k Qtf LOS VAN FRANKRIJK Wolven Drieënveertigste Jaargang Zaterdag 1 maart 1969 Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - NINOVE Telefoon 327.27 - Postcheckrek. 4786.85 Prijs voor Jaarabonnement 110 fr. Prijs per nummer 3 fr. VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG J ~r swr' Er kan, hier in West-Europa, waarachtig maar korte tijd voorbij gaan zonder dat de Gaulle - la France rest moi - zich door een of andere ondoor dachte handeling in het nieuws moet werken. Neem nu die onverkwikkelijke geschiedenis in verband met een samenkomst van de West Euro pese Unie, het organisme dat, buiten de landen van de Europese Ekonomische Gemeenschap, ook nog Engeland groepeert. Al de partners van deze W.E.U. behalve Frankrijk, waren akkoord om samen in Londen eens te praten over de gevolgen der span ning die heden heerst in Midden-Azië. De reden waarom Frankrijk weigerde deel te nemen ligt voor de hand er zou daar gehandeld worden over wapens en petroleum, twee voorwerpen waarover Parijs liefst niet wil horen praten. Mon Genéral, in zijn vleugel geschoten door de blijk van onafhankelijkheid betoont door de anderen, geraakte in zijn gewoon slecht humeur en dreigde botweg er voor goed uit te trekken. Als het nog nodig was, wijst deze houding er nogmaals op met welke imperialistische doeleinden Frankrijk zowel tot de E.E.G. als tot de W.E.U is toegetreden. In elke democratie, zoals wij die ver staan, legt de minderheid zich neer bij het besluit der meerderheid. Als nu 5 van de 6 W.E.U.-partners akkoord gaan en een vergadering beleggen, dan kan nr 6 zich ofwel onthouden, ofwel zijn eigen standpunt komen verdedigen. In elk geval NIET doen zoals een bedorven kind, nl. zijn eigen wil letje en nukken opdringen. De fransen deden dat wel, maar zochten, zoals telkens weer als hun eigen belang op het spel staat, een of andere flauwe uit vlucht, om de schijn te redden. De diepere reden is echter dat Parijs als de dood vreest dat de invloed der engelsen in West- Europa zou vergroten, zodat het germaans-anglo saksisch blok nog aan macht zou winnen. Behept met een eigendunk die aan verwaandheid grenst, gelooft de Gaulle dat zijn land en zijn land alleen, bekwaam is het toekomstig Verenigd Europa te leiden. We weten niet of deze stelling mag juist genoemd, maar alles wijst er op dat de Gaulle in ziet dat een blok, waarbij 90 miljoen latijnen zou den staan tegenover 130 miljoen germanen, aan zijn machtsgreep zou ontsnappen. De schrik voor een dergelijke mogelijkheid legt ook ten dele uit waarom de Gaulle, na uit de NATO te zijn getreden, ook de amerikanen uit zijn land heeft weggejaagd. Om zelfde reden zal de Gaulle ook wel al die mamoerkens maken tegen over Italië, wiens getalsterkte het hem mogelijk maakt zijn eigen minderheid enigszins te verdoeze len. Jammer voor hem willen de italianen niet al te veel van de franse liefde weten. Die weten, We geven toe, de Gaulle heeft zijn land uit een benarde toestand gered. De vraag blijft echter of mon Général zijn land niet te lang en te goed wil redden. ook uit ondervinding zoals wij zelf, dat Frankrijk nooit een volledig betrouwbaar partner is, zoals onlangs nog eens werd bewezen. Herinner U maar hoe slechts enkele maanden geleden, toen de franse staatskas ledig was dank zij een voor een land als Frankrijk onmogelijk vol te houden politique de grandeur, de Gaulle niet om hulp verzocht maar met een koud cynisme eiste dat West-Europa hem zou helpen. Daarvoor waren de engelsen goed genoeg, niet voor de rest. Herinner U ook dat, toen op deze eis nega tief werd gereageerd, de Generaal weer in nukkige bui schoot en tegen beter weten in besloot niet te devalueren. Hoelang deze monetaire poespasse- rij kan volgehouden worden is nog niet te zeggen. Dichterbij zit West-Duitsland ook met een frans probleem. Toen na de laatste oorlog het Saarge- fcied naar Duitsland terugkeerde, gebeurde dit slechts op voorwaarde dat Frankrijk een voorkeur recht behield op de kolen uit het Saarbekken. Al les aan een prijsken onder vrienden natuurlijk. Nu de steenkolen uit andere landen beterkoop te verkrijgen zijn, vergeten de fransen eenvoudig de bewezen diensten en dreigen er mede Duitsland in zijn kolen te laten stikken. En Bonn, om den lieven vredes wille, heeft nog maar eens toegege ven. We vragen ons af waarom, nu is uitgelekt hoe mon général het Europa der toekomst ziet be stuurd door de grote Europese vier Frankrijk, Engeland, Duitsland, Italië, Ziet ge het opzet Engeland-Duitsland 90 miljoen inwoners, angel-saksers en germanen, te genover 90 miljoen latijnen Frankrijk en Italië. Ekonomisch bijna even sterk. Normaal zou Benelux hier de rol van scheidsrechter kunnen spelen, was er niet dat Luxemburg ekonomisch aan Frankrijk gebonden ligt, dat de financiële en ekonomische macht van Frankrijk hier in België niet te onder schatten valt en dat zelfs Nederland, alhoewel openlijk de engelse kaart spelende, toch nog gro telijks op Frankrijk aangewezen is. In korte woorden, het door de Gaulle voorge stelde West-Europa zou in meerderheid onder fran se invloed en macht komen te staan, zodat de oude franse imperialistische droom zou vervuld worden. De vraag is nu of al de W.E.-partners dit nieu we gevaar gaan inzien en of eindelijk de moed zal opgebracht om Parijs eens en voorgoed op zijn plaats te zetten. Er op te wijzen dat een Verenigd Europa niet kan opgebouwd door in hun ideeën verstarde ou derlingen, die nog terug grijpen naar middeleeuwse middetep om hun doel te bereiken. TONEEL IN HET SINT-ALOYSIUSCOLLEGE Volgende week vrijdag 7, zaterdag 8 en zondag 9 maart wordt in het college, "telkens te 19 uur, een opvoering gebracht van Wolven het ster ke toneelwerk van de Franse nobelprijswinnaar Romain Rolland. Dat het een episode verhaalt uit de woelige tijd van de Franse Revolutie, en anderzijds ge- inspireerd werd op de koortsige Dreyfus-affaire hierover schreven we reeds in een vorig artikel. Het stuk speelt ten jare 1793 te Mainz de stad aan de samenvloeiing van Rijn en Main, waar een afdeling van het Franse revolutieleger, door de Pruisen ingesloten, met vernietiging wordt be dreigd. Aan het hoofd van deze afdeling staat een groep officieren, die alle een jaar voordien nog in net burgerleven stonden een academist, een kantoor bediende, een spekslager, een stalknecht, avontu riers en een paar jonge idealisten. Er is ook een edelman bij, ridder d'Oyron, die eertijds in het leger van de koning Lodewijk XVI had gediend en nu om een of andere duistere reden in het leger wordt geduld omwille van zijn grote ervaring op krijgskundig gebied. De argwaan en haat tegenover hem blijven b.j ade andeie officieren steeds smeulend en ont laden zich, mede uit oorzaaK van de penibele, jach tige omstandigheden waarin allen verkeren, in de gebeurtenissen, die zich voor de ogen van de toe schouwers zullen afspelen. Wekenlang reeds wordt elke avond druk ge repeteerd. De 27 uitvoerders willen op de uitvoe- ingeri geen woord, geen gebaar onvertogen im proviseren. Aan het decor werd met omzeggens beroeps vaardigheid gewrocht (moet het gezegd dagen-, wekenlang) en werden duizenden franken besteed! Het wordt een decor, zoals Ninove er zelden, wel licht nooit een te zien kreeg. (lees verder op pagina 2) olaams en ez'\nd wee^/

Denderklok | 1969 | | pagina 1