h rist e/7 o\V>sS e2-'in Qtf Wat na het taaibestand? Plechtige Uitvaart Eenenveertigste Jaargang Zaterdag 26 augustus 1967 VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG VAN ERE-DIRECTEUR PHILEMON COPPENS Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - NINOVE Telefoon 327.27 - Postcheckrek. 4786.8a Prijs voor Jaarabonnement100 fr. Prijs per nummer: 2,50 fr. In april e.k. eindigt het taaibestand van twee jaar waartoe bij de vorming der huidige regering besloten werd. Komende enkele maanden voor de nieuwe ver kiezingen, wordt het volop de tijd om kalm en nuchter te overwegen welke houding de Vlaamse gekozenen voor Kamer en Senaat zullen, kunnen, mogen of durven aannemen in verband met Leu ven, de ontdubbeling der Vrije Universiteit Brus sel, de eis van Antwerpen en Limburg tot het op richten van eigen Universiteit en meer andere kwesties, voor dewelke eindelijk een oplossing dient gevonden. Als we de mogelijkheden zullen, kunnen, mo gen en durven dik onderstrepen, is dat niet zonder bedoeling'. Het is immers algemeen geweten dat, alhoewel de meeste Vlaamse gekozenen in feite wel anders voelen, ze niet durven reageren tegen het orde woord door de partijkomitees uitgevaardigd en al tijd aan dit bevel wordt toegegeven. Het is jam mer, maar een feit dat de ondervinding ons leerde. Met welke voorstellen de C.V.P. voor de dag zal komen, is ons vooralsnog niet bekend, evenmin trouwens als wat de bedoelingen der B.S.P. zouden zijn. Alleen weten wij dat de woorden van Advc- kaat Borginon op de laatste Ijzerbedevaart, waar bij spreker onze gekozenen waarschuwde tegen de geplande verfransing van Vlaams Brabant, op luid ruchtig applaus werden onthaald - iets wat de Vlaamse parlementairen tot diep nadenken zal heb ben gebracht, voor zo ver ze zich niet in het hoekje gedreven voelen. In het biezonder de Liberale Vlaamse Lands bond, de Vlaamse fraktie van de P.V.V., moet zich ongemakkelijk voelen nu het een en ander bekend geraakt van wat op hun aanstaande sep- tenmber-kongres zal worden voorgesteld. Onder meer andere zaken immers de gewone politieke bla-bla is er een voorstel van P.V.V. voorzitter Van Audenhove de verschillende pro vincieraden méér macht te verlenen, dit in het kader van de decentralisatie. Op zichzelf gezien een zeer goed voorstel, dat we graag zouden onderschrijven, omdat de Brus selse druk op het binnenland hiermede sterk zou verminderen, was er niet de persoonlijkheid van de P.V.V.-voorzitter zelf die, al speelt hij graag de rol van vooruitstrevend sterk man, alles door een unitaristische bril ziet en gedwee de bevelen van de Brusselse drukkingsgroep uitvoert. Want achter zijn schijnbaar onschuldig voor stel tot machtsuitbreiding steekt iets anders, nl. het feit dat de provinciale raden OOK OP TAALGE BIED, beslissingen zouden treffen omdat, dixit de liberale senator Moreau de Melen, deze raden op NATIONAAL gebied de meeste waarborg verze keren. Met andere woorden gezegd het Parlement is onbetrouwbaar, het durft niet of is onbekwaam de geschillen tussen Vlamingen en Walen te re gelen, en schuift zijn verantwoordelijkheid af op de rug der provinciale raden, zodat de Heren van Kamer en Senaat, bij hun verschijning voor het kiezerskorps, hun handen in onschuld kunnen was sen. Niet moedig, maar sluw. Niet sluw genoeg al thans om appelen voor citroenen te verkopen. Voor wat de essentiële Vlaamse provincies betreft ma ken wij ons geen zorgen, voor de Waalse ook niet. Maar voor Brabant ligt het weer anders. De provincieraad ervan is niet alleen in meer derheid franssprekend, maar tevens archi-anti- vlaams. Aan dergelijk organisme de macht verle nen de taalverhouding der Brabantse gemeenten te regelen, staat gelijk met het in zeer korte tijd totaal verfransen van Bruxelles-Capitale zelf, maar tevens van elke gemeente waar een franssprekende minderheid bestaat. En we kennen té goed de vraatzucht van Brus sel om niet het ergste te vrezen. Dit liberaal voor stel is de zoveelste poging om, wat niet via het Parlement kan gebeuren, langs sluipwegen te be reiken, nl. het uitbreiden der olievlek tot ten min ste het vroegere arrondissement Brussel, Pamel in begrepen. Tegenover deze poging dienen de Vlaamse C.V.P.-ers een kort en krachtig NEEN te stellen, zelfs elk trachten tot praten erover eenvoudig af te wijzen. Want, en het spijt ons dit te moeten zeggen de Brusselse C.V.P.-ers, eerste minister inbegrepen, vertrouwen we in dit opzicht niet vol ledig. Ook uit ondervinding.. Zo wat duizend vrienden en kennissen hielden eraan, vorige zaterdag, een laatste hulde en groet te brengen aan de betreurde Ere-Directeur Phile mon Coppens. De Eucharistieviering met rouwdienst werd op gedragen door Zeereerwaarde Heer Deken De Landtsheer, en opgeluisterd door het knapenkoor van het Sint-Aloysiuscollege. Bij het verlaten van de kerk wérd volgende toe spraak gehouden door de heer Karei Wairavens, voorzitter van de C.O.V-Kring Ninove. Geachte Familieleden, Waarde Collega's, De avond van Maria-ten-Hemelopneming, tijden de Eucharistieviering hebben wij het vernomen: La ten wij bidden voor de overledenen van deze week: ...dhr Coppens Philemon Wij konden het amper geloven dat deze sterke figuur zo onverwachts van ons werd weggeroepen. Nauwelijks vier jaar gele den ging hij op rust en niets liet dit spoedig einde voorzien. Namens de leden en het bestuur van het Chris ten Onderwijzersverbond-kring Ninove, willen wij de tolk zijn om onze Ere-Voorzitter en de zijnen, bij dit afscheid onze hulde en dank te betuigen. Bij het einde van de eerste wereldoorlog kwam de jonge Coppens aan het College. Onder zijn lei ding groeide de voorbereidende afdeling uit tot de sterkste van de streek. Met zorg en kunde leidde hij de vele jonge leerkrachten die aan het College fungeerden. Met fierheid sprak hij steeds over zijn jongens, zijn meesters, zijn school. Wij zagen hem in de na-oorlogse jaren gedurende zes jaar aan het werk en bewonderden zijn sterke werkkracht en zijn steeds onverminderd optimisme. Maar Meester Coppens wou ook buiten de school om zijn volk dienen. En we zien hem in het Davidsfonds, het Werk der Volkstuinen, het C.O.V. Als jonge leerkracht kwam hij hier terecht in een klein groepje mensen die pijnlijk de benarde situa tie van de misdeelde opvoeders aanvoelden. Men sen als 'n De Marre, Bruggeman, Beeckman gingen niet bij de pakken zitten en verkozen Meester Coppens als hun secretaris. Deze kleine groep men sen zouden zich inzetten en ijveren voor een mens waardig bestaan van de onderwijzer. In 1932 volgde hij dhr. Staels op als voorzitter van de kring. Deze functie zou hij blijven waarnemen tot 1962 - zegge dertig volle jaren. Het ledenaantal was toen gering, zevenentachtig aangesloten leden. Samen met zijn onvermoeide secretaresse, Juffrouw Broeckaert, (Lees verder op pagina 2) Vlaams d we 8 ^b/,

Denderklok | 1967 | | pagina 1