d e ^/Qcisris QUO VADIS, V.D.B.7 THUISFRONT Drieënveertigste Jaargang Zaterdag 15 maart 1969 ROOIE RASPOET n BROEDERLIJK DELEN Eerste Omhaling Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - NINOVE Telefoon 327.27 - Postcheckrek. 4786.85 Prijs voor Jaarabonnement 110 fr. Prijs per nummer 3 fr. VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG Dat het elekioraal succes door ex-premier Van Den Boevnants bij de laatste verkiezingen geboekt de man naar het hoofd was gestegen, wisten we lang, even goed als we weten dat het zijn droom blijft volgend jaar burgemeester van Brussel te worden. Dat hij, om zijn doel te bereiken, niet op de vlaamse C.V.P.-stemmen dient te rekenen, weet hij even goed als wij zelf. Zijn elektoraal succes behaalde hij dank zij de stemmen van de franstalige brusselse bourgeoisie, op welke stemmen hij ook dient te rekenen wil hij de burgemeester-slag thuis halen. Daar tegenover staat dan weer dat hij hiervoor een prijs zal dienen te betalen. Wel, die prijs ken nen we nu. V.D.B., zelf ingeschreven bij de frans talige P.S.C., Liet zich als trekpaard spannen voor de eisen der brusselaars in zake faciliteiten in de vlaamse randgemeenten, is de kopman geworden van het duo Vanaudenhove-Simonet dat langs een omweg tracht de beruchte carcan te doorbreken. Hoe anders is uit te leggen dat V.D.B., die nochtans de reputatie geniet een nuchter zakenman te zijn, zich met welgevallen de anti-vlaamse wie rookvaten op de neus laat kapot kloppen en zich zelf gaat inbeelden dat hij, dank zij een flesken (productie van het waterlozend manneken), rap rap het zieke unitaire België gaat genezen. Zijn bewering als zou Brussel, zoals in het verleden, opnieuw het bindteken moeten worden tussen Vlamingen en Walen wijst op een veront rustend gebrek aan zakelijkheid en politiek in zicht. Brussel is dat nooit geweest en kan dat nooit worden zolang V.D.B. en cs. zich gaan inbeelden übetmenschen te zijn die alleen maar rechten heb ben, en geen plichten. In Leuven, vóór de franstalige studenten, en te Hoei op een P.S.C.-kongres, heeft de ex-premier Voor de menigvuldige blijken van instemming mei ons laatste artikel over de Jong-Socialisten en Evviva il Papa, dankt de redactie hartelijk. Maar dat die instemming grotendeels kwam van jongeren, ook andersdenkenden ja, ja, Jacques Timmermans - deed ons oprecht genoegen. Hieruit blijkt dan weer eens dat onze jeugd moreel gezonder is dan sommige ziekelijke, opge fokte breinen het zich voorstellen. HH zich uitgelaten over de mogelijkheid van een nieu we partij. Ais we goed begrijpen met iets dat een vernieuwing zou .brengen in ons oud versleten partij-systeem. Iets méér bepaald heeft hij zelf er niet over gezegd, maar ingewijden vertellen er heel wat méér over. Zo wordt te verstaan ge geven dat die nieuwe nationale partij ook al aanhangers in Luik zou vinden en worden namen genoemd ais Vanaudenhove, Simonet, Servais en zelfs Achiel Van Acker. Het staat V.D.B. natuur lijk vrij met een nieuwe partij op de proppen te komen en zeggen daar vorlopig niets van. Alleen kregen we graag een beetje meer uitleg over pro gramma en dergelijke. Wantrouwig zijn we wel. Ten eerste al om dat nationaal dat ons sinds jaren soms koud, soms warm wordt opgedist doch waarbij de toe gevingen toch altijd van onze kant moeten komen. Ten tweede omdat wat we hierover nog ver namen ons doet vermoeden dat in feite de Brus selse liberalen hier weer aan de touwtjes trekken. Vanaudenhove's slagzin Mon pays c'est mon parti heeft het bij de laatste verkiezingen niet gedaan, ondanks de dure barnumreclame. Voor ons zullen de Brusselse het nog eens proberen, niet met Vanaudenhove als kopman, doch deze keer met V.D.B., als testproef in enkele grote centra, onder een andere naam doch met identiek hetzelf de programma als de P.V.V. het groeperen in één partij van de bourgeoisie. Het is niet de eerste poging en zeker niet de laatste en mogelijk ook krijgen ze wel enig succes. Maar dan alleen in Wallonië en bij de franstalige brusselaars. In Vlaanderen is daar niet meer op te rekenen. V.D.B. moet weten dat, na zijn stelling- name der Datste dagen, de Vlamingen in hem geen enkc vertrouwen meer kunnen stellen, even min als in Vanaudenhove (er werden na de oorlog niet genoeg Vlamingen omver geschoten), noch in Simonet die de totale verfransing van het brus selse als onafwendbaar wil doen doorgaan. Het geschil tussen Vlamingen en Walen in de schoot van de C.V.P. is na V.D.B's verklaring zodanig verscherpt dat onmiddellijk een klare toe stand moet worden geschapen. Dat kan gebeuren via een nationaal kongres waar eens en vcor goed de lijn dient getrokken zodat zowel C.V.P. ais P.S.C. weten waaraan zich te houden. Ais wij zelf stug op ons standpunt blijven staan, zal de P.S.C. vlug inbinden. Want... ze zijn maar iets dank zij onze, vlaamse stemmen. U weet nog wat Thuisfront betekent On ze hulp aan onze missionarissen in de ontwikke lingslanden. Onze eerste spaaractie wasvoor Pater Van Den Haute, de tweede voor Zuster Ghislaine Plas (nog niet afgesloten), de derde vcor Juffrouw Lut- gart Van Der Per re. De eerste was een waar succes, zodat wij ai 7.500 fr. in kas hebben voor de tweede voor Zr Plas. Zr Pias werkt als onderwijzeres in Lahore (Pakis tan). De bisschop gaf haar congregatie de opdracht .een nieuwe missie te bouwen in Kamoke. Onze bijdrage hiervoor 10.000 fr. voor 10 schoolbanken. De derde spaaractie voor Juffrouw Van Der Perre: zij werkt als lekeapostel in Bukavu (Congo). Zij geeft er les in het Albert 1 internaat. Tijdens haar vrije tijd werkt zij met andere leden van hun equipe aan de huishoudopleiding van de inlandse vrouwen. Zij schrijft ons met uw geldelijke steun zouden wij in de volgen- de directe noden te Bukavu de mensen kunnen helpen - een naaimachine voor de «Foyer Social», - didactisch materiaal voor katechetisch en tech- nisch onderwijs, minimum materiaal voor een speelplein, dekens en lakens voor het hospitaal van Bukavu U ziet het, er zijn bereidwillige mensen, maar zij kunnen maar efficiënt werken als wij hen steu nen, daarom doet Thuisfront nogmaals een oproep - de eerste 2.500 fr. zijn nog voor Zr. Plas, - het overige deel gaat naar Juf. Van der Perre. Wij hopen dat THUISFRONT niet is zoals vele nieuwigheden men doet één keer mee en gedaan, neen, het moet een blijvende actie zijn die telkens weer beroep op U mag doen. Wij rekenen op U U kunt helpen door - te storten op prk. 9901.93 van Van Damme Lena, Weggevoerdenstraat 51, Ninove. - op 5, 6 en 7 april uw gave in de daartoe bestemde spaarpot in de kerk te steken. Ons paasgeschenk aan deze twee missionaris sen moet even groot zijn als ons kerstgeschenk aan Pater Van Den Haute. U wordt regelmatig op de hoogte gehouden via de regionale kranten. De eerste omhaling heeft plaats op halfvasten, zendag aanstaande 16 maart. Wees mild, en gedenk het project van de de kenij Ninove meebouwen aan een tehuis voor meisjes uit de krotten van de grootstad. Dit tehuis wordt gebouwd in Chiguayante, in Chili. e^ó/

Denderklok | 1969 | | pagina 1