en /qqitis ezw WELKE PRIJS? Zeer geslaagde ALGEMENE FEESTVERGADERING van C.V.P. - Ninove Drieënveertigste Jaargang Zaterdag 25 januari 1969 Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - NINOVE Telefoon 327.27 - Postcheckrek. 4786.85 Prijs voor Jaarabonnement 110 fr. Prijs per nummer 3 fr. VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG Het kordaat weigeren van Premier Eyskens om rnet de P.V.V. aan te pappen tot het beko men van een 2/3 meerderheid noodzakelijk tot het wijzigen der grondwet, heeft in het Brusselse en in Wallonië heel wat deining verwekt. Pro en contra. Uitzondering op deze regel is de houding der B.S.P. die, ongeacht het taairegime, eensgezind is om het Eyskensiaanse neen te bekrachtigen. Die houding van de B.S.P. is te begrijpen. De herinnering aan de laatste ronde tafel, waar de liberalen er uit trokken op een door hen gun stig geacht ogenblik, liep voor de socialisten uit op een verlies van verscheidene kamer- en senaats zetels in Brussel en Wallonië. En dat hebben ze niet vergeten. Onze Frans talige broeders in de C.V.P. schijnbaar wel, voort gaande althans op de karpersprongen door sommi gen onder hen gemaakt om in het blauw vaarwater te blijven. Het was te verwachten dat de liberalen het bij twee rechtstreekse pogingen tot onderhandelen niet zouden laten en hulp zouden zoeken daar waar ze best te krijgen was, nl. bij de Franstalige C.V.P- ers waar veel voorstanders zitten van een drie partijen-regering. Als eerste en voornaamste kwam, na een tijd op de achtergrond te zijn gebleven, oud-Premier Van Den Boeynants op de proppen met een artikel in de neutrale maar toch bloedrode Le Soir. De oud-Premier vindt het niet goed dat de door Vanaudenhove uitgestoken hand werd geweigerd en ziet verder geen heil voor de toekomst als de liberalen niet in de regering worden opgenomen. Wij hebben V.D.B. altijd als iemand met een nuchter oordeel aanzien, maar met alle eerbied voor de man zijn vroeger beleid, dat zou toegeven zijn aan chantage en op dat punt geloven we niet dat de Vlaamse C.V.P. tot één enkele toegeving bereid zou zijn. V.D.B. moet. als goed demokraat, weten dat de plaats tot praten en onderhandelen alleen het Parlement is, niet er buiten of er neven. Dat Par lement heeft natuurlijk een groot nadeel alles moet er openbaar geschieden en kombientjes zijn er niet goed mogelijk. Of moeten we veronderstel len dat die tussenkomst van V.D.B. ten voordele van de liberalen een eerste stap is van zijn greep naar het burgemeesterschap van Brussel, nu Coo- remans het zich zelf in deze functie volkomen on mogelijk heeft gemaakt. Weet V.D.B. dan niet dat deze proefbalon geen schijn van kans heeft zolang de BSP en de Vlaamse CVP op hun standpunt blijven staan. Een andere hulp kregen de liberalen in de persoon van ex-minister Servais - Waal en C.V.P. - die koudweg verklaarde dat, worden de eisen van zijn groep betrekkelijk Leuven Frans - overheve ling naar Ottignies en waarborgen tegen minori- satie - niet ingewilligd, de Waalse vleugel elke medewerking met de regering zal weigeren. We noemen dat niet alleen lef hebben maar onbe schaamdheid om geen erger woord te gebruiken. Als groep van drie man en een paardekop kreeg de Waalse C.V.P., dank zij onze Vlaamse stem men, een aantal ministerportefeuilles toegewezen omgekeerd evenredig tot haar werkelijke invloed. We hebben daar absoluut niets tegen, al was het maar om te bewijzen dat we geen imperialisten, dus 'tegen minorisatie zijn, en altijd bereid onze Waalse CVP-broeders te helpen waar en hoe het kan. Een welopgevoed mens zou merci bien zeggen. In de plaats krijgen we stampen tegen de schenen. Wordt het dan geen tijd dat we eens terug stam pen, en hard. En dat kan heel gemakkelijk. Premier Eyskens heeft Servais maar aan het verstand te brengen dat, willen hij en zijn minis ters er uittrekken, ze dat gerust kunnen doen, maar dat dan onmiddellijk in hun vervanging zal worden voorzien, als het moet in de juiste verhouding tot hun aantal vertegenwoordigers. We wedden er een pint op dat de bende van Servais rap in zijn schelp terug kruipt. Maar toch, al is de houding van Servais en Cs. onbeschaamd te noemen, één goed punt is eraan vast. De man heeft de moed gehad ronduit zijn voorwaarden te stellen zodat van bij het begin geweten is wat te koop wordt geboden en tegen welke prijs. Voor wat, hoort wat. Van het voorstel Vanaudenhove kan niet het zelfde gezegd. Wel werd met een glimlach op de lippen een open hand gereikt, maar de andere bleef op de rug. De hand die het vragenlijstje omvatte. Wordt er ooit met de liberalen gepraat, dan moet eerst de spijskaart op de ronde tafel komen, met uitleg en prijzen van spijs en drank. We vrezen dat de liberale saus sterk gepeperd zou zijn. En wat de grondwet betreft, och... het arme schaap werd al 139 jaar lang verkracht, enkele jaarkcns min of meer zal haar geen kwaad meer doen. Vorige week zaterdag waren in de vernieuwde zaal Ons Huis, zo wat 150 leden van de Ninoofse afdeling rond de feesttafel verenigd voor een al gemene vergadering. Voorzitter De Riemaecker heette de aanwezigen welkom en stelde de nieuwe arrondissementele voorziter, de heer Van Wambeke, aan het publiek voor. De nieuwe voorzitter dankte zijn voorganger, de heer De Riemaecker, die lange jaren voor het arrondissement op de bres stond. Hij feliciteerde de afdeling Ninove voor de ge slaagde ledenwerving en verzocht haar met de sterk in aantal aanwezige jongeren nog feller door te werken. De heer Van Wambeke beloofde zich volledig voor zijn taak te zuilen inzetten, belichtte even de huidige politieke toestand, en besloot met een op roep tot samenwerking en een politiek van aanwe zigheid. De heer De Riemaecker verzekerde de steun van zijn afdeling in de arrondissementele werking en hield toen zijn betoog. Het bestuur heeft mij gevraagd een overzicht te geven van wat te Ninove werd verwezenlijkt, wat de verwachtingen zijn, en welke onze inzich ten zijn voor de toekomst. Ik meen deze opdracht om best te vervullen door te handelen - eerst over de ontsluiting der Stad Ninove dank aan de tussenkomst van de Centrale Overheid, - vervolgens over de expansie der stad dank aan eigen beleid. De Ontsluiting der stad. In april 1968 hebben we het bilan gepubliceerd van hetgeen verkregen werd, in een tijdspanne van 2 1/2 jaar, van het Departement van Openbare Wer ken. W e besloten We zijn oprecht bezorgd om verdere mogelijkheden voor de uitbouw en de op gang van de stad. We hopen dat de toekomst ons niet zal teleur stellen. De toekomst heeft ons goddank niet teleurge steld. Op een studievergadering die ik - als promo tor van de werkgroep voor openbare werken van (lees verder op pagina 2)

Denderklok | 1969 | | pagina 1