d w R en/)/ zin IJZERBEDEVAARTEN Drieënveertigste Jaargang Zaterdag 17 mei 1969 DE BETEKENIS VAN DE Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - NINOVE Telefoon 327.27 - Postcheckrek. 4786.85 Prijs voor Jaarabonnement 110 fr. Prijs per nummer 3 fr. VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG Zelden is een werkwoord in de tegenwoordige tijd enkel- of meervoud of als naamwoord zo te pas en te onpas gebruikt als dit nu wordt gedaan. Iedereen eist van alles. De P.V.V. het hoofd van Eyskens, de industrie en middenstand de her- aanpassing van de B.T.W., de s\ndikaten nog meer sociale voordelen, komitees allerhande nieuwe in- dustriën in eigen streek, studenten diploma's zon der examen, scholieren een minimum gewaarborgd zakgeld en noem zelf maar op. Eisen zijn aan de orde van de dag en niets wijst er op dat aan deze kollektieve waanzin over afzienbare tijd een einde zal komen. Het is wel verstaan, sommige eisen zijn ge grond en een dieper onderzoek tot oplossing over waard. Zo begrijpen we volkomen dat bepaalde so ciale voordelen of maatregelen tot streekontwikke- ling ernstig worden ingestudeerd en in de mate van het mogelijke worden ingewilligd ook, het gaat hier trouwens om zaken van algemeen nut die in feit niets te maken hebben met wat door zo gezegd progressieve jongeren op politiek en uni versitair vlak eenvoudig als een recht wordt opge ëist. Zo met het kiesrecht op 18 jaar, zo ongelukkig door de C.V.P. in haar programma opgenomen, en al in het vooruitzicht gesteld voor 1970. Met alle begrip voor de jeugd van heden, zelfs toege geven dat jongens en meiskes in deze tijd. mis schien, slimmer zijn dan hun ouders, toch blijft het dat niemand op die ouderdom al goed droog achter de oren is en meer behoefte heeft aan goede raad dan wel zich in de politiek te storten. Als we op deze weg nog iets verder gaan, krijgt elk burger - kinderen zijn er niet meer - mét zijn eind-diploma(l) van lager onderwijs ook nog zijn ikiezerskaart op de koop toe. Belachelijker kan het nog worden als de ver kiesbaarheid voor de gemeente tot 18 jaar wordt verlaagd, zodat het niet uitgesloten is in een nabije toekomst een schoon kind van 18 jaar als schepen van openbaar onderwijs of een baardige student van retorika als schepen van financiën aan het werk te zien. Eigenaardig is toch wel, en we spreken uit ondervinding, hoe meer inspraak en rechten wor den geëist door de jongeren, hoe minder lust ze voelen zich daadwerkelijk en gratis in te spannen voor elk soort werk dat niet hun eigen plezierkens ten goede komt. Hetzelfde geldt trouwens ook op universitair vlak. Aan de middeleeuwse onderwijsmethodes die hier nog bestonden moet natuurlijk in de kortst mogelijke tijd een einde worden gesteld, daar kan mets vanaf gedongen. Maar tussen deze noodzake lijke heraanpassing en de eisen door sommigen gesteld, ligt een zee van gemakzucht die niet kan overbrugd worden. Als de studenten zelf mogen aanduiden wat ze graag willen leren en wat niet, ever wat ze wensen ondervraagd te worden en over wat niet, dan heeft ons ganse onderwijsstelsel, van hoog tot laag, geen reden van bestaan. Dan leert elk wat hij wil en benoemt zichzelf tot wat hem goed dunkt. Het is een beetje eenvoudig uit gedrukt, maar... in feite kamt het daar toch op neer. Wordt het dan geen tijd dat, op hun beurt, ouders en opvoeders ook eens aan het kontesteren gaan, niet tegen het streven der jongeren naar een betere toekomst, wel tegen al de onzin die door de rode zogezegd studentenleiders als de enige waarheid wordt verkondigd. Op dankbaarheid van het kind tegenover zijn ouders moet niet gewezen, omdat enerzijds on dankbaarheid 's werelds icon is, anderzijds omdat dit gevoel als konservatief wordt bestempeld, het is niet in dus uit den boze. Wel kan gewezen op het gemak dat de jon geren nu krijgen om zich te ontwikkelen, op de financiële inspanningen die vele ouders zich ge troosten. zodat mag geëist dat de student dat doei. waarvoor hij betaald wordt studeren. Hetzelfde geldt voor de financiële hulp door de Staat verstrekt onder vorm van studiebeurzen. Wie daarvan geniet moet beseffen dat hij een kans krijgt op kosten der gemeenschap, zijn tijd niet moet verknoeien aan kontestaties allerhande, maar een verantwoordelijkheid heeft te nemen tegen over zijn medeburgers, cianik zij dewelke hij of zij zich enkele trappen hoger op de sociale ladder kan werken. Wij weten wel dat deze enkele simpele waar heden in sommige jeugdkringen hard zullen aan komen, maar we voelden het toch onze plicht dit standpunt te belichten. te Aan de voet van de IJzertoren, voor ons Vla mingen het nationaal en volks gedenkteken bij uit stek, worden ieder jaar de Ijzerbedevaarten ge houden. bezielde uiting van Vlaams bewustzijn en volksverbondenheid in de strijd voor het Vlaams recht. Ook op 29 juni van dit jaar zal daar deze plech tigheid plaats hebben. Op het puin van de opgeblazen Toren, staat een reuzekruis van Heiaenhulde, met het opschrift Hier liggen hun lijken als zaden in 't zand Hoop op de oogst, O Vlaanderland. En op de wanden van de Toren zelf staat Ln vier talen te lezen Nooit meer oorlog. Hiermede wordt treffend uitdrukking gegeven aan de dubbele betrachting van al onze gesneuvel den, dat hun offer het eigen Volk zoo ten goede komen, het de meesterschap over eigen lot zou doen verwerven, en dat internationale verzoening en broederlijke samenwerking voorgoed een einde zou den stellen aan de enterende mensenslachting. De ganse zin en betekenis van de Ijzerbede vaarten liggen in deze enkele woorden besloten. Wij moeten elk misverstand met betrekking op deze Vlaamse hoog-en strijddag uit de weg rui men. Deze bijeenkomsten zijn geen godsdienstige plechtigheden, maar een uiting van Vlaamse rechts- wil, zij zijn niet het monopolie van een groep of (lees verder op pagina 2) n °lQams en

Denderklok | 1969 | | pagina 1