k rist ehb/ WAANZIN! Raadszitting MINISTERIE VAN NEDERLANDSE KULTUUR 1,1 \J0 Drieënveertigste Jaargang Zaterdag 29 maart 1969 CONCERT VAN GEWSJDE MUZIEK VAN 14 MAART 1969 Prijs voor Jaarabonnement 110 fr. Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Prijs per nummer 3 fr. Koepoortstraat 10 - NINOVE VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG Telefoon 327.27 - Postcheckrek. 4786.85 In onze eigen kringen wordt weieens de over weging geopperd dat we ai te eenzijdig de toestan den dn ons land van de zuivere Vlaamse zijde be schouwen en weinig of geen begrip tonen voor het levensbelang van onze Waalse broeders. Dat is zo. Voorlopig nog. Maar hoe kan het ook anders Hebben we hier niet meermaals de aan dacht van onze lezers gevestigd op de tientallen miljarden staatsgeld die in de hopeloos veroordeel de en bodemloze waalse koolputten verdwenen. Op het onzinnige van een Autoroute de Wallonië die Liège met Mons zal verbinden en waarvan nu blijikt dat ze maar enig nut zal hebben dank zij de talloze bretellen waarmede ze (de autobaan) aan Vlaanderen zal vasthangen. Miljarden wegge gooid, alleen maar om de Walen een soort roman tische voldoening te schenken. Het hellend vlak van Ronquières, bedoeld als hulp aan het industrie gebied van Charleroi, zal uiteindelijk slechts als toeristische uitstap iets betekenen. Maar dan ten koste van geweldige financiële inspanningen voor dewelke wij, Vlamingen, weer eens het grootste part zullen betalen. Denk nu maar niet dat deze opeenvolgende mislukkingen de Walen tot meer bescheidenheid zouden aansporen of toch ten minste hun onder nemingsgeest zouden aanwakkeren. Integendeel. Stouter geworden naarmate de opeenvolgende regeringen gemakkelijker afdokten, komen ze nu met de eis voor de dag in de provincie Luxemburg niets minder dan een nieuwe stad te bouwen in de streek van Focan, stad met een inhoud van 35.000 zielen, als we het zo mogen zeggen. Voor wendsel is dat het nieuw nucleair centrum, met zijn staf van 2 a 3.000 man "hoger personeel, een dergelijke stad wettigt. Met wie en wat deze nieu we stad zou moeten bevolkt worden is natuurlijk bijzaak. Dat er geen hinterland is waar de nodige arbeidskrachten kunnen geput, brengt broer Waal niet de minste zorg, evenmin als hij denkt aan de miljarden nodig tot het aanleggen van elke soort verbindingsweg en alles wat er bij hoort. Het enige nuttige waarvoor deze streek kan dienen, het uitstekend renderend toerisme, wordt moed willig over het hoofd gezien, en geloof maar dat broer Waal zal huilen en de verarmde sukkelaar uithangen tot hij, weer eens, voldoening bekomt. De gevolgen van deze klinkklare onzin zijn van nu af aan te voorzien. Wilt ge nog een laatste voorbeeld In Herstal bij Luik werd een nieuwe fabriek opgericht - met staatsgeld - die slechts op halve kracht kan werken bij gebrek aan geschoolde werk-krachten. Heel Limburg en een gedeelte van Brabant wordt nu afgeketst om de nodige techniekers en arbeiders te vinden, maar intussen huilen de Luikenaars dat ze nieuwe nijverheden nodig hebben om de groeien de werkloosheid op te vangen. Zoals gezegd, voorlopig blijven we dus nog bij onze oude stelling eerst werk voor onze eigen mensen op eigen bodem. En aan deze houding zul len we trouw blijven tot zolang we niet klaar en duidelijk zien dat. het staatsgeld, uitgetrokken voor industriële expansie, inderdaad voor dit doel zal dienen en niet afgeleid en gebruikt ten voordele van gewestelijke politieke boliekenswinkel. Zaken zijn zaken, hard en onmeedogend, waar geen romantisme wordt geduld en alleen kan ge- diskussieerd worden met mensen die beide voeten op de grond houden. Wel zijn we bereid de Walen met raad en daad te steunen, maar niet zolang onze eigen moeilijk heden niet zijn opgelost. Zolang er niet wordt verholpen aan het lot der tienduizenden pendelaars die dag-in dag-uit de trein op moeten, zullen we het been stijf houden en ons aan de waalse eisen niets gelegen laten. Omdat het vlaamse hemdeken ons nader is dan de waalse rok. O.L.V.-kerk, Ninove Palmzondag 30 maart, 20 uur. Werken van H.L. Hassler H. Schutz J.S. Bach M. Le Maistre, e.a. Missa in G van Antonio Caldara. Uitvoerders Het Bilzers gemengd koor en kamerkoor. Het Limburgs Kamerorkest. Leiding A. Gathy. 14 Marktaangelegenheden - aanpassing tarieven standwerkers. Dhr De Riemaecker - Daar de standwerkers vaak van artikel en derhalve ook van afmetingen veranderen, wat voor onze standsontvanger nogal eens moeilijkheden met zich brengt, stellen wij een forfaitaire prijs voor van 100 fr. Algemene goedkeuring met 13 stemmen. Dhr De Duffeleer - Ik wens de aandacht van het schepencollege te vestigen op de verpachting van de foor op de Graanmarkt. Afgezien van het feit dat de personen die op de markt gareren bijna niet meer bij hun garage 'kunnen of omgekeerd, stonden op bepaalde plaatsen tijdens de winterfoor foorwagens tot op de voetpaden opgesteld. Wat wordt dat moest daar brand uitbreken Bepaalde marktbewoners konden bijna niet meer in of' uit hun huis. Dhr De Riemaecker - We zullen daar rekening van houden. De woonwagens zullen van de markt dienen verwijderd te worden. Dhr De Duffeleer - De materieelwagens, zelfs ledig, blijven soms dagen op de markt staan. (lees verder op pagina 2) (n het raam van het kultureel akkoord, afgesloten tussen België en de Republiek van Suid Afrika, vertoeft voor het ogenblik in ons land een afvaardiging van de Stellenbosse Vlugduif uit Pretoria met als opdracht de aankoop van rasduiven van beider kunne. Voorkeur wordt gegeven aan duiven, ge wend aan prijsviuchten, of andere die best geschikt lijken voor de kweek. Speciaal ge zocht worden kebbers met brede borst, hoog rode poten en liefst blauwgeschefpt. Voor deze soort wordt een heel interessante prijs betaald. Omruiling met Zuid Afrikaanse rasduiven is ook mogelijk. De afvaardiging staat onder de bevoegde leiding van de wereldberoemde Prof. Dr. K.L. Ootman, voorzitter der Suid Afrikaanse Vlug duiven Unie uit Kaapstad. Gegadigden kunnen zich melden in het Café (c De Waag Graanmarkt 16, Ninove, DINSDAG a.s. tussen 9 en 12 uur. 'oams \ks9 ez'w d w ii 1

Denderklok | 1969 | | pagina 1