6/7 yj o\^5S /üQtns uce ONS PAASEI CONCERT VAN GEWIJDE MUZIEK talige JCoogdag Drieënveertigste Jaargang Zaterdag 5 april 1969 VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG TE NINOVE AAN AL ONZE LEZERS EN LEZERESSEN Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - NINOVE Telefoon 327.27 - Postcheckrek. 4786.85 Prijs voor Jaarabonnement 110 fr. Prijs per nummer 3 fr. Er gaat, voor het ogenblik, geen dag voorbij zonder dat ge ergens in de krant, liefst onder een vette kop, een of ander nieuw plan vindt om het land te genezen van al de kwalen waaraan het, zo beweren toch de politiekers, onvermijdelijk ten onder gaat als niet dadelijk en vakkundig wordt ingegrepen met Simonet Poeders, blauwe zetpillen, V.D.B.-krachtvoeders, of een streng dieet wordt ge volgd op basis van pipi van 't Manneken. We zijn, altijd volgens dezelfde bron, totaal kapot, reddeloos verloren, als we niet hun pillekes of poederkes slikken. De nieuwe vitaminen C(onstellatie) in gele fleskes met blauwe tekst zijn het allerlaatste red middel om een nationale katastroof te ontlopen. Nochtans, met een gevoel van schaamte, stelt ge -vast dat de hachelijke toestand waarin we ver keren U volkomen koud laat, ge tast zelfs niet in uw zak om even te kijken of uw klein geld niet in waardeloze broeksknopen is veranderd. Neen Zelfs uw nationale gevoelszenuwen reageren niet, omdat... Ja, waarom Is het cmdat we allemaal weten dat, hoe dichter bij verkiezingen of regeringskrisis, hoe dieper de frank zal zakken, hoe groter het gevaar voor werkloosheid, sociale achteruitgang en minorisatie der Walen zal zijn Komt deze onverschilligheid voor al de plan nenmakerij uit de wetenschap dat alles maar on schuldig politiek tijdverdrijf is, ouder dan gisteren, alleen bedoeld als middel om in de regeringskaas te geraken Aan het ontwerpen, aanpassen, bijschaven en vast nagelen van deze reddingsplanken moeten an ders onze politiekers een massa tijd en moeite kos ten; tijd en moeite die ze elders beter kunnen gebruiken. Want afgaande op de afwezigheden in openbare zittingen en de verklaringen dezer moderne slaven van de arbeid, moeten de zeven maanden jaarlijks verlof inderdaad onvoldoende zijn om zich, met de nodige diepte, gewetensvol te wijden aan het heil van het edel land der Belgen. Is het ook niet beschamend dat alle zorg voor onze nationale gezondheid alléén op de schouders rust van onze parlementariërs die zich - vruchte loos en tegen onze wil in - inspannen om ons van een financiële en ckonomische dood te redden Is het niet onze dure plicht onze mandatarissen te helpen hoe en waar het kan En hoe kunnen we dat nu beter dan zelf met een plan voor de dag te komen, een plan komende van de gewone man in de gewone straat, dat zijn proeven doorstond en deugdelijk bleek te zijn in de moeilijkste tijd die we ooit doormaakten, nl. tijdens de oorlog. Toen hadden we geen Senaat en geen Kamers, zat de regering in Londen, was er te kort aan alles en leefden we onder een lood zware bezetting. En, wonder boven wonder, toch zijn we er doorgeraakt niettegenstaande de nazi's, de rantsoe nering, wegvoeringen, puinen en deden. Wij zijn er doorheen gekropen zonder de po litiekers omdat we goed beseften dat we mekaar moesten helpen en politieke veto's op de achter grond waren geschoven. Waarom zouden we dan, als gewone nuchtere mensen, niet eens alle politiek op zij schuiven en trachten ons zelf te redden voor zo ver we moe ten gered worden. Zonder regering, zonder Senaat en zonder Kamer. We zullen niet zo hard zijn van onze minis ters te eisen dat ze in het mistige Londen ver blijven. Voor ons part mogen ze gerust naar het zonnige zuiden. Met betaild verlof, zoals onze par lementariërs die eindelijk de tijd zouden vinden om zich eindelijk met hun eigen zaken bezig te houden; zaken die, zoals elkeen weet, verschrikke lijk lijden onder het tijdrovend bijwonen van de zittingen. Beeldt U eens even in géén tijdrovende po litieke praatjes voor de T.V.. géén barnum verkie- zings-affiches, géén parlementaire kroniek in de krant, géén leger, alleman géén soldaat, de frank nooit meer in gevaar, het land zo gezond als een visken, geen B.T.W., geen feld-gendarmen, geen bombardementen, geen opeisingen, alles rust en vre de zodat we onbekommerd Gods waterken over Gods akkerken mogen laten lopen en onze groot ste zorg erin zou bestaan ons goede geld te ver teren waar en hoe we dat willen. Belastingen Die betalen we nu toch ook en we lopen niet het gevaar van aanpassingen Te schoon om waar te zijn Jammer genoeg, ja Maar zeiden we hierboven niet dat ons plan maar een paasei was Het concert van gewijde muziek dat, op Palm zondag, in de dekenale kerk werd gegeven, door het Bilzers Gemengd Koor, mag aanzien worden als een openbaring van de artistieke mogelijkheden, waarover een groep muziekliefhebbers beschikt, als die zich voorgenomen heeft naar het beste te stre ven. Met als achtergrond het verlichte hoogaltaar, in zijn volle schitterende pracht, heeft het Bilzers koor, ais een vokaal en instrumentaal geheel, ons zuiver klassiek werk gebracht. De 45 zangers wer den begeleid door een kamerorkest en een elave- cimbel; het geheel onder de sobere en precieze leiding van de E.H. A. Gathy, een rasecht en on derlegd muzikant, die met enthousiasme een on derneming aandurft, waarvoor inspanning en vol hardende moed broodnodig zijn om ze tot een goed einde te brengen. Het Koor, heropgericht sedert min dan twee jaar, beschikt over een vokale techniek, die van ver de middelmaat overtreft, die men van lief hebbers kan verwachten. De uitgevoerde werken zijn te talrijk om er afzonderlijk op terug te komen. Wij willen enkel nog even ons herinneren de cantate O -Jesu Splen dor van Carolus Hacquart (1640-1730), waarin we, naast het koor en het orkest, het hoge genot beleefden, een Denise Van de Sijpe te horen, wier scpraanstem opsteeg naar de hoge gewelven van onze kerk, zuiver en helder als kristal. Daaraan beantwoordde de tenor, Jos Swinnen, die zingt zoals alleen een rasechte zanger dat kan. Merk waardig in deze compositie was ook het koor, door de hoge kwaliteit van de nuancering, de pianissimi vooral van de echo's, de slotfrase, telkens herno men door de verschillende stemmen. Dirigent, solisten, zangers en muzikanten, wer den tot slot oververdiend toegejuicht door een dankbaar publiek, dat spijtig genoeg, niet zo tal rijk was opgekomen. Het concert was een lofwaardig initiatief. Het mag herhaald worden, rekening dan houdend met de opgedane ervaring, wat de acoustiek betreft. ez->n

Denderklok | 1969 | | pagina 1