h risten p '0\KSS ^hams e£in d we DE STAAT, „.EEN MELKKOE] Veertigste Ijzerbedevaart ■sm m Eenenveertigste Jaargang Zaterdag 19 augustus 1967 VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1967 TE DIKSMUIDE IN MEMORIAM ERE-DIRECTEUR PH. COPPENS Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - NINOVE Telefoon 327.27 - Postcheckrek. 478(i.8o Prijs voor Jaarabonnement100 fr. Prijs per nummer: 2,50 fr. «a Het is niet sinds gisteren dat we in dit week blad alarm slaan over het gevaar van staatstussen- komst ten voordele van uitstervende of niet meer renderende bedrijven. Was de eerste tussenkomst ten voordele der kolenmijnen nog begrijpelijk, gezien het groot aan tal betrokken werknemers, dan gaan we nu toch te ver, want via Anglo-Germain, Burcht en de Filature du Canal te Aalst, komen wij terecht bij een Gentse katoenspinnerij die dreigt haar poorten te sluiten als de Staat niet vlug een tussenkomst van enkele tientallen miljoenen verleent. Bij dit laatste geval willen wij even stilstaan om te wijzen tot welke onverkwikkelijke geestes gesteldheid sommige fabrieksleiders komen die er een genoegen in vinden een persconferentie te be leggen om hun belabberde financiële toestand zo maar openbaar te maken, de fout op een ander te schuiven en de elementaire moed missen hun eigen schuld te bekennen. Op zichzelf ai was deze konferentie on-eiegant. zonder te rekenen met de onzin die er verteld werd. In grote trekken komt het hier op neer dat deze Gentse firma enkele jaren geleden ettelijke mil joenen investeerde tot aankoop en opgang brengen van hyper-moderne machines die het mogelijk moesten maken een degelijk produkt aan renderen de prijzen op de Europese markt te brengen. Het meet zijn dat de rekening toen al niet klopte, ofwel werden de vooruitzichten overschat, want nu blijkt dat het buitenland even goede producten verkoopt aan prijzen, lager dan de Gentse kostprijs. Wij nemen aan dat een fabrieksleiding risico's moet durven nemen, soms zelfs gewaagde, maar in geen geval mag het bestaan der fabriek hierdoor in ge vaar gebracht. Was dit het geval, dan moest op dat ogenblik het besluit getroffen de zaak stop te zet ten. Zo gebeurde het immers in tientallen textiel bedrijven in Aalst en Ronse en al baarde^ deze handelwijze veel zorgen, toch werden alle beschik bare werknemers in andere bedrijven tewerkge steld. Nu het kalf verdronken is, wil de Gentse ka toenspinnerij er iets anders op vinden. Ge raadt wellicht wat Het goedkoop geworden trukje van de afdreiging met stopzetten als de Staat niet, via een lening door een parastataal instituut, tot de inspuiting van enkele tientallen miljoenen over gaat. Op welke manier die lening de kostprijs kan verlagen blijft ons een raadsel. Op zijn hoogst kan met het nieuwe geld, bekomen aan kleine interest, een andere lening aan hogere interest ingelost worden, wat ongeveer 5oo het ontleende kapitaal zou betekenen, een peulschilletje in ver gelijking met het vastgestelde verlies. Op voorhand staat, dus vast dat deze lening, vroeg of laat, op de nationale verliespost mag wor den geboekt. Wij drukken er nogmaals op dat alle middelen dienen aangewend om de arbeiders en bedienden aan het werk te houden, maar niet ten koste van gelijk welke prijs. Er zijn, overal in het land, kleinere bedrijven genoeg die wèl kre dietwaardig zijn, maar voor dewelke de staatskas hermetisch gesloten blijft, al weten wij vast dat de terugbetaling zeker zal geschieden. Het wordt dus wat ieder normaal zakenman heeft voorzien en waar het ten slotte moest op uitlopen. Van de staatstussenkomst in grote be drijven, met miljaren, is de smaak overgegaan tot middelbare, nu al tot gewone bedrijven, in afwach ting dat ai wie in zaken nattigheid gevoeld on vermijdelijk bij de Staat zal aankloppen. Tegen deze geestesgesteldheid dient onmiddel lijk en ernstig gereageerd. Als een bedrijf om een cf andere reden in moeilijkheid verkeert, de zaak gezond is en staatstussenkomst kan helpen, dan. moet zulks gebeuren, al voegen wij er terstond bij dat banken en kredietinstellingen hiervoor be ter ingericht zijn. Blijkt het echter dat de gevraag de tussenkomst alleen moet dienen om de dood strijd een beetje te rekken, dan moet radikaal ge weigerd worden geld te pompen in een verloren zaac. Aan initiatief en ondernemingsgeest heeft het ons nooit ontbroken, we zien derhalve niet goed in waarom, eventueel met staatshulp, geen nieuwe beloftevolle bedrijven kunnen worden opgericht. Maar dan met beperkte tussenkomst en voor beperkte tijd, zodat alles een privaat-zaak blijft. Anders loopt de Staat gevaar over enkele jaren met een massa ongezonde bedrijven op de arm te zitten, genre Spoorwegen en Sabena. En we weten te goed wat deze grap ons jaarlijks kost... Vorige dinsdag, op Half-Oogst, bereik,e ons het droeve nieuws dat ere-Directeur Philemon Coppens plots ter ziele was gegaan. Toen wij hem cp zaterdag 24 .augustus 1963 interviewden, naar aanleiding van zijn loprustgaan, wisten we wel dat zijn gezondheid enigszins te wensen overliet, maar niets liet nochtans varmoe- den dat de heer Coppens ons zó voortijdig en plots zou ontvallen. Het nieuws sloeg ons met verstemming en zijn ontelbare vrienden stenden als versteld. Wij buigen het hoofd voor deze wilsbeschik king van de Vader, maar ons hart is verwuld van diepe droefheid. Het moge voor zijn diepbeprosfde echtgenote, kinderen, kleinkinderen en familie een troost zijn ie weien, dat, samen met ons, honderden een innig en vrcom gebed zullen prevelen voor hem die wij ailcn zo veel dank verschuldigd zijn voor de volle inzet van al zijn rijke gaven die hij te pande stelde van enze jeugd, onze kuituur, ons Vlaanderen. De goddelijke Meester zal nu reeds het rijk- veidiencie loon aan deze rechtvaardige en in-goede man hebben geschonken. Rust zacht, ere-Directeur Coppens. Op de vlakte waar wij voor de 40e maal in liefde bijeenkomen hebben de Vlaamse oud-strij ders, wijzend naar de graven der 30.000 gesneuvelde kameraden, gezegd Hun bloed wordt dageraad, als Vlaanderen wil Maar Vlaanderen wilde toen nog niet. Vlaanderen was het land van het grote lijden... Voor Vlaanderen vloeide het rode bloed uit jongen harten, het vloeide, vloeide... maar het werd geen dageraad. Vlaanderen is het land der grote liefde... maar de martelaars van Vlaanderen werden door hun eigen volk verloochend. Al don kere kruisjes over 't ganse herlevende, al sombere kerkers over 't ganse vrije Vlaanderen. En toen zwoeren zij Vlaanderen zal winnen En Vlaanderen luisterde naar hun stem. En ieder jaar groeide het aantal die met de oud-strij ders kwamen getuigen dat zij het testament van de IJzer begrepen en met hen de vrucht van de gebrachte offers opeisten voor gans ons volk. Steeds talrijker zij die de eed van trouw telkenjare hernieuwden rond het IJzermonument, het Vlaam se vredeskruis, dat vernield werd en wederopgf (Lees verder op pagina 2) ekb/

Denderklok | 1967 | | pagina 1