h rist \l Q<y N El N! DE WEEK IN BEELD Drieënveertigste Jaargang Zaterdag 4 januari 1969 WEST-DUITSLAND Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - NINOVE Telefoon 327.27 - Postcheckrek. 4786.85 Prijs voor Jaarabonnement 110 fr. Prijs per nummer 3 fr. VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG ■nHHMHHHHHHHB was het kordaat en krachtig antwoord van Bonn toen Amerikanen, Engelsen en Fransen de Bundes- republik vroegen de D.-mark te revalueren. Dat vragen was anders nogal betrekkelijk vermits nu uitgelekt is dat de Duitse ministers door hun collega's uit de bovengemelde landen werden aan- en afgeblaft op een manier die met beleefd heid en diplomatie niets te maken hebben. Daarbij komt nog dat de Franse minister van financiën niet meer wist op welke poot te dansen en voortdurend de vergadering onderbrak om even met Parijs de Gaulle te telefoneren. Bij de pauze kwam het ook niet tot een gezellig en gezamenlijk theetje, want de Duitse delegatie kroop alleen in een hoek rond een tafel om nadien eensgezind te verklaren Nein onze mark is de hardste munt ter wereld en we zijn niet zinnens vrijwillig van deze voordelige positie af te zien. Wel zijn we bereid te helpen, hetzij onder vorm van leningen, hetzij door het leggen van taksen op de uitvoer en het vrijstellen van de invoer. Méér doen we niet. En die houding van Bonn begrijpen we best. Vooreerst is er de schrik der Duitsers zelf voor al wat de waarde van de mark enigszins zou be ïnvloeden, en geeft ze ongelijk Na de oorlog 1914- 18 hebben we de tijd gekend dat b.v. een brood 's morgens 20 miljard kostte, 's middags 25, en 's avonds 30 miljard. Denkt niet dat we overdrij ven, daarvan bestaan bewijzen genoeg. Al dat bank papier werd nietig verklaard, vervangen door an der dat min of meer stabiel bleef tot der Adolf aan de macht kwam, die buiten de Neuordnung ook Sperr-Renten-Reise en nog enkele soorten andere marken schiep, allemaal papier dat in 1945 voor goed verdween om plaats te maken voor de nu nog altijd zeer stabiele D.M. Wei was er nu geen spraak van zakken maar zichtbaar is toch dat West-Duitsland geen zin heeft met zijn marken op nieuwe, schijnbaar be tere avonturen uit te gaan. Ze hebben geleerd en ook onthouden, iets wat van andere naties niet kan gezegd. Want dat het met een revaluatie uit eindelijk mis moet lopen is klaar. Revaluatie is juist het tegenovergestelde van devaluatie, in het geval van Bonn echter perfect mogelijk, gezien de grote goud- en deviezenvoor raad der Bundesbank en voordelige handelsbalans van West-Duitsland. - Deze stabiliteit zou noch tans rap een ferme deuk krijgen als tot revaluatie wordt overgegaan, want dit zou betekenen dat Duitse produkten op de wereldmarkt sterk in prijs zouden stijgen, terwijl de prijzen der anderen zou den zakken. Een revaluatie (let op de R) van de D.M. van b.v. IOC, gepaard gaande met. een devaluatie (let op de D) van IOC van Dollar, Pond en F.Fr., zou Bonn op de wereldmarkt voor een onoverkomelijk verschil van 20G stellen. M.a.w. gezegd, elke uit voer zou voor West-Duitsland onmogelijk zijn, ter wijl het risico loopt de eigen markt met 20C beter- kopere buitenlandse produkten overstroomd te zien. Dat Bonn van deze financiële zelfmoord niet wilde weten spreekt van zelf, en dat begrepen ook de in Bazel verenigde Europese Emissiebanken directeurs. Alleen de politiek-financiële kwisten- biebels, die weeral eens hun dromen voor werke lijkheid hielden, hebben gedacht dat West-Duits land gelaten het hoofd op het kapblok ging leggen. Met recht wezen Kiesinger en cs. er op dat zij de hun na de oorlog geboden hulp met dank hebben aanvaard en er goed gebruik hebben van gemaakt, spaarzaam met het geld zijn omgesprongen, terwijl andere naties de gekregen dollars met raketten en andere hoogvliegerij in de lucht hebben geschoten, in de plaats van hun nijverheidspotentieel op te voeren en meteen de levensstandaard der bevol king in merkbare mate te verbeteren. En dat is de waarheid. In het geval West-Duitsland van na de tweede wereldoorlog wordt, naar onze mening, het woord •Wirtsdhaftswunder misbruikt. Het gaat er alleen toch maar om het feit dat, staande voor niets dan puinen, miljoenen lijken, uitgeplunderd door de bezetters, onze oosterburen niet voor de klaagmuur zijn gaan staan maar de mouwen heb ben opgestroopt en door hard labeur hun plaats in de wereld opnieuw hebben heroverd. Akkoord dat ze inderdaad alle schuld hebben aan wereldoorlog 2 toch hebben ze bewezen nog iets anders te kunnen dan fahren gegen Engeland Mogen we hier terloops aanmerken dat de spo ren van 1914-18 bij ons in Vlaanderen tien jaar later al verdwenen waren, terwijl zelfde sporen bij onze zuiderburen nog altijd goed zichtbaar zijn. Verschil tussen Germanen en Latijnen Wie zal het zeggen Alles bij alles schijnen de West-Duitsers het toch bij 't rechte eind te hebben door niet toe te ge ven aan de Franse eisen. De verwittigings-staking van 45 uur bij Renault was een eerste aanwijzing dat de koppige de Gaulle het uiterst lastig zal heb ben met zijn besparingsprogramma. Om nu weer te komen bij Bonn, hoe zal daar de politieke reactie zijn op de geplande uitvoertaks en het verminderen der invoertaks Niet gunstig, dat geven wre U op een briefje. Want dergelijke methode brengt een achteruitgang mede in de na tionale bedrijvigheid met als eerste gevolg een werkloosheid die tot revolutie kan leiden. En van die taart hebben ze aan de Rijn lang hun buik vol gehad. Al met al blijft de harde werkelijkheid dat Amerika, Engeland en Frankrijk, met hun wankele munt, samen tegen de D.M. zullen ageren, waar schijnlijk met de bedoeling de heraanpassing van de wereldprijs van het goud. Maar daarover zullen we het later nog wel eens hebben. De laatste tijd heeft men vaak horen beweren dat de Duitse economie een hogere bloei kent dan deze van de andere landen, en dit als gevolg van de monetaire verwikkelingen. De Duitse Mark is op dit ogenblik zeker eén van de meest geprezen mun ten, maar heeft dit in feite iets te maken met de werkelijke rijkdom van het land Wanneer wij in zekere landen de produktie nagaan per inwoner, dan zien wij dat de Verenigde Staten ver aan de spits staan met ongeveer 4.OCX) dollar per hoofd, daarna komt Zweden met 3.200 dollar, terwijl West-Duitsland op de achtste plaats staat met 2.050 dollar. Het verschil is alleszins zeer groot en nochtans bevindt de Amerikaanse munt zich in een eerder moeilijke situatie, vergeleken met de D.Mark. Frankrijk staat er met een produktie van 2.150 dollar beter voor dan Duitsland en België (2.000 dollar). Soms wordt de juistheid van deze cijfers wel in twijfel getrokken en kan men toegeven dat ze niet mathematisch exact zijn, toch benaderen zij zeer dicht de werkelijkheid. Een ander voorbeeld dat veel wordt aangehaald is het arme Albanië, het enige land van Europa dat zijn munt niet devalueerde. Uit dit alles kunnen wij besluiten dat de eko- nomische opbloei onafhankelijk is van een stabiele munt, maar dat deze twee elementen wel invloed hebben op elkaar. (lees verder op pagina 2) Wegens onvoorziene omstandigheden kan het artikel van de Heer A. De Ricmaecker, dat wij in ons vorig nummer voor deze week aankondigden, pas in ons volgend nummer verschijnen. Gelieve ons hiervoor te verontschuldigen. en

Denderklok | 1969 | | pagina 1