h rist ^Qanis en WIE LOST HET OP? Blikvangers \j Drieënveertigste Jaargang Zaterdag 19 april 1969 HULDEBETOON Dr HENDRIK VAN GASSEN TE NINOVE DE "EERSTES EN TWEEDES VAN HET ZUSTERHUIS REISDEN NAAR ITALIË UWee%^ Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JAGOBS Koepoortstraat 10 - NINOVE Telefoon 327.27 - Postcheckrek. 4786.85 Prijs voor Jaarabonnement 110 fr. Prijs per nummer 3 fr. VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG De Nieuwe Constellatie proefbalon, destijds door ex-premier V.D.B. te Leuven opgelaten, maar die rap plat liep onder de prikken der quasi al gemeenheid van het land, moet toch nog wel meer hardnekkige aanhangers hebben dan eerst werd gedacht. En al zijn de meeste supporters ervan in Brussel te vinden, toch mag gezegd dat deze ge dachte de laatste tijd veld wint en zowel in Vlaan deren als Wallonië stemmen opgaan om het mid del te zoeken dat een einde zou stellen aan de versnippering waaraan de aloude partijen te gron de gaan. Want die versnippering is er, groter dan velen denken. Om dat goed te beseffen willen we hier even een inventaris maken van de toestand zoals hij op het ogenblik is. In de schoot der C.V.P. zelf staat een strekking, onder leiding van senator Vandekerkhove, die als vlaamse vleugel wél zijn eigen weg wil gaan, maar toch bindingen met de franstalige P.S.C. wil on derhouden tegenover de groep Verroken die har der, méér progressistisch is en kontakt zoekt met de vlaamse socialisten. Bij de waalse P.S.C. bestaat het zelfde ver schijnsel enerzijds de groep Servais, aanhangers van het kompromissen-programma Evskens, ander zijds wat we zullen noemen de waalse Verroken- groep, samengesteld uit Mouvement Ouvrier Chré- tien en Rénovation Wallonne en die bereid is mee te werken met de waalse socialisten op basis van federalisme en sociale vooruitgang. Nog altijd -bij de C.V.P.-P.S.C vinden we de groep brusselse P.S.C.-ers onder leiding van de heer Van Den Boeynants him self, die ook zijn eigen weg wil gaan, maar zichzelf geroepen acht een brug te slaan over de verschillende strekkingen in de C.V.P. zelf. Vijf verschillende groepen in één partij is niet mis, maar bij de anderen is het ook niet beter. Daar vinden we de waalse socialisten, trouw aan de regering, maar die staan tegenover de brus selse socialisten onder leiding van Burgemeester Simonet. Dit voor de franstaligen. Bij de vlaamse socios heerst ook verdeeldheid tussen de brusselse fractie, onder leiding van Mi nister Fayat en de andere onder de leiding van partij-ondervoorzitter Van Eynde van Antwerpen. Ook niet mis, als we rekening houden dat zo wel de franstalige als de vlaamse vleugel dezer partij aangevreten wordt door de kommumisten, deze laatste echter ook verdeeld tussen Moskovie- ten en Pekinezen. Voeg daarbij nog de Volksunie die in Vlaan deren zo wat van alle bomen plukt en voor Brus sel en Wallonië het F.D.F.-Rassemblement Wallon dat het zelfde doet bij de franstaligen, en ge krijgt een kleuren-gamma dat er mag zijn. Er blijft dan nog de P.V.V.-P.L.P, schijnbaar nog verenigd, maar waar de tegenstellingen zo strak zijn dat zelfs voorzitter Vanaudenhove het uitein delijk zal moeten opgeven. De wrijvingen tussen de brusselse almachtige liberalen, de luikse groep Lejeune-Destenay en de henegouwse associatie, zijn niet van de poes, om niet te spreken van de totale tegenstelling tussen het Liberaal Vlaams Verbond en de blauwe frans kiljons in Vlaanderen. Op te merken valt dat, in elke partij, het tel kens gaat om een strijd tussen ouderen en jonge ren, demokraten en konservatieven, die allen bij politiek andersdenkenden aansluiting zoeken. Daaruit kan licht de gevolgtrekking volgen dat we naar een twee partijen-stelsel gaan, nl. demokra ten en konservatieven, bijzonder nu de anti-kleri kale aktie, zowel bij socialisten als liberalen, niet langer renderend wordt beschouwd. Zo gemakkelijk zal het vormen van deze nieu we constellatie echter niet zijn, omdat er nog al tijd iets als een vlaams-waalse tegenstelling be staat die lang niet opgelost is. Daarbij komen nog, in elke groep afzonderlijk, de aanhangers van fe deralisme, separatisme en unitarisme, zodat we, voor het ogenblik, in een echte politieke krabben- mand leven. Dat er inspanningen worden gedaan om aan deze verwarring een einde te stellen is op zichzelf zeer lofwaardig, maar voor het ogenblik zien we •toch niet goed in wie een dergelijke verantwoor delijkheid zou kunnen nemen. Dat Brussel van deze toestand gebruik maakt om te trachten de leiding te hernemen op unitaire basis was te ver wachten, alhoewel deze poging op voorhand tot mislukken is gedoemd. Waarom dan niet, Vlamingen van de ene zijde, Walen van de andere, eens de koppen samen ge stoken om opnieuw 'te vertrekken met een gezond, demokratisch federalisme. Voor ons part zien we geen andere uitweg meer. Zondag 27 april 1969 brengen het Stadsbestuur en de Stedelijke Culturele Commissie hulde aan de nagedachtenis van stadsgenoot en Ereburger Dr Hendrik Van Gassen, taal- en geschiedkundige, schrijver van de Geschiedenis van Ninove Programma: 10 uur - Opening tentoonstelling van de werken van Dr Van Gassen op het stadhuis (open zondag en maandag). 11 uur - Akademische Zitting in zaal Roxv Dr Van Gassen als mens en als schrijver voorgesteld door Z.E.H. De Brouwer en Professor Van Acker. 15 uur - Geleid bezoek aan de hoofdkerk en haar kunstschatten. Wij roepen alle kultuurminnende stadsgenoten op om deel te nemen aan deze dankbare hulde. Op 30 maart waren we, samen met nog vele ouders en een klastitularis, getuige van het en thousiast vertrek van 3i leerlingen en hun geleide, die - voor hen althans die het als een bekroning van hun humaniora aanvoelden - een lang verbeide Rome-reis in vervulling zagen gaan. Vorige week vrijdag, 11 april, arriveerden zij te Ninove, nog veel geestdriftiger en uitbundiger, maar toch nog wat onder de indruk van het afscheid dat in het station te Denderleeuw plaats vond, waar de meesten tot tranen toe werden be wogen toen Pater Mathieu s.j., die dertien dagen een onvergetelijke reisgezel en -gids was, door stoomde naar Gent. Het werd een heerlijk en lang verhaal, té lang om hier in dit weekblad over te nemen, maar dat doorspekt was met duizend-en-één anekdotes die, door de jaren heen, voor alle reisgenoten een on uitwisbare en onvergetelijke herinnering met zich dragen, en menig keer nog de lachspieren een flin ke beurt zullen bezorgen. De voorbeeldige, open geest van verstandhou ding tussen leiding en leerlingen, de ongebreidelde geestdrift die het ganse gezelschap kenmerkte, en die ons met nadruk werd beklemtoond door 'een gezag-dragende lerares nimmer zal ik nog der gelijke reis in zón interessant gezelschap meema ken heeft ons - tijdens de dertien dagen enigs- dees verder op pagina 2)

Denderklok | 1969 | | pagina 1