k >ist Sn °lQams \i VZW d uce Q(Z Nieuu/ejaarke zoete. QAULLISME Eenenveertigste Jaargang Zaterdag 30 december 1967 Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - NINOVE Telefoon 327.27 - Postcheckrek. 4786.85 Prijs voor Jaarabonnement 105 fr. Prijs per nummer 3 fr. VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG Teikenjare als de kleurige kerstkaarten nog. niet van de schouw verdwenen zijn, vallen dag na dag a beste nieuwjaarswensen in onze brieven bus. En amper is onze vriend na zijn kerstwens en zijn kerstbiertje de deur uitgegaan of wij lopen hem al achterna om bij hem van zijn borrels te wensen. drinken en hem schouderkloppend nieuwjaar te Hoe zou uw Denderklok in deze zalige tijd van wensen en geven en krijgen ten achter kun nen blijven Hoe zouden de redacteurs van dit weekblad U naast de vele wensen, die U dezer da gen hoorde of nog te verwachten zijt, ook de hunne kunnen sparen Wat wij U in 1968 hepen te geven, weet U reeds lang. Nieuws en nieuwsjes van hier en elders, de kleine dingen van een kleine stad, maar die echter voor de mensen die erin leven, die ze bele ven, een betekenis van wereldformaat kunnen heb ben. Artikels, die meestal traaf zijn, soms wel eens ondeugend, een enkele keer wel eens scherp, niaar die altijd diezelfde lijn strak volgen christen, vlaams en volksgezind. U vijftig keer per jaar dat te geven, is onze zorg. Wat wij van U hopen te krijgen is niet zoveel begrip en vertrouwen. Begrip voor onze moeilijk heden als wij nieuws brengen, zal iedereen het meestal al weten, doch dan is het ook zo dat De Denderklok rustig de tijd kreeg - en nam - om de dingen van op afstand te bekijken, om een gloeiend ijzer af te koelen, om een opgeblazen bal lon leeg te laten lopen, de tijd die alles reduceert tot zijn eenvoudigste vorm, die dan wel eens naakt in deze kolommen wordt gevoerd. En vertrouwen in onze goede bedoelingen. Als wij ooit eens een puntje op een i zetten, als ooit in een nummer meer te lezen valt dan er woorden in staan, als ooit een redacteur meer tussen do regels tracht te schrijven dan erop, dan is het er ons nooit of nooit om te doen het verkeerde te dienen of afgoden te eren. Op zo'n ruim begrip en stevig vertrouwen te megen rekenen, is ons een niet geringe steun. een vriend, die toch vijftig keer per jaar bij U aan huis komt, dan wensen wij U en aller,, met wie U leeft, een zegenrijk 1968 toe. Dan wensen wij U dit komende jaar en nog veie, veie jaren dezelfde wijsheid, die uw vader heeft cf ooit had, de zorg en de ijver van uw moe der, de zuivere vreugde van kleine kinderen. Dan wensen wij U kracht om recht te blijven als alles tuigt, een gezondheid, die stevig blijft of vlug her stelt, arbeid, die U vreugde geeft en vooral vee! liefde, die alles verdraagt, alles gelooft en alles hoopt. Dan wensen wij U ten slotte die grote, wellicht allesomvattende levenskunst te ijveren om beter, doch tevreden te zijn met het ontzettend vele, dat de Heer elke dag U"biedt. Van harte een zalig nieuwjaar! DE REDACTIERAAD. Deze zalige tijd van geven en krijgen en wen sen Ja, wij hebben ook wensen voor U. En als wij niet te vroeg komen en niet te laat en als U dit niet beschouwt als kolommevulling of would-toe, maar gelooft dat wij oprecht zijn en U toespreken ais In ons vorig artikel gaven wij als onze mening dat de Gaulle's houding in zake de Frans-Canade zen eigenlijk maar een schijnmaneuver was, be dacht om de aandacht van het werkelijke doel - ons eigen land - af te leiden. Het is nauwelijks denkbaar dat Parijs ekonomisch voordeel uit Frans Canada kan halen, tenzij misschien het uranium nodig om Frankrijk's atoomprogramma verder uit te voeren. Of de V.S.A. en Canada iets dergelijks ooit zullen toelaten is een vraag die niet eens moet gesteld. Meer en ekonomisch nut is er voor de Fransen dichter bij de deur, nl. bij ons te halen. Het is geen geheim dat, sinds Napoleon deze gedachte als hoofdzaak voor de Franse expansie heeft voorop gesteld, het bemachtigen der Schelde, Maas- en Rijndelta's net hoofddoel der Franse politiek is gebleven. Wel heeft de Franse Keizer getracht dit doel met geweld te bereiken, maar moest ten slotte de duimen leggen voor een koalitie van andere Europese machten. Sinds deze mislukking tracht Parijs met andere, maar daarom niet minder doel treffende middelen, deze machtspositie te bereiken. Afgezien van de ontzaglijke sommen die aan pro paganda worden besteed, werd stelselmatig een plan uitgevoerd dat totnogtoe slechts gedeeltelijk is gelukt. Allereerst werd, met behulp der Walen, de om wenteling van 1830 doorgevoerd. Het heeft toen maar een haar gescheeld of we zaten hier met een Franse koning. Toen dit plannetje ook al niet lukte, is Parijs begonnen met het stelselmatig verfransen van de nieuwe staat, zoals het deed met Bretanje, Normandië, Frans-Vlaanderen, Lotharingen,' de El- zas enz... Voor Wallonië was er geen probleem. De Wa len vroegen, en vragen niets liever dan Franse re publikeinen te worden. Voor de Vlaamse provincies moest anders te werk worden gegaan. Indachtig hoe ze er elders in lukten de mensen naar hun hand te zetten, werd begonnen met het verfransen der bourgeoisie in de grote Vlaamse centra zoals Brus sel, Gent, Antwerpen enz... Eenmaal zo ver hoopte Parijs dat de massa van zelf zou volgen waarna dan tot eenvoudige aanhechting kon overgegaan worden. Dat was politiek, goed bedacht en werd. taktisch ook goed uitgevoerd. De aanval naar het Noorden toe moest bestaan in een doorstoot Brussel-Meche- len-Antwerpen, gepaard gaande met. .een aanval Luik-Wezet (Visé)-Maastricht, terwijl de taalgrens in de streek Rijsel-Robaais langzaam maar zeker naar het Noorden werd opgeschoven. Deze verove ringspolitiek werd vergemakkelijkt door .het feit dat Vlaanderen rijk was aan arbeidskrachten, maar over geen degelijk, industrieel patrimonium be schikte om zijn eigen mensen werk te geven. Uit wijding naar V allonië of het zich onderwerpen aan de wet van grote, met Frans kapitaal gestichte bedrijven was noodzaak, In deze toestand is sinds de laatste oorlog wel enige verandering gekomen. Op alle gebieden uit geput door vier jaar bezetting, was Frankrijk fi nancieel niet bij machte zijn veroveringspolitiek voort te zetten, moest integendeel lijdelijk toezien hoe het verslagen Duitsland zich snel terug ont wikkelde en een aanzienlijk deel der Europese macht veroverde. Oi deze Duitse machtsovername zich met of zonder Amerikaanse hulp voltrok, heeft voor ons geen belang, voor de Fransen echter wel. Het moet voor Parijs bitter zijn te zien hoe hun aloude Zuid-Noord-aanvallen Oost-West de pas werden afgesneden, met als gevolg dat de streek Antwerpen-Limburg nu al tot een industrieel cen trum van wereldformaat is omgetoverd, zonder dat zij zelf veel in de pap te brokken hebben. Dat lekt meteen uit waarom de Gaulle, vroeger zo goede vriendjes met Bonn mijn grootmoeder was een Duitse nu tot een stijvere houding is teruggekeerd, aanpapt met de staten achter het ijzeren gordijn en Bonn als het ware in de scheer wil zetten. Meteen ook hebben we een uitleg voor het veto dat de Generaal stelt tegen het aanvaarden van Engeland in de Europese Gemeenschap. Wel vreest de li ge terreinen zoals mekaniek, textiel, chemische Parijs de Engelse konkurrentie op voor haar voor- produktie enz... maar de vrees voor inkrimping van de invloedsfeer Vlaanderen-Nederland zal voor het Franse chauvinisme wel de grootste zorg wezen. De verwoede aanvallen van het aan Frans kapitaal onderworpen Brussel tegen taalgrens en taalwet ten zijn hiervan een sprekend bewijs. Voor wie de evolutie der toestanden in België volgt, is het nodig met de Gaulle's opvatting over zijn Europa van morgen rekening te houden. e^6/

Denderklok | 1967 | | pagina 1