e P.ZW wo\^s^ KRUISU/EC E 3 Raadszitting Drieënveertigste Jaargang Zaterdag 8 1969 VAN 31 JANUARI 1969 Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - NINOVE Telefoon 327.27 - Postcheckrek. 4786.85 icbw Prijs voor Jaarabonnement 110 fr. Prijs per nummer 3 fr. VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG ■HHHHBnnHHIICnHnB Om sinds onheuglijke tijden de onbetwistbare reputatie genoten te hebben de meest goddeloze baan ter wereld te zijn - dit vanwege het ontel bare aantal vloeken dat op deze weg werd afge trokken was de E3 net aan zichzelf verplicht ook financieel nieuwe wegen te bewandelen. De Intercommunale van de E 3 heeft dat dan ook ge daan. En hoe Door zijn eigen krant weet elk van onze lezers voldoende hoe er met obligaties van deze maat schappij gezwendeld werd, zodat we over de tech niek ervan kunnen heenstappen, echter niet zonder daarbij enkele bedenkingen te maken. Uit wat wij zelf hierover lazen, is het een en ander te rapen, maar wat er niet staat is veel bedenkelijker. De vraag rijst alvast waarom precies negen maanden werd gewacht vooraleer de Beheerraad van de E 3 op de hoogte der vervalsing werd ge bracht. Negen maand Niemand kan ons nu wijs maken dat de toekomstige vader - i.e. voorzitter Claeys van de E 3 - niet op de hoogte was dat de kmdskorf wel gereed was, maar dat het toch een moeilijke bevalling zou worden. En als dat toch waar is, waarom werd dan van hogerhand gezwe gen als de dood Nacht und Nebel Om financiële redenen wordt ons gezegd. Dat begrijpen we niet goed, tenzij hierdoor bedoeld wordt dat een eventueel bekend maken der feiten het vertrouwen der on derschrijvers zou hebben geschokt en derhalve de laatste lening zou zijn mislukt. Wel, als dat zo is, dan heeft dat zwijgen voor de toekomst juist een averechts effect bereikt. Want alleen een openbare biecht kon de onderschrijvers er toe aanzetten zich te wenden tot de erkende bankinstellingen waar ze geen enkel gevaar liepen waardeloze papieren in handen te krijgen. Het rijk der vervalsers was hierdoor direct voor goed amen en uit. Verder zijn we benieuwd te vernemen hoe en waarom een grote bankinstelling en een machtige wr/eKeringsmaatschappij er toe besloten miljoenen te beleggen in fondsen precies in een land (Groot Hertog i n Luxemburg) waar, misschien ook toe vallig - -een voorheffing van 20' op de interesten wordt geheven. En hoe is het mogelijk dat, wetende wat ze wisten, de bevoegde diensten er die Antwerpse zwendel bankier rustig met zijn miljoenen lieten van doorgaan Over he. onverkwikkelijke van de valse clichés zullen we liefst zwijgen, om het onderzoek niet te bemoeilijken, zoals de Minister van Financiën het ons wist te zeggen. Zand er over, zullen wij maar zeggen, echter weer niet zonder de bedenking te maken dat, als het gaat om opstellers van fla- mingantische pamfletten te vinden, de speciale diensten van het Gerecht er véél rapper bij zijn, niet zwijgen en geen handschoenen aantrekken. Er is een ander feit dat ons even de adem deed stokken. De beheerraad van de E 3 maakt bekend dat alleen obligaties van 100.000 fr. werden vervalst en uiteraard niet onder de kleine spaarders werden geplaatst. Wie ter goeder trouw handelde zal geen verlies lijden. In goed en niet officieel nederlands gezegd werden geen kleine spaarders gefopt, iets wat ons onzeggelijk plezier doet. Slachtoffers zijn dus alleen een dikke oank en een even dikke verzekeringsmaatschappij, gewoon aan het verhan delen van miljoenen in aandelen en obligaties, der halve volledig gewapend om bedrog te ontdekken en beschikkende over informatiebronnen over de welke de gewone man niet beschikt. Ze werden er, op een verfijnde manier geven we toe, ingeluisd, doch toch zullen ze worden vergoed, omdat grote financiers altijd te goeder trouw zijn. Niet te goe den- trouw is de sukkelaar die een briefje van honderd frank in de hand gestopt krijgt waarvan bij nazicht wordt vastgesteld dat het vals is. Die is er aan voor zijn centen en krijgt als vergoeding het bezoek van politie of rijkswacht om uitleg te verschaffen. Die 25 of 50 miljoen waarvoor de E 3 bij 't vuur werd gezet zullen wij toch allemaal betalen. Welke parlementair heeft de moed daartegen eens ernstig te protesteren BB Dhr De Riemaecker verklaart even na 20 uur de zitting voor geopend en verontschuldigt dhr Burgemeester die wegens ongesteld belet dient te geven. Dhr De Riemaecker - Wij drukken de wens uit dat dhr Burgemeester vlug hersteld weze. Dhr Cornells is afwezig. In de publieke tribune is er heel wat belang stelling. 1 Interpellatie van de Heer De Ville tot de sche pen van financiën, in verband met het afsprin gen der onderhandelingen voor vestiging te Ninove van een belangrijke fabriek van phar- maeeullsche producten. Dhr De Ville - Toen we hier te Ninove 3 jaar geleden de fabriek Sogalfor zagen verdwijnen, wa ren hiervan slechts dhr De Riemaecker en een paar anderen op de hoogte. Zelfs de arbeiders wisten het niet. In het geval dat ik nu aanklaag en waarbij een fabriek van pharmaceutische producten die zo wat 2.000 arbeiders kon terwerkstellen aan Ninove ontglipt, bestaat veel gelijkenis met het voorgaande. Niemand in de Denderstreek scheen iets of wat van deze gelegenheid op de hoogte te zijn. behalve enkele personen, waaronder oud-minister Moyer- soen en schepen De Riemaecker. De publieke opinie wordt in de onwetendheid gelaten. Spreker haalt dan het verloop van de zaken aan en tracht deze te staven met het citeren van uittreksels uit verschillende dag- en weekbladen. Vooraleer mijn interpellatie te besluiten wens ik eerst een klaar en duidelijk antwoord te krijgen van dhr De Riemaecker op de drie volgende vragen 1) zijn er over deze vestiging onderhandelingen geweest tussen de leden van het schepencollege en bestaat hiervan een schriftelijk bewijs 2) wanneer zijn de onderhandelingen gebeurd en waarom zijn ze afgesprongen 3) waarom werd de gemeenteraad ever deze eventuele vestiging niet ingelicht Het antwoord van de heer De Riemaecker was zo precies en uitgebreid, dat wij het in onze vol gende uitgave in een afzonderlijk artikel wensen weer te geven. 2 Grondafstanden op het kerkhof. Dhr Secretaris - Er zijn aanvragen vanwege de families Soetaert-Beele en Leclair. Goedgekeurd met 11 stemmen. 3 Algemeen rioleringsplan - goedkeuring deel 3. Dhr De Riemaecker - Het gaat hier over het gedeelte op de Burchtdam. Dhr De Vleeschouwer - De volledige riolering over de Dender, richting Brussel. Het plan werd opgemaakt door de provinciale ontwerpendienst. Aan de hand van dit plan geeft dhr Schepen dan nog nadere toelichtingen. Goedgekeurd met 11 stemmen. 4 Nederwijkstraat - verbreding - goedkeuring ont eigeningsplan. Dhr De Riemaecker - De Nederwijk zou tot aan de fabriek Merckx op normale breedte worden gebracht. Er dienen geen gebouwen onteigend te worden. Wij betrachten vooral de bocht in de straat weg te nemen. (lees verder op pagina 2) w foams

Denderklok | 1969 | | pagina 1