y, vj o\V^9 Qr/ DE BLAUWE HAND DE WEEK IN BEELD Drieënveertigste Jaargang Zaterdag 18 januari 1969 VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG MIDDEN OOSTEN e%, Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - NINOVE Telefoon 327.27 - Postcheckrek. 4786.85 Prijs voor Jaarabonnement 110 fr. Prijs per nummer 3 fr. H Er waait, voor het eerst sinds lang, weer eens een frisse wind in de Belgische politiek. Het was een soort nationale sport geworden om, telkens de regering in een lastig parket geraakte met één of ander geval - voornamelijk dan op taal- en cultureel gebied - een commissie op te richten wier enige zorg erin bestond zolang na te denken en te praten tot de tijd dat nieuwe verkiezingen alles de doof pot inzond. R.I.P. en de vervelende zaken voor on ze opvolgers... Sinds Premier Eyskens het beruchte roer van Staat in handen heeft, loopt dat anders. Dat is al te zien aan de manier waarop hij, Eyskens. het voorstel van de plots genezen en herrezen PVV- voorzitter Vanaudenhove tot een rondetafel ge sprek met zijn drieën van de hand heeft gewezen. Dit kategoriek neen wijst op een zelfzekerheid in zijn beleid die we ontwend zijn geraakt, maar wijst er tevens op dat de Premier goed weet de meerderheid der kiezers achter zich te hebben en meteen dat hij beseft dat wij allemaal die blauwe grappenmakers hartsgrondig beu zijn en eindelijk een oplossing willen zien aan de sinds lang ge plande grondwetsherziening. Want al dat. liberaal geklets over drie nationale partijen, een verscheurd België, le carcan bruxellois enz... is slechts een af- leidingsmaneuver vanwege de PVV om te trachten, nu ze als oppositiepartij machteloos is, toch de schijn te redden en te doen of zij, en zij alléén het land kan redden. Een land dat ten andere niet moet gered, omdat het niet in gevaar verkeerd, al thans niet in de ogen van normale mensen. Als Vanaudenhove nu met iets werkelijk nieuw voor de dag was gekomen kon er nog, en dan heel kort, even over gepraat om de man duidelijk te maken dat het Parlement daarvoor ingesteld is. Maar we kregen slechts tot vervelens toe verwarm de kost opgediend. Bij dit. hoogstwaarschijnlijk door de Brusse laars opgedrongen maneuver, rekent Vanaudenho ve op enkele mineurkaarten die hij en zijn maats als troeven beschouwen, nl. de 2/3 meerderheid nodig tot. wijziging der grondwet. Als de liberalen daar op rekenen zijn ze mis. Het is ten slotte niet de schuld der regeringspartijen dat de PVV, met haar programma uit 1830. bij de laatste verkiezin gen tegen een dikke boom is gelopen. Als goede verliezers moesten ze zich daarbij neerleggen, maar zoveel eigenwaan hebben ze wel dat ze zich zelf als onmisbaar voor onze samenleving gaan beschou wen. Het is ook niet de plicht van Evskens-Merlot de liberalen een redplank toe te schuiven, nu deze zich door hun kortzichtige politiek in het slop heb ben gewerkt. Zoals hier vroeger ook al gezegd, een regering is er om te regeren besturen en hoeft ze geen positieve rekening te houden met allerlei opinies en eisen uitgesproken door plaatselijke politikasters Elk wetsvoorstel is in het Parlement het voorwerp van besprekingen en kan gewijzigd, veranderd, goedgekeurd of afgekeurd worden. Daar, en ner gens anders wordt de wet gemaakt. Zelfs de op positie kan met tegenvoorstellen voor de dag ko men dewelke, indien redelijk, aanvaardbaar en van algemeen nut, door geen enkele meerderheid zul len geweigerd worden, alleen maar uit schrik om de weerslag bij de eigen kiezers. Dat is de normale, demokratische weg zonder dewelke we fataal tot diktatuur van politieke drukte- en praatmakers ver vallen. Elke regering, die naam waardig, zal slechts met voorstellen van algemeen belang voor de pin nen komen, in tegenstelling tot politieke groepen die slechts het eigenbelang voor ogen hebben. In het geval Vanaudenhove is het zonneklaar dat de PVV haar broek vaagt aan het algemeen belang maar doodsbang is een nieuwe grondwet te zien aanvaarden dewelke de door haar verdedigde ver ouderde principes voor altijd opzij zal schuiven. Met de werkelijkheid, de wil van de meerder heid der kiezers, houden de zich oppermachtig wa nende Brusselse liberalen geen rekening. Ze trach ten wel hun eigen mening op te dringen, niet open- lijs, maar langs sluikwegen en met argumenten die het 50 jaar geleden nog wel deden, maar al lang elke gemene zin verloren hebben. Want nu eens gesteld dat de regering Eyskens over de 2/3 meerderheid struikelt en nieuwe ver kiezingen plaats grijpen. Wat dan De PVV weet heel goed, en Premier Eyskens nog veel beter, dat de liberalen een nog groter rammeling krijgen dan ze de laatste maal kregen. We zeggen niet dat zo wel de CVP als BSP er zouden bij winnen, want bij voort ij dse verkiezingen is de vrees voor over hellen naar extremisme niet denkbeeldig. Deze vrees mag echter de regering er niet van terug houden vrank haar weg te gaan en te pogen naar programma te verwezenlijken, kort en goed klare wijn te schenken en kordaat haar kans tot lukken te wagen. Wij hebben de indruk dat deze kans bestaat, in welk geval het Parlement voor zijn verantwoordelijkheid zou worden gesteld zodat de kiezer zelf zou zien of zijn vertegenwoordiger zijn vertrouwen waardig blijft. Geplaatst voor dit dilemma zullen velen - waar onder zeker de Vlaamse liberale gekozenen - niet alleen aarzelen, maar tegen de wil in der Brusselse blauwen hun Vlaamse plicht doen. Om dat niet begrepen te hebben zit de PVV nu met een geweigerde blauwe hand. Het Midden-Oosten blijft een kruitvat. Israël voelt zich te sterk en de vergeldingsmaatregelen zijn niet meer evenredig aan de guerilla-aktivitei- ten van de Arabieren. Geen enkele van de grote mogendheden ver langt een nieuwe wereldoorlog, zo niet hadden zij reeds lang deze gespannen toestand uitgebuit. Toch kan men nooit weten hoe de aktie van één der partijen vijandelijkheden uitlokken die verregaan de gevolgen mogelijk maken. Ontegensprekelijk heeft Moskou van de toestand gebruik gemaakt om zijn posities in het Middelandse Zee-gebied te ver beteren. De Arabieren bekomen wapenleveringen bij zover dat hun potentieel nu al hoger is dan vóór de Zesdaagse Oorlog van vorig jaar, en dit terwijl Israël de grootste moeilijkheden ondervindt om zich te bevoorraden. Wat zal er gebeuren moest het tij hierdoor keren De laatste maanden heeft Moskou vlooteenhe- den naar het Middelandse Zee-gebied gestuurd. De bedoeling is niet de suprematie van de Amerikanen in dit gebied te betwisten. Tenslotte maken zij in een konflikt geen enkele kans om aan de U.S.A.- marine te ontsnappen. Trouwens kan er in het Wes ten ook nog gerekend worden op de Royal Navy, de Italianen, Turken, Grieken en eventut-el op de Fransen. Welke doelstellingen beogen de Russen dan wel Alleen maar de aanwezigheid van deze Russi sche vloot vertegenwoordigt al een morele steun voor de Arabische bondgenoten Laat ons ver onderstellen dat er in dit gebied een nieuw Kon- flikt uitbreekt en dat Israël terug aan de winnende hand is. Zullen zij het aandurven een haven aar. te vallen waar Russische vlooteenheden gemeerd li Kenmerkend in dit opzicht is het feit dat sinds de laatste aanslag Libanon vreemde oorlogsbodems in zijn havens toelaat. Israël zou best met deze toestand rekening houden aangezien er bij een eventueel konflikt maar twee mogelijkheden zijn ofwel hun eigen vernietiging, ofwel een kleine aan winst, rekening houdende met de posities die de Russen ingenomen hebben, zonder dat daarbij nog rekening wordt gehouden met de reakties die der gelijke feiten in de wereldopinie zouden uitlokken. (lees verder op pagina 2) warns en ez'w d we

Denderklok | 1969 | | pagina 1