6/7 l/l rt DE NIEUWE BELGEN RAADSZITTING Eenenveertigste Jaargang Zaterdag 14 oktober 1967 mn KET COLLEGE GROEIT VERDER AAN VAN 29 SEPTEMBER 1967 (vervolg) Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - NINOVE Telefoon 327.27 - Postcheckrek. 4786.8ü Prijs voor Jaarabonnement100 fr. Prijs per nummer2,50 fr. VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG De beslissingen, getroffen op het liberaal kon- gres te Knokke, hebben in de pers veel deining verwekt, meest in de zin van wat wij zelf er vorige week over neerpenden. Met doet altijd plezier als ge, als klein stem- meken in een koor, de goedKeuring krijgt van tenors en prima-donna's, alleen zullen wij aanmer ken dat de reaktie in de dagbladpers later kwam dan bij ons, wat meteen laat veronderstellen dat de reaktie in de grote pers er maar kwam na pei ling der openbare mening. Daarin schuilt dan het verschil tussen hen en ons, want op orders van hogerhand wordt hier niet gewacht; we zeggen ons zegje zoals wij het menen en wij gaan dat nu weer eens doen nu de Brusselse liberalen ons langs spreekbuis Vanaudenhove om het zich in de bol gestoken hebben onze burgerzin te ontwikkelen en van ons Nieuwe Bel gen te maken. Volgens de P.V.V.-voorzitter is een eerste ver eiste daartoe een algemene tweetaligheid. Bravo Maar dan niet een tweetaligheid in enkele richting, zoals totnogtoe. Als die er ooit komt dan moet het zijn voor ALLEN EN OVERAL, van hoog tot laag, van de Ministers, voorzitters van Kamer en Senaat, de diplomaten, de burgemeester van Brussel tot de politieagenten in Luik toe. Moeten wij zeggen dat we van een dergelijke mogelijkheid niets geloven, alleen maar omdat de Waalse dwarskoppen het vertikken Nederlands te leren. Als tweede burgerzin-ontwikkelende remedie wordt ons een troonrede aangeprezen, zijnde een door de Koning uit te spreken redevoering bij het heropenen van het Parlement. Wij vragen al direct: in welke taal of in beide landstalen Zonder te rekenen met onze Duitssprekende broeders uit Eu- pen-Malmedv die toch ook Belgen zijn, met of zon der hun goesting. Misschien ligt de oplossing in een goed ge-time-de toespraak, a rato van zoveel frakties van een sekondo per inwoner en per taal groep, systeem dat meteen de mogelijkheid opent tot de post van officieel redevoerings-kronometreur Met deze naaperij van Hollandse en Engelse gebruiken zijn hier in het land geen elektorale vliegen te vangen, evenmin als met de voorgestelde beloning, door de Koning zelf uit te vaardigen, aan diegenen die de meeste burgerzin ontwikkelen. Weeral een naaperij van het in Zwitserland gel dende gebruik om elke meerderjarige een cert if i- kaat van volwaardig burger af te leveren. Op welke kriteria de Koning zal moeten steunen om de kandidaten te buizen of een burgerzindiplo ma af te leveren met voldoening, onderscheiding of grote onderscheiding, is in het liberaal program ma niet nader bepaald. Het bijwonen van vaderlands-minnende (wat is dat manifestaties zou alvast een basis kunnen vormen met als schiftingsproef het zonder fout zin gen, in de drie landstalen natuurlijk, van de drie of zijn het er ier strofen van de Braban- gonne. Veel werk zou ae jury niet hebben Atijd op datzelfde kongres werd gesproken .an de he: waai dering der nationale onderscheidin gen. Hiermede, en wij wensen het, gaan wij ak- koüid. Dit onderwerp is evenwel veel te ernstm om, met enkele zinnen, aigehandeld te worden, zodat w ij h.eiop later wel eens terugKomen. Hiervan afgezien, valt het op dat in Knokke méér onzin werd verkocht dan ooit op een politiek Kongres te koop was, dat er wel werd gepredikt HOE de anderen zich moeten gedragen terwijl over eigen zeden en gebruiken stil gezwegen werd. Geen enkel blauw kongressist had de moed Mi ni:-.ei Grootjans te vragen of het tot de Nieuwe Belgische zeden behoorde een gewoon studiemees ter tot Raadsheer bij het Fonds voor Schoolgebouw wen, of zijn bloedeigen chauffeur (diploma lager onderwijs) in het Rijksuniversitair Centrum van Antwerpen te benoemen. Dat zou alvast een nieuw geluid zijn geweest. Bij gebrek hieraan blijven wij liever de Oude Belgen die we zijn, verslaafd aan voetbalspel en botermelk, liever dan Nieuwe Belgen, onder de leiding van een nieuwe, blauwe Führer. Ook dit nieuwe schooljaar kende het college an onze stad een aangroei van studenten in alle afdelingen. In de kleuterafdeling, die dit jaar 110 kleuters toit tegenover 90 vorig jaar, werd een nieuwe klas gevormd, die geleid wordt door Juffrouw Beeck- mans uit Ninove. Het 7e leerjaar van de lagere afdeling werd gesupprimeerd, terwijl deze afdeling met een 6e en een 5e studiejaar werd verrijkt. Hier telt de schoolbevolking 512 leerlingen, wat een aangroei betekent van 47. De middelbare atdeling telt 414 leerlingen te genover 413 het vorige schooljaar. Dit maakt dat binnen de muren van het Sint- Aloysiuscollege te Ninove 1.C36 studenten een ka- lolieke opvoeding' naast degelijk onderwijs ont vangen. In de lagere afdeling van het college te Meer- beke werden dit jaar 12 nieuwe leerlingen inge schreven, zodat met het getal 180 leerlingen ook een nieuwe leerkracht werd aangeworven. Wanneer alle cijfers samengeteld worden, zien we dat de grote familie van het St.-Aloysiuscollege aangroeide met 80 eenheden. 7. Stedelijke Eiectriciteitsregie goedkeuring van het verslag over de schatting der goederen, in gebruik gegeven aan de intercommunale EDAS. Dhr De Riemaecker Ieder partij ontving een afschrift van het verslag. Wij durven inderdaad, Mr De Ville, dit verslag; aan de dagorde plaatsen zonder uitgebreide toelich ting, omdat wij in deze zuivere technische aange legenheid vertrouwen hebben in onze vertegen woordiger. Dhr Violon Wij hebben dit verslag nog niet gezien. Het is in bezit van dhr. Cornelis. Dhr Secretaris Het verslag werd inderdaad aan dhr Cornelis afgegeven omdat hij het langst zetelend lid van uw partij is. Dhr De Riemaecker Hier gaat het nu om een officeel verslag, gecontroleerd door alle betrokken instanties, en die als het ware de controle deden van het vorig verslag. Het is een kwestie van vertrouwen in onze afvaardiging, want niemand van de Raad zal deze technische aangelegenheid aankunnen. Dhr Waltniel'— Er valt niet veel over te rede twisten. Dhr De Vleeschouwer geeft nadere uitleg over de verhoging van de inbrengwaarde. Dhr De Ville Ik zal tegen dit verslag stem men, niet omdat ik mij technisch bevoegd acht het te betwisten, maar omdat onze electriciteitszaak anders en beter moest aangepakt geweest zijn. Dhr De Riemaecker Bijvoorbeeld Dhr De Ville Met een gemeentelijke regie. Dhr De Riemaecker Och God toch. Dhr De Riemaecker citeert de betrokken ont eigeningen. Goedgekeurd met 10 stemmen tegen 1 (dhr De Ville). 8. Industriepark onteigeningen lening voor het consigneren van het verschil tussen de provisionele en de voorlopige vergoedingen. Dhr De Ville Ik zou hiervan voorbeelden kunnen aanhalen. Provisionele vergoeding 4.428.C44 fr. Voorlopige vergoeding 5.257.977 fr. Opleg 1.321.165 fr. Kosten 178.835 fr. Wij vragen een lening van 1.500.C00 fr. Algemene goedkeuring met 11 stemmen. 9. Industriepark onteigeningen berusten in of het nemen van verhaal tegen de vonnissen houdende toekenning van de voorlopige ver- goedingen. Dhr De Riemaecker Wij moeten ons hier nu uitspreken ot wij al dan niet de uitspraak van het vonnis aanvaarden. Eigendom Van Schande v ij 1-Van Laer 35 fr de m2 Aanvaard. (Lees verder op pagina 2) "'aams bb z'md u/ee/ty.

Denderklok | 1967 | | pagina 1