h rist s b^ r0\KsQezmd Wee^b/l ERETEKENS Jubileeu/eek RAADSZITTING Eenenveertigste Jaargang Zaterdag 21 oktober 1967 Ö.L.V. PAROCHIE - NINOVE Missiezondag 22 - 29 oktober De geest van bef Concilie. Liturgische beleving. Geloof in onze tijd. Feest van Kristus-Koning. H. Hartbondsdag. VAN 29 SEPTEMBER 1967 (vervolg) Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - NINOVE Telefoon 327.27 - Postcheckrek. 4786.86 Prijs voor Jaarabonnement100 fr. Prijs per nummer: 2,50 fr. VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG Onze belofte van verleden week getrouw, wil len wij het nu eens hebben over eretekens en onze nationale orden. Wij weten dat we hiermede een zeer delikate kwestie aansnijden omdat de Belgen, buiten hun gekende verslaafdheid aan spel en drank, een sterke neiging vertonen hun knoopsgat met alle soorten tekens te versieren. Het is nog geen verzamelwoede zoals voor postzegels cn siga renbandjes, maar toch, voor velen begint het er sterk op te lijken. Uit de aard der zaak zelve moet een ereteken iets zijn dat iemand onderscheid van zijn mede burgers, een teken dat eerbied moet inboezemen omdat de drager ervan uitzonderlijke diensten ten voordele der gemeenschap heeft gepresteerd. Een dergelijk kenteken zou eenvoudig moeten zijn zodat op eerste zicht dit ereteken opvalt. Ko ning Albert zaliger, die wat men er ook moge over zeggen, veel van zijn soldaten hield, heeft dat heel goed ingezien toen hij het vuurkruis schiep. Dit teken, in al zijn eenvoud, wijst er op dat ie drager inderdaad geruime tijd aktief aan de oorlog heeft deelgenomen en in de vuurlijn heeft gestaan. In dat opzicht is het vuurkruis een unicum in ons anders aan nationale orden en onderscheidingen zeker niet arm land. Want precies zeggen hoeveel nationale orden er bestaan kunnen wij niet, evenmin als zeggen hoeveel onderverdelingen er per soort zijn. Lintjes, kleine en grote kruisen, ridders, officieren, groot officieren en kordons, het loopt allemaal zo door mekaar dat de gewone man er niet wijs uit wordt. Naar onze mening dient er een onderscheid gemaakt tussen eretekens, uitgereikt voor oorlogs feiten, en andere uitgereikt in vredestijd, zowel voor militairen als voor burgers. In het eerste geval is de zaak uiterst eenvoudig: wie een IJzer- of Vuurkruis bekwam heeft dat ten volle verdiend, en daarvoor diep ons klaksken af En verder geen kommentaar. Voor het andere geval zijn wij moeilijker aan te spreken, uitgezonderd dan voor wie in vredes tijd, en op gevaar voor eigen leven, een belangloze daad stelt om het leven van zijn medemens te redden, om erg onheil te voorkomen of gans zijn leven offert voor anderen. Tot deze kategorie be horen zowel de moedigen die iemand uit een brand of het water redden, als de dokter die een zeker besmettingsgevaar trotseert, of de missionaris die vrijwillig zijn ganse leven in de brousse doorbrengt De lezer voelt waar wij naartoe willen een nationale orde zou de beloning moeten zijn voor de inzet van zijn eigen leven. Uit dit feit alleen al zou het aantal rechthebbenden uiterst beperkt blij ven en vanzelfsprekend het dragen van een derge lijk ereteken een werkelijke onderscheiding van zijn medeburgers zijn. Verder zijn wij sterke aanhangers van een onderscheidingsteken als Laureaat van de Arbeid. Wie sinds langere tijd en eervol zijn beroep, om het even hetwelk, uitgeoefend heeft en zich hierin heeft onderscheiden, verdient een onderscheiding, maar daarom niet in een nationale orde die voor behouden zou blijven zoals hierboven gezegd. Anderzijds zijn wij radikaal tegen het toeken nen van ridder- of officierschappen voor zo veel of zo veel jaren dienst bij het leger, in een ministerie of een parastatale instelling. De gewone man, de boer, de handelaar of de stielman doet evengoed zijn plicht als wie, hetzij burger of militair, zijn brood verdient. In al deze gevallen gaat het om het dagelijks bestaan, het doodgewone leven, zodat wij niet inzien waarom officieren na zoveel jaren dienst in een vrijwillig gekozen beroep, recht krij gen op eretekens voor diensten bewezen aan het vaderland zoals het officieel eet. Een bronzen, zilveren of gouden medalie als Laureaat van de Arbeid, akkoord, maar daarbij moet het blijven, alleen maar om de werkelijke verdienste van de andere te onderscheiden. Voor wetenschapsmensen, voor zoekers en vorsers, voor uitvinders en derge lijke, kan gerust een speciaal ereteken ont.vorpen, zodat ze te onderscheiden vallen van andere beroe pen. En dan blijft er nog de prerogatieve van de Koning de allerbesten onder ons in de adelstand te verheffen. Gelukkig wordt hiermede zeer zuinig omgesprongen, want moest het gaan zoals met de nationale orden dan was elk van ons ten minste baron of markies. zondag 22 oktober Predikant E. P. BUELENS, W.P. Predikant E.P. MATHIEU, S.J. maandag 23 oktober dinsdag 24 oktober Kerk en Wereld. woensdag 25 oktober donderdag 26 oktober EUCHARISTIEVIERING te 19u.30 zondag 29 oktober 12. Brandweer opzeg der overeenkomst met de gemeente Meerbeke. Dhr Burgemeester In datum 12 augustus jl. ontvingen wij een schrijven van de Korpsoverste van onze Brandweer die ons liet weten dat in de nacht van zaterdag 5 oogst een brand was uitge broken in de Firma Moderna te Meerbeke. Gedu rende 4 minuten poogde het Hulpcentrum 900 de Brandweer van Meerbeke te bereiken, doch te ver geefs. Gezien de ernst van de brand werd dan ons korps opgeroepen dat door een snel en doelmatig optreden de Firma Moderna van totale vernietiging kon sparen. Er wordt ons op het gevaar van deze toestand gewezen en op de vergoeding die te klein is en reeds moest aangepast zijn. Ik was toen afwezig en Schepen De Riemaeeker stuurde in dit verband een schrijven naar het Min. van Binnenlandse Zaken, samen met een fotocopie van het schrijven van de Korpsoverste. Op 6 maart 1964 zegden wij reeds het contract met Meerbeke op. Ingevolge tussenkomst van dhr Brandweerinspecteur werd op 15 september 1964, met de belofte dat deze zaak door het Departement zou worden geregeld. Er werd hiervoor nog niets gedaan, en derhalve stellen wij de Gemeenteraad voor opnieuw de verbreking van het contract met Meerbeke te betekenen. Dhr De Riemaecker Wij stellen de opzeg voor einde 1368, omdat deze beslissing niet gericht is tegen de gemeente Meerbeke, maar wel tot doel heeft een reactie uit te lokken vanwege het Depar tement. Dhr De Duffeleer Nu zal er verwezen wor den naar de reorganisatie in het brandweerwezen. Dhr Burgemeester Meerbeke moet met ons een contract afsluiten zoals de andere gemeenten. Dhr Waltniel Betwist Meerbeke de 4.000 fr. vergoeding die moet betaald worden Dhr Burgemeester Nu niet, maar dat is wel vroeger eens gebeurd. Dhr Goubert Dat is geen gezonde toestand. Dhr Waltniel En hoe staat het met de over eenkomst van Pamel Dhr Burgemeester Wij kregen vanwege de gemeente Roosdaal opzeg van het contract. Wij hebben dit overgemaakt aan de betrokken diensten maar totnogtoe is er geen oplossing. Algemene goedkeuring met 11 stemmen. 13. Stedelijke Vak- en Nijverheidsschool her klassering. Dhr De Jonghe geeft nadere uitleg over de verhoging van categorie der afdelingen Mecanica en Bouwkunde. Dhr Waltniel De afdeling lassen blijft op het zelfde niveau Dhr De Jonghe Inderdaad. Algemene goedkeuring met 11 stemmen. (Lees verder op pagina 2)

Denderklok | 1967 | | pagina 1