r'3f&n 'ÜQtïIS eZ-i" d uwe WIJ, KONSERVATIEVEN 7 Wolven Blikvangers... Drieënveertigste Jaargang Zaterdag 8 maart 1969 Toneel in het College EEN VIERDE VOORSTELLING!!! CENTRUM VOOR BEZINNING Dekenij Ninove Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - NINOVE Telefoon 327.27 - Postcheckrek. 4786.85 Prijs voor Jaarabonnement 110 fr. Prijs per nummer 3 fr. VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG In een op zaterdag 1 februari 1969, onder de hoofding Vernieuwing verschenen artikel, ga ven wij hier enkele beschouwingen over het plan van C.V.P.-voorzitter Houben en het C.V.P-Jonge ren programma, zoals dit op een te Sint-Ni klaas- Waas gehouden kongres werd goedgekeurd. Naar de mening van de heer Jacques Tim mermans - Voor Allen van 1.3.69 - Ninove De Week in Beeld, 7° dag - werd volgens hem het meest positieve van het C.V.P. - jongeren - document (oef!) de frontvorming van de ar- beiders, de veroordeling van de konservatieve a vleugel van de C.V.P. en de optie voor een maat- u schappij zonder standen en bevoorrechten niet a eens aangeraakt. Ook zou de heer Jacques Timmermans graag het standpunt van u de denderklok hierover a lezen. Als zij er in alle talen over zwijgt is dit a reeds een teken van haar konservatisme. Brave en gewillige jongens als we zijn, kunnen we niet anders dan op deze uitnodiging gunstig antwoorden en lichten daarom ons standpunt toe, niet in alle talen, maar in voor iedereen goed ver staanbaar nederlands. De mop van de dag is wel dat onze redactie, bekend en gevreesd om haar non-konformisme, als konservatief wordt afgeschilderd. Misschien be grijpt steller zelf het woord niet al te goed, naaar konservatisme is het vasthouden aan gewoonten en gebruiken, goede en slechte. Goede mogen gehandhaafd blijven, slechte uit geroeid. Onder de slechte is de meest slechte van onze tijd het kumuleren van vetbetaalde posten zoals b.v. een dik pensioen als algemeen secretaris van het socialistisch Vakverbond, een mandaat als beheerder van een gekende grote brouwerij en een ministerportefeuille als bij brok. We zeggen niet dat zulks in andere partijen niet bestaat, maar kumuleren is het doel waarnaar zij - de socio's - streven, dat is hun heilig ideaal. En ze streven er zo duchtig naar dat de socio's hierin alle rekords hebben bereikt en geklopt. En daartegen hebben wij al geprotesteerd nog voor J.T. op de wereld was. In ons eigen konservatisme zijn we dus heel gerust. Minder gerust zijn we om wat J.T. noemt de frontvorming van de arbeiders hiermede bedoeld zijnde het vormen van een soort Labour Party, het samengaan van kristen demokraten, so cialisten en uiterst linksen. Met de hand op het hart, J. T., we zijn daar, zoals de zaken nu staan, radikaal tegen. Niet om principiële redenen, alleen maar omdat we de uiterst linksen voor geen cent betrouwen. Noteer wel dat we spreken van de uiterst linksen, genre jong-sccialisten, niet van alle socialisten - want daaronder zijn er een massa mensen te vinder, die wél te vertrouwen zijn. Eerlijke mensen, die eerbied opbrengen voor een anders filosofische op vattingen, begrip tonen voor de opvattingen van anderen, kortom, mensen waarmede op gelijke voet te praten valt. Dit kan, helaas, niet gezegd van de uiterst linksen die er zichtbaar geen eigen gedachten op nahouden maar hun wachtwoorden en opdrachten achter het ijzeren gordijn laten inpompen. Tot dat soort behoort ook tovaritsj Timmermanski. Dat is zo maar geen klakkeloze bewering. Om zich ervan te overtuigen volstaat het even n' 1 in te kijken van De Jongsocialist De ongekuiste taal van Loop naar de Maan laten we terzijde, evenals de franse toespeling op het speciale geluksjaar 69 Die viezigheid is ons te min. Maar als, zoals De Jongsocialist het in het rood bloklettert, Vrijheid Verantwoordelijkheid is, dan nemen wij de vrijheid aan de heer Jacques Tim mermans te zeggen dat hij, als Voorzitter van de Redactie zoals hij zich zelf noemt, niet eens weet wat welvoeglijk is en wat niet. Om het beleefd te zeggen. En dat hij eigenlijk maar een warhoofd is be wijst hij, onbewust, waar hij het uitzendverbod hekelt van het lied Evviva il Papa van die andere rode kraaier Hugo Raspoet, lied in hetwelk, altijd volgens J.T., de auteur kerk en paus nog al fel op de korrel neemt. Dat. nog al fel op de korrel nemen bestaat er in een opsomming te zingen van al de valse beweringen, lage leugens en aantijgingen in de laatste jaren door de propagandastaffel van Pan- kow uitgebroed en hier in het westen door de jonge uiterst-linksen als zoete melk geslikt. Als T.V.-directeur Van den Bussche dergelijke zotte praat verbood, dan heeft hij volkomen gelijk. Evenals hij gelijk zou hebben moest Rooie Raspoet in een lied de daden van de massa-moordenaar Sta lin bezingen. En dat zou dan nog de historische waarheid zijn, geen leugens. Tovaritsj Timmermanski heeft ons gedacht ge vraagd. Wel, hij heeft het, gratis. Willen de so cialisten praten, ons goed, wij zijn bereid. Maar niet met de mentaliteit van mensen die spartelen zoals in Moskou aan touwtjes wordt getrokken. De nuttige idioten zoals Lenin ze noemde. Deze dagen speelt het college zijn jaarlijks toneelstuk. Iedereen weet dat dit jaar Wolven op het programma staat, het stuk van Romain Rolland, dat een episode verhaalt uit de Franse Revolutie. Op het ogenblik dat deze Denderklok ver schijnt is reeds één voorstelling achter de rug, deze van gisteren, vrijdag 7 maart. Oorspronkelijk waren drie voorstellingen gepland vrijdag, zaterdag, zondag. Wat echter enigszins te verwachten was, viel uit amper was de kaartenverkoop gestart of er bleek dat drie voorstellingen in geen geval vol doende zouden zijn om de vele honderden toeschou wers een plaats te bieden. Er komt dus, zoals vorig jaar, een vierde op voering op maandag 10 maart te 19 uur. Het toneel in het college heeft wind in de zei len Drie conferenties over actuele onderwerpen en door bekende sprekers 14 maart Christen zijn bij het einde van het conventio nele Christendom, door E.P. DE CLERCQ, o.p. 2 1 maart Kerk en Toekomst, door S. CALLEWAERT 4 april Godsdienstproblemen bij de jeugd, door E.P. CUYPERS, o.p. Deze drie zittingen gaan door onder het thema KERK... EN NU Plaats St.-Aloysiuscollege, Ninove, Weggevoerden straat. Uur 20.30 uur. (lees verder op pagina 2) e%

Denderklok | 1969 | | pagina 1