d e V. D. B. NAAR CANOSSA? Raadszitting Drieënveertigste Jaargang Zaterdag 22 maart 1969 CONCERT VAN GEWIJDE MUZIEK VAN 14 MAART 1969 Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - NINOVE Telefoon 327.27 - Postcheckrek. 4786.85 Prijs voor Jaarabonnement 110 fr. Prijs per nummer 3 fr. VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG Afgaande op wat V.D.B. in twee onstuimige redevoeringen zowel te Leuven als te Hoei had verteld, vroegen we hier vorige week aan de ex- premier een beetje méér uitleg over de door hem nieuwe geplande partij en hebben daarbij onze eigen mening gezegd, mening die totnogtoe door niemand werd tegen gesproken en waar V.D.B. zelf liever over zwijgt als vermoord. Intussen is er toch wel iets veranderd. Geschrokken door de unanieme tegenstand der Vlaamse pers, voelende dat we zijn brusselse worst niet lusten, en bewust een dikke flater begaan te nebben, is V.D.B. in Moeskroen de weg naar Ca- nossa opgegaan - deed toch alsof - met de verkla ring dat het niet in zijn bedoeling ligt een ersatz de Gaulle te worden. Daarbij werd de pers door hem - V.D.B. - gehekeld omdat hem een hele boel bedoelingen worden toegeschreven die hij nooit gehad heeft. Kan zijn en ook niet zijn, maar af gaande op zijn verdere uitleg zou die gang naar Canossa slechts een andere zet zijn in een wel door dacht plan de vlaamse gemeenschap weer eens een rad voor de ogen te draaien. Want de uitleg die we ikregen over wat V.D.B. verstaat onder nieuwe politieke constellatie is niet van die aard dat we méér vertrouwen gaan stellen in 's mans woorden. Integendeel. V.D.B. s uitleg over een soort na tionale drie-partijen-regering die, over alle geschil len heen, slechts het heil van het edel land der Bel gen voor ogen zou hebben, verandert ons wantrou wen in de zekerheid dat we raaikaal stelling moe ten nemen in deze vernieuwde poging het belgisch unitarisme ten koste van ons eigen zelf te redden. Want dat wij, Vlamingen, weer eens de specie zou den vormen waarmee het nationaal cement Brussel zou gemaakt worden, daaraan hoeft geen ogenblik getwijfeld. Alleen al maar dat over alle geschillen heen wijst op de verderfelijke neiging van de ex-premier alle niet opgeloste taalvraagstukken, - brusselse randgemeenten inbegrepen - opnieuw in de frigo te stoppen. Eéns is hem dat gelukt maar in géén geval kan dat een tweede maal gebeuren. Daarvoor is sindsdien te veel veranderd. Aan V.D.B.s oproep tot de gematigden zouden we wat graag gunstig gevolg geven, als we maar zeker waren dat deze deugd niet alleen door ons zal dienen beoefend, zoals in het verleden, helaas, tot onze scha en schand maar al te dikwijls is ge beurd. De brusselse P.S.C. kennende, weten we op voorhand dat deze zal trachten ons opnieuw door het sombere Hertoginnedal te loodsen, waar we destijds zoveel pluimen lieten. Ons wordt soms door de Walen verweten dat we ons politiek woord niet houden, maar hebben de P.S.C.-ers dat wél gedaan Werd ooit de tekst van een gesloten overeenkomst zodanig verwrongen en van zijn zin beroofd als zulks door de brusse- laars werd gedaan in verband met de randgemeen ten Eén les is ons genoeg geweest. Vergeven doen we nog al rap, maar vergeten... Als V.D.B. denkt een andere regering te kunnen vormen - en dat doet hij zeker - met de hulp van de vlaams-onkundige Spaak, de vlaams-hatende Si- monet en de franskiljon Vanaudenhove, dan is hij totaal mis. Het ligt er te dik op dat we niet zouden beseffen dat alleen het behouden van een voorbij gestreefd unitarisme het hoofddoel van dit viertal zou zijn. Unitarisme dat alleen kan blijven bestaan dank zij de goede wil der Vlamingen. Tot het be houd ervan zijn we bereid maar dan dient hier voor ook de prijs betaald een gelijkberechtiging ever heel de lijn, van hoog tot laag, overal, zelfs te Brussel. En daar zijn we nog ver af. We zien nog niet voor morgen of overmorgen faciliteiten voor de Vlamingen in Charleroi of Namen. Aan Moes kroen en de Voer hebben we genoeg. En als ge ons nu vraagt waarom we al deze koeien nog eens uit de gracht halen, dan is ons ant woord zo meteen klaar. Op 20 april a.s. houdt de Vlaamse groep van de C.V.P. een algemeen kon- gres, het eerste sinds 1947. In deze 22 jaar is er op vlaams, ekonomisch en sociaal gebied heel wat ten goede veranderd, mede zij dank de C.V.P. die hierin het leeuwenaandeel heeft gebracht. Dat er echter onder het leidend personeel nog zijn die slechts schoorvoetend en soms met tegenzin zijn gevolgd, is ook weer waar, zodat we er ons aan verwachten dat er tussen oud en jong wel hartelijke woorden zullen gesproken worden, soms te hartelijk zelfs. Dat geeft allemaal niets, dat hoort zo want, zoals de fransen het zeggen, du choc des idéés jaillit la lumière. Maar over één zaak zal de ganse vergadering volledig moeten akkoord gaan het paal en perk stellen aan het ideraards wroeten der Brusselse P.S.C.-ers onder leiding van haar hoofdman VD.B. Als daar geen korte metten wordt mee gemaakt verliest de C.V.P. het vertrouwen van alle Vla mingen. O.L.V.-kerk, Ninove Palmzondag 30 maart, 20 uur. Werken van H.L. Hassler H. Schutz J.S. Bach M. Le Maistre, e.a. Missa in G van Antonio Caldara. Uitvoerders Het Bilzers gemengd koor en kamerkoor. Het Limburgs Kamerorkest. Leiding A. Gathv. Het is reeds 20.10 uur wanneer Burgemeester Milo de zitting voor geopend verklaard. Alle raads leden zijn aanwezig. Dhr Waltniel - Mr de Burgemeester, ik wens de aandacht te vestigen op het feit dat er 28 punten aan de dagorde staan. Wanneer we 10 minuten per punt rekenen, dat betrekkelijk weinig is, dan zal deze zitting zo wat vijf uur duren, wat veel te lang is om ernstig werk te doen. Ik stel voor in de toe komst de dagorden in te korten en deze te spreiden over een hoger aantal zittingen. Dhr Burgemeester - Ik kan U nochtans verzeke ren dat de voorziene dagorde van vandaag reeds ingekort werd, maar we willen gaarne van uw aan merking rekening houden. Desnoods kunnen we de zitting stoppen indien deze te lang mocht duren. Dhr Waltniel - Ik ben akkoord dat het werk voor de gemeenteraad ook uitgebreider is geworden maar op al te late zittingen kan men geen ernstig werk leveren. 1 Kerkhof - Grondafstand. Dhr Secretaris - Er is een vraag van dhr Paul Luvsterman voor 2 plaatsen in volle grond, 30 jaar. Algemene goedkeuring met 13 stemmen. 2 Kerkhof - Ontruiming der panden, waarop be graven werd tussen 1 januari 1954 en de datum van het sluiten van het oud kerkhof. Dhr De Ville - Ik ga akkoord met het sluiten van het oud kerkhof, doch het ware best dit te doen in mei of juni en niet in de winter. Dhr Burgemeester - De sluiting is bepaald op 31 december 1970. Dhr De Riemaecker - De mensen beginnen steeds maar te lopen als de uiterste datum ver streken is. Dhr De Ville - De ontruiming hoeft toch niet in de winter te gebeuren. Dhr Burgemeester - Maar tussen vandaag en einde 1970 liggen er toch nog twee zomers. Dhr Waltniel - Waarom precies 1970 Dhr De Riemaecker - Omdat dit pand. evenals de voorgaande, dan ook 16 jaar zal bestaan hebben. Dhr Burgemeester - Achteraf komen dan nog de concessies. Dhr Cornelis - Ik geloof dat er zekere voor schriften bestaan vooraleer er aan een oud kerkhof een andere bestemming kan worden gegeven. Dhr Burgemeester - Inderdaad, de grond moet zekere bewerkingen ondergaan. Dhr Cornelis - Dat zal dan wel na 1970 zijn. Dhr De Riemaecker - Dit kan nog 6 tot 7 jaar duren na de volledige ontruiming. Algemene goedkeuring met 13 stemmen. (lees verder op pagina 2)

Denderklok | 1969 | | pagina 1