Drieënveertigste Jaargang Zaterdag 15 februari 1969 Sn de Gemeenteraad De Heer A. DE RIEMAECKER, In het Parlement De Heer G. WILLEMS, Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - NINOVE Telefoon 327.27 - Postcheckrek. 4786.85 Prijs voor Jaarabonnement 110 fr. Prijs per nummer 3 fr. VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG Schepen van Financiën der Stad Ninove. In antwoord op de interpellatie van gemeen» teraadslid De Vilie verstrekte de Schepen van Fi nanciën volgende uitleg DE FEITEN Op donderdag 14 november 1968 ontving de stadssecretaris het bezoek van twee afgevaardigden van de Economische Raad voor Oost-Vlaanderen, vergezeld van drie Engelsen. Ze waren op zoek naar industrieterreinen voor de vestiging van een zeer belangrijk bedrijf. Gevraagde oppervlakte 30 Ha. Begin tewerkstelling 200 personeelsleden, waarvan 75' vrouwen en 25' geschoolde tech- niekers. Een rechthoekig terrein wordt gevraagd van 600 x 500 m. 11 Ha onmiddellijk aan te kopen en 19 Ha in optie. Buitengewoon hoog waterverbruik en dus ook buitengewone afvoer van afvalwaters. Bedoeld wordt de concentratie van de volledige productie der firma (pharmaceutische producten) voor gans West-Europa. Alle nodige inlichtingen en plannen werden ten stadhuize verstrekt. Daarna werd bezoek gebracht aan het beneden- industriepark en aan het boven-industriepark. De begeleidende ambtenaren hadden de indruk dat het beneden-industriepark moeilijk kan in aanmerking komen, gezien het praktisch onmogelijk is de ge vraagde diepte van 600 m. te verschaffen en gezien het niet mogelijk is verschillende toegangswegen ■te voorzien, zonder Okegem bij het geval te moeten betrekken. Alle mogelijkheden zijn voorhanden in het bo ven-industriepark waar enkel problemen gesteld zijn van uitbreiding, waterbevoorrading en water afvoer. De firma zou echter half februari de werken moeten aanvangen. Volgens de Engelsen zou de beslissing vallen einde november. Op 18 november 1968 wordt de stedelijke ad ministratie opgebeld door de Economische Raad voor Oost-Vlaanderen, die mededeelt dat Ninove de Engelsen beviel en dat ze een nieuw onderhoud willen voeren met de afgevaardigden der stad, bij hun ontwerper te Brussel. Op 21 november 1968 te 15 uur is de Schepen van Financiën op post bij de ontwerper, de n.v. Coppée-Rust, 251, Louizalaan te Brussel, alwaar hij de afgevaardigden ontmoet van de Economische Raad voor Oost-Vlaanderen en de Engelsen. Alle gestelde vragen worden beantwoord en de nadruk wordt erop gelegd dat er wel mogelijk heden bestaan in het beneden-industriepark en dat de verhoudingen met het gemeentebestuur van Oke gem van die aard zijn, dat alle oplossingen kunnen gevonden worden. De nadruk wordt vooral gelegd op het feit dat het beneden-industriepark in een minimum van tijd volledig kan klaargemaakt worden. Tijdens de erop volgende contacten met de Economische Raad voor Oost-Vlaanderen werd me degedeeld dat Minister Vierick de zaak persoonlijk ter hand genomen had met de bedoeling Beech- man in Oost-Vlaanderen te weerhouden, of, min stens en in elk geval, in het vlaamse landsgedeelte. Naderhand werd vernomen dat op 17 en 19 de cember 1968 de beslissing viel van de vestiging te Heppignies DE VASTSTELLINGEN Er waren slechts twee rechtstreekse contacten een eerste op 14 november met de administratie te Ninove; een tweede op 21 november met een lid van het College te Brussel. De tussenkomst van Minister Vierick wordt bewezen door het feit dat de beslissing, voorgeno men tegen einde november, slechts op 17 of 19 de cember gevallen is. Alles wijst uit dat Ninove enkel bezocht en aangesproken werd enkel met de bedoeling een dossier te vervolledigen. Een investering van 1 mil jard vergt immers méér tijd dan 14 dagen of één maand DE VRAGEN VAN DE INTERPELLANT 1. Zijn er onderhandelingen geweest tussen één of meerdere leden van het schepencollege, en de firma Zijn hiervan schriftelijke blijken Deze vraag werd zeer klaar beantwoord door de volledige uiteenzetting der feiten. 2. Wanneer zijn deze onderhandelingen begon nen, waarover het ging en welke is de oorzaak van het afspringen der onderhandelingen De uiteenzetting der feiten geeft duidelijk weer wanneer de onderhandelingen begonnen en waar over het bepaaldelijk ging. De oorzaak van het afspringen der onderhan delingen is ons onbekend, daar alles zich op hoger vlak afspeelde. 3. Welke is de reden waarom de Raad over zulke belangrijke kwestie niet is ingelicht gewor den In het beginstadium van onderhandelingen is in dergelijke kwesties diskretie vereist om redenen die iedereen bekend zijn. Hadden de inzichten der Engelsen konkrete vormen aangenomen voor een vestiging te Ninove, dan zou de Raad vanzelfsprekend tijdig verwittigd en geraadpleegd geweest zijn. AFDOENDE UITLEG De interpellant gaf hierop zelf toe dat de ver strekte uitleg voldoening gaf. De Schepen van Financiën onderlijnde trou wens, in de loop der bespreking, dat geen enkel gemeentebestuur zich onbetuigd zou gelaten hebben voor zulke buitenkans Op lokaal vlak heeft alles zich beperkt tot twee consultaties. De vestiging in Wallonië en de wijze waarop de Engelsen tot zulke keuze geleid werden zijn kwesties die zich stellen op hoger vlak De kwestie werd trouwens opgerakeld in het Parlement op 6 februari jl. Minister Vierick kondigde aan dat hij met Ministers Leburton en Delmotte zal onderzoeken hoe de coördinatie van de onthaalmetode kan wor den verbeterd. NINOVE EEN FORMALITEIT De Schepen van Financiën heeft waarschijnlijk zelf niet voorzien dat het zo spoedig zou bewaar heid worden dat hij de nagel op de kop tikte met voor te houden dat Ninove enkel bezocht en aan gesproken werd om een dossier te vervolledigen. Op 7 februari blokletterde de pers Tilburgs burgemeester teleurgesteld over Beechams vesti ging in België De artikels behelsden letterlijk voor de stad Tilburg die maandenlang vruchteloos heeft onder handeld, was de uiteindelijke keuze wel biezonder pijnlijk. Wij menen dat dit ruimschoots volstaat. G.V.P.-Volksvertegenwoordiger, Aalst. In verband met het zich niet-vestigen te Ninove van de Engelse Firma BEECHAM - feit dat in onze stad en streek heel wat stof deed opwaaien - stelde C.V.P. - volksvertegenwoordiger de Heer Ghisleen Willems, volgende parlementaire vraag aan de Heer (lees verder op pagina 2) NINOVE

Denderklok | 1969 | | pagina 1