gei>n u,Qams GAULLISME talige Jfoogdag RAADSZITTING Eenenveertigste Jaargang Zaterdag 23 december 1967 AAN AL ONZE LEZERS EN LEZERESSEN VAN 7 DECEMBER 1967 Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - NINOVE Telefoon 327.27 - Postcheckrek. 4786.85 Prijs voor Jaarabonnement 105 fr. Prijs per nummer 3 fr. VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG Sinds zijn berucht geworden redevoering van Québec, waar de Franse président-général zich op onverantwoordelijke wijze inliet met binnenlandse problemen van een andere natie, en hiervoor bijna overal en met reden op de vingers werd getikt, is nog niets veranderd. Integendeel, want de man blijft koppig aan zijn idee vasthouden en kwam er onlangs tijdens een persconferentie nog scherper op terug. Algemeen wordt aangenomen dat. de Gaulle, oud geworden en een beetje seniel, wraak wil ne men omdat Amerikanen en Engelsen hem tijdens de laatste oorlog niet als volwaardig hebben be schouwd, zodat zijn verklaringen en oprispingen ais waardeloos gezwam mogen beschouwd. Ons schijnt deze opvatting nogal eenvoudig en we gaan er ook niet mede akkoord omdat geen en kel staatshoofd zich dergelijke uitlatingen kan ver oorloven zonder te weten dat de massa zijner land genoten achter hem staat. En dat is hier ook het geval. De Franse president is immers niet aan de macnt gekomen door een staatsgreep zoals een Moebutu of vroeger een Mussolini, maar heeft het voorbeeld van Hitier gevolgd die ook langs de wet tel', jee weg, nl. langs vrije algemene verkiezingen om, tot de macht is gekomen. Uit deze verkiezin gen kwam een meerderheid die alle wetten en staatshervormingen, door de Gaulle uitgebroed, heelt goedgekeurd, zodat zonder betwisting mag gezegd dat het huidig Frans regime door de meeste Fransen wordt erkend en aanvaard. Daarbij Komt dat de Gaulle, hoe oud en koppig hij ook weze, toch omringd wordt door een staf jonge ministers waarvan sommigen werkelijk staatszin bezitten, maar dan staatszin a la de Gaul le, t.t.z een voor andere naties onverdraaglijk chau vinisme. Want rond dit laatste draait de jongste juien hel hele F lanse beleid. Het zich beter en hoger wanen dan gelijk welk ander volk, nooit in het gelid willen lopen maar zich geroepen achten anderen naar eigen willekeur te leiden. Of ze er toe in staat zijn heelt geen belang, het maakt de zaak alleen maar gevaarlijker. Als de Gaulle in Québec en op perskonferenties zo stout spreekt, dan weet hij verduiveld goed dat de meerderheid zijnei onderdanen achter hem staat en hij in feite niets doet dan luidop zeggen wat de meeste Fran sen wensen maar niet durven uitspreken. Ei dient ook rekening mede gehouden dat het Fians buitenlands beleid altijd vol knepen en spits vondigheden heelt gezeten. Nooit wordt recht streeks op het doel af gestevend, geheime invloe den worden aangewend en soms schijnbaar onmo gelijke posities ingenomen. Het tegenwoordig ge sjacher met wapenleveringen aan Joden en Ara bieren is er het beste bewijs van. De Fransen wil len wel het profijtig wapenhandeltje met beide partijen, maar wensen de Arabieren niet te ont stemmen, die de zo gegeerde petroleum leveren. Zo ook met Canada en Québec. De Frans-Cana dezen zijn een minderheid midden een totaal en- gelssprekend Noord-Amerika, duizenden kilometer van hier, aan de andere kant van de grote plas. De Franse invloed op dit totaal van Frankrijk ver vreemde volk, gewend aan een hogere en andere levensstandaard dan de doorsnee-Fransman, is ab soluut nul. Enkele uitzonderingen niet te na ge sproken, mag gezegd dat de Frans-Canadees even ver staat van Frankrijk als een echte Amerikaan van Engeland. En dat is niet weinig. Al wat de Gaulle ginds ver kan bereiken beperkt zich, mits de nodige financiële opofferingen, tot het scheppen van enkele moeilijkheden die de Canadese staat wel zonder hulp zal oplossen. Er zit derhalve iets anders achter al deze agi tatie, iets dat we niet zo ver, maar in eigen land moeten zoeken. Wat dat kan zijn willen wij U in een volgend artikel toelichten. (VERVOLG) 15 Intercommunale Land van Aalst algemene vergadering - aanduiding stadsafgevaardigde. Dhr Burgemeester geeft lezing van een schrij ven van de Intercommunale. Dhren Burgemeester en De Riemaecker wor den als afgevaardigden voorgesteld. Dhr Waltniel Wij hebben hier eenparig de toetreding tot de Intercommunale goedgekeurd. Ik meen dat onze afvaardiging toch ook de minder heid van deze Gemeenteraad mag vertegenwoordi gen. Dhr Burgemeester Er mogen inderdaad meer dan twee afgevaardigden aangeduid worden. Dhr De Riemaecker Van de'andere kant kun nen beslissingen van de Intercommunale toch ook rechtstreéks weerslag hebben op de manier van besturen van onze stad. Dhr De Ville Er werd hier toch beslist dat één afgevaardigde van elke partij zou gedelegeerd worden. Dhr Burgemeester Dat was voor de contact vergaderingen met de Intercommunale. Nu is het de Intercommunale zelf die in algemene vergade ring samenkomt. Dhr Waltniel Er worden meerdere leden toe gelaten, daarom stel ik dhr Violon voor. Dhr De Ville Ik ben wel akkoord voor uw voorgestelde kandidaat, maar als dit moeilijkheden kan meebrengen voor de bestuurszaken, ware het beter geen lid van de oppositie aan te duiden. Dhr Burgemeester Er moet in die vergade ring ook gestemd worden en iedere afgevaardigde stemt er. Dhr Waltniel Dat wist ik niet, dat is wat anders. Ik trek mijn voorstel in. Algemene goedkeuring met 12 stemmen. 16 Verslag voorgeschreven door artikel 70 der ge meentewet. Dhr Burgemeester Wij zijn dit verslag nog aan het stencileren. Dhr Straetmans Dan zal het misschien mor gen klaar zijn Dhr Burgemeester Dat denk ik niet. Dhr Secretaris Al de noodzakelijke gegevens zijn sinds lang klaar, maar wij voegen daar ook nog wat meer aan toe. Dhr De Ville Voor een verslag over 1966 is dit toch wel laattijdig. Dhr Secretaris Vorige vrijdag kwamen er nog gevraagde inlichtingen binnen. 17 Goedkeuring begroting 1968 der electriciteits- regie. Dhr De Riemaecker geeft lezing van deze be groting. Dhr De Ville Op de Steenweg naar Geraards- bergen is er een gebrekkige stroomtoevoer. Waar er 220 voltage moet zijn wordt er daar tussen 19 en 21 uur slechts 180 bereikt. Op de nieuwe Ameiveldstraat hebben reeds ve le mensen gebouwd, maar er is nog geen straat verlichting. De bewoners moeten er om hun huis in de avond te verlaten gebruik maken van zak lampen. Vooral nu tijdens de wintermaanden kun nen zich daar ongelukken voordoen. Ik stel voor dat men daar een voorlopige verlichting zou aan brengen. Dhr De Riemaecker Ik zal uw klacht van de slechte stroomtoevoer op de Stweg naar Geraards- bergen overmaken aan Edas. U vei wijt ons dat wij traag te werk gaan in de Ameiveldstraat, maar alles kon er niet vlugger gaan. De bestrating wordt nog afgewerkt en U zou nu reeds willen dat de straatverlichting er ligt, die steeds het laatste uit te voeren werk is. Veel kosten voor een voorlopige verlichting wensen wij daar niet te doen vermits de bewoners de toelating tot bouwen kregen op eigen risico. Nochtans wil ik dit punt ook aan Edas voor assen» misschien is ei iets te doen met schijnwer pers. Dhr De Ville Dat vergt geen grote kosten, ei staan immers palen. En dan nog, wij zijn toch goede klanten. Dhr De Riemaecker Alleszins toch dure klanten. Goedgekeurd met 10 stemmen tegen 1 (dhr De Ville). Dhr Goubert had op het ogenblik van de stemming de zaal verlaten. (Lees verder op pagina 2). t

Denderklok | 1967 | | pagina 1