degene wijs die de beste redenen vindt om uit te leggen dat het beter is niets te doen ofwel eenvoudig aan de druk toe te geven. De ex-premier kent inderdaad zijn pappenhei mers, dat blijkt ook nog uit het volgende ft Ei dient afgebroken met de gewoonte te interpelleren over om het even wat. Vroeger liep de Regering telkens gevaar te struikelen bij een interpellatie, biezonder als dit gebeurde door een lid der meerderheid. Nu wordt hiervan zodanig misbruik gemaakt dat niemand er nog aandacht aan schenkt. Zelfs de Minister niet, want die beperkt zich tot het aflezen van een tekst op voorhand door zijn kabinet klaar gemaakt. Het komt trouwens voor dat de interpellant er van door trekt zonder het antwoord van de minister af te wachten. Dat is nog schandaliger. Maar zijn het dan alleen ministers die hun redevoering aflezen Bijlange niet Reden te meer om een reeds lang gevraagde hervorming in te voeren, nl. het verbod de tribune te betreden met een tekst langer dan een schema van éen bladzijde. Zulks zou trouwens het stilzwijgen opleggen aan de radios les téléguidés, dixit dhr Lefèvre wiens redevoering door het bureau van een of andere associatie wordt klaar gestoomd. 'Niet mals gezegd, maar de waarheid zoals ve len ze kennen maar er niet DURVEN voor uitko men, omdat ze vergeten dat in onze moderne tijd de stout- en niet de zachtmoedigen de aarde zullen bezitten. VLAMiNGEN! Het jaar 1967 wordt een uiterst belangrijk jaar voor de Vlaamse gemeenschap, zowel als voor de gehele mensheid. Meer dan ooit zoekt de wereld krampachtig naar de VREDE, voorwaarde tot, en eerste en zwaarste opgave voor, de nieuwe beschaving, het meuw evenwicht, waarvan de grondslagen zicht baar worden, maar dan nog verre van bereikt werd. NU moet de Vlaamse gemeenschap de beveili ging en de volwaardigheid van het eigen bestaan verwezenlijken. Bouwstenen werden aangebracht doch het gebouw is nog verre van voltrokken. A^1;stC opgavc 5S de gelijkwaardigheid van DE AMiNG TE BRUSSEL, in de confrontatie met ae Franstalige gemeenschap. Wat te Brussel zal gest.deden is bepalend voor de toekomst van de ganse Vlaamse gemeenschap. En het probleem ïussel is thans tot een hoogtepunt gekomen en meteen de gehele crisis in België. (Lees verder op pagina 2)

Denderklok | 1967 | | pagina 1