e S/7 Wan NIEUWE POLITIEK Nationale Betoging Eenenveertigste Jaargang Zaterdag 4 november 1967 VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG TE ANTWERPEN 5 november 1967 Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - NINOVE Telefoon 327.27 - Postcheckrek. 4786.3d Prijs voor Jaarabonnement100 fr. Prijs per nummer2,50 fr. Wellicht is het de lezer ook al opgevallen dat tegenwoordig alle politieke partijen kongresseren dat het een plezier is, maar dat overal het zelfde' besluit mag getrokken de bestaande programma's zijn totaal voorbij gestreefd en beantwoorden niet meer aan de eisen der jongeren. Nieuw is deze toestand niet. Met dergelijke moeilijkheden hebben alle politieke partijen vroe ger ook al te kampen gehad. De Liberalen met een fractie die wou breken met het anti-klerikalisme, nu met zijn Vlaamse vleugel die regelrecht staat tegenover de liberale extremisten van net Front democratique des Fran cophones. De Socialisten, vroeger geschaard rond de be ruchte Charte de Quaregnon, werden eerst aange vreten door de Kommunisten en krijgen nu last met hun Vlaamse vleugel enerzijds, met de Wal- linganten anderzijds. De oude, konservatieve, Katolieke Partij, in Vlaanderen eerst aangevreten door de Daensisten, nadien op de rooster gelegd door de Frontpartij en het V.N.V., kreeg als toemaat in de dertiger jaren in Brussel en Wallonië ook nog Rex op de nek. Niemand weet hoe alles verder zou verlopen zijn indien de koningskwestie en de schoolstrijd niet eensgezindheid in de rangen had gebracht. Zoals gezegd, nieuw is het tegenwoordig ver schijnsel dus niet, alhoewel wij dadelijk toegeven dat het meningsverschil tussen ouderen en jonge ren van gans andere aard is dan vroeger. Hoe een dergelijke krisis in een partij ontstaat is gemakke lijk uit te leggen. Zij die er in lukten een overigens goed betaald politiek mandaat te bemachtigen, denken er eenvoudig niet aan de plaats te ruimen voor de jongeren. Soms wel om de job zelf, maar meest omdat ze in gedachten voortleven in HUN tijd, en daarbij vergeten dat die tijd juist de tegen woordige is, niet die van dertig of veertig jaar geleden. Aan deze illusie kunnen ze zich een tijdje vastklampen, laat ons zeggen van vader op zoon, de afstand tussen beiden is niet zo groot. Maar met de kleinkinderen, de tegenwoordige twens, gaat het anders. Gebeurtenissen die op de ouderen en rijpen zo diepe invloed hebben uitgeoefend, dat veelal hun politieke houding voor het ganse leven er werd door bepaald, begrijpen de jongeren niet, en ze doen ook geen enkele poging er iets van te begrijpen, en blijven totaal onverschillig voor din gen die de oude garde als essentieel beschouwde. Rampen zoals Wereldoorlog 1 die nochtans alles in beroering bracht en aan het gisten zette, kennen ze vooral door horen zeggen van grootvader, en hebben evenveel interesse voor Napoleon als voor de Oude Germanen; niets. Van de tweede, slechts een goede twintig jaar geleden beëindigde oorlog, weien zij evenmin iets, alleen dat hij recht geeft op een dag verlof in mei, zoals de eerste in novem ber. Wij kunnen het spijtig vinden, maar het is zo. Nog nooit bestond er een dergelijk verschil van levensopvatting tussen oud en jong als datgene wat nu is. Begrijpelijk is dat wel. De aloude strijd voor de schone ziel van 't kind is met het school- pakt en andere wetten voor goed van de baan. De vraag van de oude Anseele om méér biefstukken, G-.v.d., werd zo gul ingewilligd dat het nu belache lijk schijnt dat zo iets heeft kunnen bestaan. De moderne jonge mensen, opgegroeid in eer. tijd van welvaart, beschermd door een verdoorge- dreven sociale wetgeving, maakt zich geen zorgen over politiek cf levensbestaan. Zij hebben genoeg aan huiselijk komfort, hun T.V., hun auto en de jaarlijkse uitstap naar het buitenland. Dank zij deze welvaart, dit reizen en trekken, ontstond een nieuw soort burger, met andere zor gen, losser van eigen aard en zeden, met een bre dere, Europese geest, die lak heeft aan het klein politiek geleuter zoals zijn ouders en grootouders het hebben gekend. Wel heeft die nieuwe mens, de Vlaamse burger, een open oog voor al wat rechtstreeks in verband staat met zijn levensopvatting prima autobanen, een prettige woning, goedkope auto's, kortom alles wat hem onmiddellijk kan dienen. De zorg voor de toekomst laat hij met gerust geweten over aan hen die. dan zullen leven. Die levensopvatting is trouwens wel verdedigbaar, gezien de zeer snelle technische ontwikkeling op alle gebied, gezien ook het tempo waarin nu wordt geleefd. Tijd om in net verleden te kijken is er niet de toekomst, met zijn mogelijke reizen naar de maan en verder, vult al genoeg de gedachten. De politieke partijen zullen er goed aan doen met deze nieuwe stroming rekening te houden, wil len zij mettertijd niet reddeloos verloren gaan. Heel biezonder de aandacht van onze eigen CVP-mensen willen wij op dit feit vetigen, nu dat de verkiezingen toch niet zo ver meer afliggen. Terwijl te Ninove de plaatselijke jeugbewe- gingen op 5 novemer de week van de jeugd inzetten met als leuze Met allen samen... naar een be tere wereld trekken tientallen Ninovieters naar Antwerpen om te BETOGEN, ook voor een be tere wereld Want zij zijn ervan overtuigd dat een rechtvaardige behandeling van de volksgroe pen in ons land, zal leiden tot een betere we reld Helaas is de toestand in België nog altijd zo dat de Vlamingen er nog steeds niet de plaats bekleden die hen toekomt. Wanneer zullen wij eindelijk eens megen spreken van een betere wereld in ons eigen land Wanneer zuilen de Brusselse reactionaire machten eens gaan begrijpen dat het uit is met de Vlamingen te behandelen als een meiden- en knechtenvolkje Denk aan de T.V.-uitzending van vóór 14 dagen over Brussel Daar ae vele studies, congressen en andere inspan ningen gericht op het welzijn van de mens in Vlaanderen nog steeds niet veel uitgehaald hebben tegen ae onwil van de Brusselse reactionaire mach ten, besloten de Vlaamse verenigingen, het Davids- fonds, het Willemsfonds, het Vermeylenfonds, de Vlaamse Volksbeweging enz... U ailen op te roepen om te betogen. WIJ BETOGEN VOOR Autoncm:e Leuven - Nederlands -- Overheveling. Leuven Frans naar Wallonië Volwaardige verdubbeling Universiteit Brussel Toepassing van de taalwetten Volledig Nederlandstalig onderwijsnet te Brussel Speciaal statuut hoofdstad - Brussel. WIJ BETOGEN TEGEN Uitbreiding Brusselse olievlek Bedreiging van Vlaams-Brafcant. Geachte lezer, ook U hebt met dit alles iets te maken. Ga daarom mee naar ANTWERPEN op ZONDAG 5 NOVEMBER 1967 Prijs 60 fr. Vertrek Station om 8 uur. Schrijf in tot zaterdag 4 november tot 17 u. bij Willems Wilfried, Edingsesteenweg 7, Meerbeke (tel. 336.78) Timmermans Eticnne, Kasseide 3, Lieferinge Debbaut John, Astridlaan 60, Ninove De Deyn Jan, Stationsstraat 24, Okegem Bogaert Guido, Ter Duvstlaan 22, Ninove Thesin Walter, Ameiveldstraat 15, Ninove Lauwaert Frans, Astridlaan 28, Ninove Dobbelaere Steven, Stationsstraat 18 Baro André, Abdijstraat 4. Ninove (tel. 318.95) De Trover Jozef, Abdijstraat 21, Ninove.

Denderklok | 1967 | | pagina 1