d w e zin ZE WAREN ER NIET OUDERS EN KINDEREN Marcel De Paepe Eenenveertigste Jaargang Zaterdag 11 november 1967 VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG tot de voordrachtencyclus spanningen in het gezin ontspanning van de jongeren door jw. seurinck (roeselare) IN MEMORIAM - wm Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - NINOVE Telefoon 327.27 - Postcheckrek. 4786.8o Prijs voor Jaarabonnement: 100 fr. Prijs per nummer: 2,50 fr. en nooit zal iemand ze zien daar waar voor Vlaam se en volkse belangen wordt gemanifesteerd. Noch in Diksmuide, noch in Antwerpen. Onze lezers snappen zeker al wat en wie wij bedoelen. Denkt nu niet dat wij met een liberaal op de neus zitten, och neen. De laatste tijd waren wij zelfs geneigd onze positie tegenover het Libe raal Vlaams Verbond te herzien omdat sommige feiten hoop op beternis schenen te voorspellen. Helaas... het stuk komedie dat ons de laatste weken werd voorgeschoteld bewijst dat ons proef ondervindelijk pessimisme niet ongegrond is, maar dat het hatelijk anti-Vlaams gedoe van de P.V.V. andere wegen opgaat deze van de diktatuur. Het begon al in Knokke, waar de Vlaamse parlementairen wel luid schreeuwden, maar door partijvoorzitter Vanaudenhove tot de orde werden geroepen en gedwee de volmachten hielpen mee stemmen. Nadien, maar alleen pro forma, reageerde het Liberaal Vlaams Verbond wel en zette zijn leden aan toch deel te nemen aan de Antwerpse mani festatie, maar daarop kwam direkt een Verordnung dit het liberaal Hauptkwartier in de Napelsstrasse: het Liberaal Vlaams Verbond stond los van de partij, heeft geen de minste invloed op de leiding ervan en mag doen wat het wil. De Vlaamse PVV- parlementairen echter mogen aan de manifestatie deelnemen als hun geweten zulks toelaat. Mogen wij U vertellen, lezers, dat wij toen even hebben gegrinnikt, de rekbaarheid van een blauw politiek geweten oneindig zijnde. Maar kom, laat ons ter zake blijven. De heren D'Haeseleer, Waltniel en Cuvelier, gekozen in een door en door Vlaams arrondisse ment, hebben dus in geweten geen deel kunnen nemen aan deze Vlaamse optocht. Werkelijk Wij weten niets, maar vermoeden iets van een geheim Führerbefehl tot onthouding, iets dat gans in de lijn ligt der tegenwoordige blauwe politiek. Want bestond er vroeger nog enige twijfel, na deze manifestatie is het klaar dat de P.V.V. naar een rechtse dikitatuur streeft. Immers, partijvoorzitter Vanaudenhove steekt het achter stoelen noch banken dat hij, voor de volgende verkiezingen, naar de volstrekte meer derheid streeft, met natuurlijk hem als Premier. Bekleed met volmachten, zal de man, zoals hij zelf verklaarde, eerst de Vlaamse kwestie via be sluitwetten oplossen op welke manier weten wij nu al om ten slotte ons allemaal totaal ónder de plak te houden. Er zijn voorbeelden te over die wijzen op Staatshoofden die, in princiep vertrokken met de beste bedoelingen, zich uiteindelijk ontpopten als machtswellustelingen. Of het ooit in onze gewesten zo ver zal komen geloven wij eenvoudig niet. Voor een dergelijk re gime zijn wij niet rijp, en zelfs moest ooit gevaar van die kant dreigen, dan bestaan er nog middelen om hoogmoedige heren tot de werkelijkheid te roepen. Intussen stellen wij alleen vast dat de liberale parlementairen van dit arrondissement in Brussel voor nullen aanzien worden. In onze ogen zijn ze dat reeds lang. HET CENTRUM VOOR BEZINNING VAN DE DEKENIJ NINOVE nodigt u uit vrijdag" 24 november door dr. jur. devries (torhout) vrijdag 1 december vrijdag 8 december eerste liefdesavonturen doer e. p. crick, s.j. (brussel) in het sint-aioysiuscoliege telkens te 20 uur toegangskaarten bij de ingang 20 fr. per zitting 50 fr. voor de cyclus. Helemaal verrast heeft het ons niet. Als een aktief man zoals de vriend Marcel veel te vroeg zijn drukke werkzaamheden moet stop zetten, dan bestaan hiervoor dwingende redenen. De fatale afloop van zijn slopende ziekte is hiervan een be wijs. Dit afscheid pijnigt ons te meer omdat met hem niet alleen een medewerker, maar tevens ook een medestichter van ons weekblad verdwijnt. Want toen, zoveel tientallen jaren geleden, De Denderklok over de doopvont werd gehouden, werd ook aan Marcel gevaagd zijn bijdrage te leveren. En, moeten we dat zeggen, hij heeft geen ogenblik geaarzeld om er met jeugdige, frisse over moed op los te gaan. Beschikkende over werkelijke schrijversgaven werden zijn artikels door sommi gen graag gelezen, door anderen gevreesd. Later, omwille van allerlei andere beslomme ringen en werk cp ander kultureel gebied, vermin derde zijn aktieve bijdrage, wel zonder dat hij daarom kontakt met onze redaktie verloor. Toen enkele jaren geleden een vernieuwing ons verplichtte naar verse krachten uit te kijken en de jongeren zich afzijdig hielden, werd weer eens bij Marcel aangeklopt die direct ja zegde, in het vel van een jongere krcop wie kon dat beter en opnieuw aktief in onze rangen trad. Het is tijdens deze periode dat de meesien van cns hem ieerden kennen als iemand met een gedegen oordeel, vijand van geweld, zelfs met woorden, die nooit zijn eigen gedacht opdrong, maar zich tct het uiterste inspande om zijn eigen, kristel ij ke en Vlaamse mening te verdedigen. Een gezellig man bovendien. Al was zijn werk hem heilig, toch wist hij af en toe een beetje tijd los te peuteren die hij graag in ons midden door bracht. Deze samenkomsten behoren tot ue beste herinneringen die wij bewaren. Geboren verteller, gemakkelijk gezeten, gewapend met roemer en si gaar, wist hij het ganse gezelschap uren lang te boeien met aangenaam gekout. Die schone tijd is nu, spijtig voor hem en voor ons, voor goed voorbij. Maar ai gaat de tijd rap en werden de doden gauw vergeten, toch behouden wij in ons hart een speciaal schuifken, boordevol prettige herinneringen uit hetwelk wij naar belie ven kunnen putten zonder dat hel ooit leeg ge raakt. Een heerlijke nalatenschap, zoals weinigen die krijgen. Vaarwel dan, oude vriend Menselijk gezien zijt gij verdwenen, maar in gedachten zult gij al tijd bij ons en wij bij U blijven. DE REDACTIE. e*6/ e/? waarns en

Denderklok | 1967 | | pagina 1