0, q\H5S 'Qams eo d uue BOERENBEDROG Tieners thuis ABONNENTEN, AANDACHT Eenenveertigste Jaargang Zaterdag 2 december 1967 Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - NINOVE Telefoon 327.27 - Postcheckrek. 478G.85 Prijs voor Jaarabonnement 105 fr. Prijs per nummer 3 fr. VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG Het moest ervan komen. Onvermijdelijk. Wie onze boeren van iets dichter kent wist sinds lang dat hun geduld uitgeput geraakte, dat het vroeg of laat op een drama moest eindigen. De drietand, getekend op de weg, geplaatst op traktor of hoeve, was het teken dat er in de boerenharten iets broei de dat onvermijdelijk eens tot uitbarsting moest komen, met alle noodlottige gevolgen van dien. Aan alle vorige optochten werd van regeringswege nooit aandacht geschonken, een boer blijft voor de politiekers een boer, een gewillig kiesvee dat met enkele beloften wel te paaien viel, maar in tussen is het dan toch gebeurd. In Oudenaarde viel het eerste en laat ons hopen het laatste dode lijke slachtoffer. Aan wie de schuld ligt zal nu gerechtelijk uitgemaakt worden. Voor ons zijn de plichtigen de verschillende regeringen die op de hoogte waren, althans moesten zijn, van de wanhopige toestand waarin de boeren verkeren, boeren die niet langer wensen aanzien te worden als minderwaardigen, maar hun recht als burgers van deze Staat opeisen. Want zo is het toch. Terwijl de laatste jaren alle soorten sociale wetten de levensstandaard der werknemers op een hoog niveau brachten, bleef de boer praktisch van al deze voordelen uitgesloten, moest het risico zijner onderneming zelf dragen geen spraak van dop, vriesloon of gewaarborgd weekloon moest toezien hoe veldvruchten en vee tegen spotprijzen bij hem werden weggesleept terwijl de detailprijzen voortdurend de hoogte in gingen, de lonen der werknemers steeds werden aangepast (steeds in de hoogte), terwijl hij zelf, toch een specialist in zijn vak, zondag en werkdag van vroeg tot laat moet slaven en ploeteren voor een loon dat nauwelijks een vierde bedraagt van het inkomen van een gewoon werkman. Voor hem tellen geen overuren of zondagwerk, geen vijfda- genweek noch betaald verlof, het blijft doorwerken tot het einde of 'vergaan. Overigens is de wrok der boeren goed te be grijpen. Eieren zijn zo goedkoop dat ze op zekere ogenblikken in de streek van Kruishoutem gratis de automobilisten aangeboden worden. Een liter melk, aan de deur gebracht, kost ongeveer 7 fr. terwijl voor een pint bier (1/4 liter), afgehaald op staminee, tussen de 8 en 12 fr. wordt betaald. Komt er spraak van enkele centiemen opslag van boter of melk, dan wordt in Brussel geschreeuwd dat het indexcijfer in gevaar komt, maar worden de aardappelen aan onmogelijke lage prijzen op de markt gegooid, dan spreekt niemand ervan de boer een helpende hand toe te steken. Voor fruit en groenten krijgt de boer praktisch niets omdat de buitenlandse concurrentie de markt totaal bederft. Met de prijzen van het vee is het even erg gesteld. Wij weten wel dat allerhande soorten taksen en kosten de prijs van het vee sterk beïnvloeden, maar tussen wat de boer krijgt en de verbruiker betaalt ligt naar onze mening toch een te groot verschil. Stel U in de plaats van de varkens of vee kweker die al zijn werk, kosten en zorgen betaald ziet met enkele tientallen frank het kilo, maar dan detailprijzen ziet die vier tot zesmaal hoger liggen. Voor suikerbieten en graangewassen wordt de prijs wel door de regering vastgesteld, maar hier zit de boer weer eens gekneld tusen de grote af nemers en de tussenpersonen. Sinds lange tijd al wordt deze toestand aan geklaagd en de tussenkomst der bevoegde overheid ingeroepen. Het was prediken in de woestijn. Om er niet genoeg aandacht aan geschonken te hebben kregen wij het drama van Oudenaarde. Misschien komt er, als gevolg hieraan, eindelijk een beetje schot in de zaak en gaat men zich ernstig met het lot der bedrogen boeren bezig houden. Jammer nochtans dat, zoals al te dikwijls in dit land, eerst slachtoffers moeten vallen vooraleer de regering wakker wordt. En onbegrijpelijk dat invloedrijke politiekers zich niet méér inspannen om de rechtvaardige eisen der boeren te verde digen. Reeds talrijk waren de abonnenten die door middel van een overschrijving of storting op onze postcheckrekening, of die persoonlijk op de redac tie hun abonnement op De Denderklok voor 1968 hernieuwden. Wij danken hen van harte voor hun bereid willigheid. Wie het nog niet deed kan het gerust nog doen tijdens deze maand november op postcheckreke ning nr 4786.85 van Paul Luysterman, Ninove. Het jaarabonnement 1968 bedraagt 105 fr. Ook hen danken wij reeds vooraf. Door het Centrum voor Bezinning van de De kenij Ninove is opnieuw een cyclus georganiseerd. Als eerste spreker behandelde Dr. Juris De Vries voor een gehoor van ruim tweehonderd mensen het thema Spanningen in het gezin Zowel bij volwassenen als bij de jongeren staan wij voor een ware gezagscrisis. Deze crisis is een gevolg van de enorme evolutie, die maakt dat wij allen eerder vijandig staan tegenover apodictische normen. Het valt tevens op dat men veel afbreekt, aanvalt en wegneemt van wat traditioneel aan vaard was, maar dat men geen wisseloplossingen in de plaats weet te stellen. Men kan ook een sterke tendens vaststellen naar vrijheid. Vrijheid is zich vrijmaken tot iets. Een vrij mens is dus in staat om zich in te zetten voor iets wat volgens hem waardevol is. Zo be schouwd is vrijheid een negatie van losbandigheid. Gezagscrisis en misopvatting over vrijheid leiden automatisch tot zeer grote spanningen tussen ouders en grote kinderen. In die zin stelt het pro bleem van de begeleiding zich in de plaats van het heersersgezag van vroeger. Ten tweede er is nood aan voorlichting door het levende voorbeeld van de ouderen het be ginsel luister naar mijn woorden, ziet niet naar mijn daden dient aan de kant gezet. Alleen de levenshouding wettigt wat wij verlangen van de jongeren. Ten derde moet men leren verantwoordelijk heid te geven, zoals bij voorbeeld inzake loon, zak geld, ontspanning enz. Hierop volgde een boeiende discussie, waarbij de jeugdigen vooral aan bod kwamen, en aan ou ders en opvoeders enkele pertinente vragen voor legden. Eerste Liefde voorbereiding tot het Huwelijk door P. Crick, s.j., op vrijdag 8 december te 20 uur stipt, in het Sint-Aloysiuscollege te Ninove Vele gevestigde waarden met betrekking tot het huwelijk en gezin wankelen; kiezen, verkeren, flirten worden wel eens vermengd. Typisch is de deining ontstaan naar aanleiding van de T.V. uit zending over het GELUKKIG GEZIN, waaraan o.a. Prof. Kruithof en Kan. De Haene medewerkten. Onze spreker zal al deze levensvragen in volle realiteit en in hun relativiteit behandelen. Het voornoemd T.V. gesprek wordt gecommentarieerd. eBn e^é/,

Denderklok | 1967 | | pagina 1