d vu e zin EN HOP-LA- LA DE VLAAMSE AUTOMOB1LISTENBOND Eenenveertigste Jaargang Zaterdag 9 september 1967 Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - NINOVE Telefoon 327.27 - Postcheckrek. 4786.8n Prijs voor Jaarabonnement100 fr. Prijs per nummer: 2,50 fr. VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG Evengoed als een schandaal mag genoemd de 10 miljard die jaarlijks door het Spoor worden bin nengepalmd om pensioenen te betalen op 55 en 60- jarige ouderdom. De automobilist, het zwart schaap der moderne tijden, wordt weer eens geschoren. Deze regering, die bij hoog en laag gezworen heelt het budget in evenwicht te brengen door be sparingen allerhande en er zich plechtig toe ver bond! geen nieuwe taksen te leggen het zo hoog geroemde Nieuwe Geluid denkt een toverfor mule gevonden te hebben om ons toch maar altijd méér geld uit de zakken te kloppen. Eigenlijk niets nieuw, alleen maar een aan passen van het aloude oktrooirecht aan onze mo derne tijd. Om de kop boven water te houden, bleef het totnogtoe bij aanpassingen der telefoon kosten, der accijnsrechten op sigaar en sigaret, der spoorwegtarieven en zo meer, het ons lang gekende oude geluid Als Nieuw Geluid klonk al het betalen van 250 Ir. bij het afleveren van de rijbewijzen, maar werkelijk nieuw is de verhoging met 30 c/'< der ver keersbelasting voor wie de autobanen wil gebrui ken. Of MOET gebruiken. Want wie kan zich de weelde veroorloven de gewone wegen te berijden? Bezitten wij niet de triestige vermaardheid de slechtste wegen van gans Europa te bezitten Of ficieel wordt het dus geen belasting, in feite wordt het een aanslag op onze geldbeugel, en waar dat zal eindigen is vooralsnog niet te voorzien. Over afzienbare tijd mogen we ons verwachten aan een tussenkomst in het onderhoud der ver keerslichten, de regenmantels der verkeerspolitie, het benzineverbruik der verkeershelikopters, de wedde der rijkswachters en zo meer, in het kort een reeks ongekende mogelijkheden is ontstaan en geloof maar dat er gretig gebruik van gemaakt zal worden. Was het nu zo dat we, wat de autosnelwegen betreft, koeken naar geld kregen, dan was het maar een half kwaad, maar iedereen weet hoe het met onze. LUXE - snelwegen is gesteld. De autoweg Brussel-Oostende is slecht en doodversleten, en kan bovendien op sommige drukke dagen het verkeer niet slikken. Herinneren wij maar aan de hopeloze opstoppingen op vier rijwegen dan nog bij het einde van sommige weekeinden. Twee uur mi nimum bleken toen nodig om de 120 km. af te leg gen, iets van een magere 60 km. per uur op een zogenaamde autoSNELweg. Schuld hieraan heb ben de kortzichtige ambtenaren van Openbare Werken die te smalle bruggen hebben voorzien, zo dat hel bijvoegen van nieuwe baanvakken onmo gelijk is. Als nog straffer voorbeeld noemen wij de auto baan Antwerpen-Luik, die al van in het begin de eigenaardigheid vertoont af te pellen omdat het in de zomer te warm, in de winter te koud is. Iets voor Pollare, daar is géén weer. Van de bruggen die hier en daar in mekaar zakken, met de katastrofale gekende gevolgen, spreken wij niet. Is het te verwonderen dat in dergelijke om standigheden de mosterd iemand in de neus schiet? Het minste dat wij van de regering mochten verwachten was tekst en uitleg over deze schan dalen, niet de mooipraterij waarmede wordt ge tracht ons putten en gaten voor vlakke macadam te verkopen. Het weze eens en voorgoed gezegd de tijd om de auto als luxe-artikel te beschouwen is voorbij, wél dient hij als werk- of reisinstrument in het bereik van ieders beurs. Naar schatting der bevoegde diensten zal de nieuwe verhoging circa 700 miljoen in klin kende speciën naar de staatskas luiden. Op welke cijfers voor deze schatting gesteund wordt, weten wij niet, wél kennen wij onze pappenheimers en de speciale afgeronde rekenkunde die in het Mi nisterie van Financiën gebruikelijk is, zodat wij ons aan méér mogen verwachten dan de voorziene 300 a 400 fr. per auto. Het nieuw reglement voor ziet immers dat de prijs van het speciaal kenteken zal berekend worden a rato der beschikbare Kilo meters autobaan. Deze bepaling is heel rekbaar, omdat niets verbiedt als beschikbaar te beschou wen de afstanden die in het lopend jaar zouden moeten of kunnen klaar komen. Laat ons dus gerust aannemen dat wij voor een dik miljard in de valies zitten, te verdelen over 1,5 miljoen autovoerders, maakt circa 700 fr. méér taks. Wij verwedden er gerust een pint op dat onze tak- satie dichter bij de waarheid zal zijn dan deze der bevoegde diensten. Met dit nieuwe miljard erbij zullen de auto voerders jaarlijks aan de Staat het enorme bedrag van 21 miljard betalen, bedrag dat op zichzelf ruim schoots voldoende is niet alleen om het bestaande wegennet in goede staat te houden, maar zelfs om er nieuwe bij te leggen. Als dit niet gebeurt, dan is het alleen omdat het autogeld tot andere doel einden word-t gebruikt. Meteen levert dit ook het bewijs hoe lichtzinnig het staatsbudget wordt op gesteld. Worden niet jaarlijks 45 miljard besteed aan Openbaar Onderwijs daar waar het met veel min der kan als er niet té veel nutteloze scholen wor den gebouwd Wie onzer C.V.P.-parlementairen heeft de moed de regering wijs te maken dat de maat overloopt 9 heeft kennis genomen van de mededeling van de regering dat een jaarlijkse belasting zal ingevoerd v/orden op het gebruik der autosnelwegen, daarin zelfs begrepen de zgn. autosnelweg (sic) Brus- sel-Breendonk-Antwerpen. De V.A.B. stelt vast dat de regering eindelijk al zij het op beperkte schaal, heeft aangenomen dat de fiskale opbrengsten van de auto terug moe ten gaan naar de auto. Hij protesteert echter met klem tegen een maatregel, die radikaal tegen het beoogde doel in gaat en het verkeer op de gewone wegen drukker en gevaarlijker zal maken. Hij verwerpt de sociale discriminatie die door de vignet zal veruiterlijkt worden tussen min- en meer gegoede automobilisten. Hij klaagt aan het onderscheid dat gemaakt wordt tussen binnen- en buitenlandse automobilis ten, daar onze landgenoten in het buitenland de rechten op de autosnelwegen moeten betalen, dan wanneer de buitenlanders daarvan bij ons zullen vrijgesteld worden. Hij verzet zich tegen een maatregel die in schijn de wegenbouw moet bevorderen, maar in werkelijkheid alleen maar een middel is om te trachten het begrotingsevenwicht te herstellen. Hij vestigt de aandacht op het feit dat de op brengst van de maatregel zeer gering zal zijn, daar enerzijds de grote meerderheid der automobilisten zal verkiezen de gewone wegen te gebruiken en anderzijds het opdrijven van de belasting het aan tal betalende automobilisten zal verminderen. Hij zet de automobilist, «de eeuwige melkkoe», aan om op alle wettelijke manieren zijn ontstem ming aan de regering te doen blijken. De V.A.B. beslist dit standpunt ter kennis te brengen van alle bevoegde overheden en van de medeburgers en verder allerlei maatregelen te tref fen ter bescherming van de auttomobilist. 0laams

Denderklok | 1967 | | pagina 1