h risp 6n v/0 d uwe B/16/ TERUG NAAR DE AARDE SCHOOL- FEES T Raadszitting Drieënveertigste Jaargang Zaterdag 31 mei 1969 VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG Instituut HH. Harten - Ninove VAN 14 MEI 1969 Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - NINOVE Telefoon 327.27 - Postcheckrek. 4786.85 Prijs voor Jaarabonnement 110 fr. Prijs per nummer 3 fr. Het aanschouwen van de terugkeer op aarde der astronauten en het komrnentaar van bepaalde kijkers die samen met ons dit meesterwerk van wetenschap en techniek bewonderden, bracht ons tot enkele overwegingen die hier in deze rubriek wel eens mcgen neergepend worden. Gezeten in een gemakkelijke zetel, sigaar, si garet en een frisse drank bij de hand, vinden wij het vanzelf sprekend dat alles op de seconde af gebeurd. Eij de minste storing, onvolledige uitleg, slecht beeld of sneeuw op het scherm, wordt al dadelijk luidruchtig gefoeterd en gesproken van onbekwaamheid, zonder dat daarbij maar even ge dacht wordt aan de enorme moeilijkheden die met een dergelijke uitzending gepaard gaan. Het onmo gelijk vroege uur - ochtendschemering - het over seinen via Houston en Telstar, het deinen van het schip, met niets houdt de kijker rekening, tenzij alleen met het feit dat zijn geprikkelde nieuws gierigheid niet ten voile wordt bevredigd. Dat bij het aanschouwen van een dergelijk kijkstuk ook de eigen hersenen hun rol hebben te spelen wordt al te vaak vergeten, omdat nadenken en redeneren in onze moderne tijd voor velen, maar dan bijzonder bij de jeugd, iets zeer moeilijk is geworden. Voor geestelijke inspanning hebben weinigen nog tijd, ze willen alles kant en klaar voorgescho teld krijgen en beschouwen een summaire uitleg, in woord en/of beeld, als het moderne evangelie. Heel begrijpelijk trouwens als we zien welk gemak de jongere generaties geboden wordt tegen over de inspanningen die hun voorgangers moesten leveren in hun leven. Maar juist uit dit gemak spruiten onbezonnen heid en lichtvaardig oordeel over tal van zaken die wèl de volle aandacht vergen. Te veel wordt aanvaard al wat zonder redeneren, dus zonder een beetje moeite kan geslikt, en des te beter gaat het er in als het maar verstrooid en weinig of geen geestelijke inspanning vergt. Als natuurlijk gevolg krijgen we het aanbid den van allerhande verstrooing brengende vedetten, als daar zijn voetballers, wielrenners, in-de-micro- Ibijtende zangers, cinema sterren enz die for tuinen opstrijken alleen maar omdat ze sterke be nen, een straffe adem, een slank lijf of iets der gelijks gratis van de natuur meegekregen hebben. Wij geven het U op een briefje, de namen van de drie astronauten Young, Stafford en Cernan, zullen wel enkele weken in het nieuws blijven, maar over een jaar denkt geen mens er nog aan. De prestatie van deze drie jongens, evenmin als deze van hun voorgangers in de ruimte, onder schatten we allerminst. We beseffen heel goed wel ke taaie wil, opofferingsgeest en dapperheid er ver eist zijn om dergelijke karwei op te knappen, maar zouden we er geen goed aan doen even te denken, met dankbaarheid, aan de mensen achter het scherm. De enkelen die er eerst aan dachten, de opstellers van de projecten, de ingenieurs en tech- niökers belast met de uitvoering, de planning, het vervaardigen van de kapsule zelf, haar hele appa ratuur, de mensen van de radio-controle, kortom het hele leger van deskundigen dat jarenlang werk te en wroette met een wetenschappelijk doel, door de T.V. herleid tot een spektakulair kijkspel van een half uurken, minder dan de tijd verspeeld aan een voetbalmatch of een grote velokoers. Wij weten wel dat brood en spel altijd de bovenhand hadden op kunst en wetenschap, maar wij geloven niet dat er ooit - behalve dan ten tijde van het oude Rome - meer onverschilligheid heeft bestaan tegenover elk geestelijk werk als nu in deze tijd. Het aansporen der jongere generaties tot wetenschap en kunst is een dringende nood zakelijkheid geworden. De vraag blijft echter of, ten overstaan van de thans heersende gemakzucht, de jeugd nog vat baar zal blijken voor deze soort inspanningen. Zaterdag 31 mei 14 tot 19 uur Toeristische autozoektocht - extra prijzen voor de eerste vijf geklasseerde oud-leerlingen. 17 tot 21 uur Vermakelijkheden voor de kinderen. 19 tot uur Restaurant koude gerechten. Orkest. Ensemble Vermoesen, zanger Van Lierde. Zondag 1 juni 12.30 tot 14 uur Middagmaal specialiteiten van onze huishoud school - inschrijving vereist. 14 lot 19 uur Sport, spel, zang, dans... door de leerlingen. 19 tot uur Restaurant koude gerechten. Ensemble Vermoesen, zanger Van Lierde. Orkest Oscar De Naeyer. zangeres Belinde. (VERVOLG) 6 Kerkfabriek O.L. Vrouw - goedkeuring reke ning 1968. Dhr De Riemaecker geeft lezing van de reke ning. Algemene goedkeuring met 12 stemmen. 7 Kerkfabriek H. Theresia - goedkeuring reke ning 1968. Dhr De Riemaecker geeft lezing van de reke ning. Algemene gcedikeurinig met 11 stemmen (dhr De Jonghe had de zaal verlaten). 8 Goedkeuring staat van oninbare posten op het kohier ophalen huisvuil. Dhr De Riemaecker - Er dient hier een admi nistratieve fout hersteld. Bij het inkohieren ein digde een blad met nr 210 en er werd op het vol gende blad voortgegaan met nr 221, en deze ver gissing werd aldus door het schepencollege en de deputatie niet opgemerkt en goedgekeurd. De stads ontvanger ontdekte nadien de fout. Dhr Cornelis - In verband met het ophalen van het huisvuil wens ik er op te wijzen dat het deze en de voorgaande week een echte comedie was. Bijna gans de week stonden er in de stad vuilnis bakken buiten op straat. Dhr De Vleeschouwer - Inderdaad, en wij zul len de ondernemer om uitleg verzoeken. Dhr Burgemeester - De ophalingen werden ge schikt zonder ons in te lichten. In het hospitaal was het ophalen van het huisvuil zo gebrekkig, dat men zich tot een privaat persoon heeft gewend. Dhr Coppens - Als de ondernemer niet voldoet moet ge een andere aanstellen. Dhr Waltniel - Er bestaat een contract Dhr De Vleeschouwer - Van jaar tot jaar. Dhr Secretaris - Per 3 jaar, de tweede termijn van 3 jaar is juist ingegaan. Dhr Burgemeester - Maar als de ondernemer m gebreke blijft kunnen wij opzeg doen. Dhr Waltniel - Is er dan reeds een in vertoef- stelling gedaan Dhr Burgemeester - Neen. Dhr Goubert - De maandag-ophaling verloopt nog niet vlot. Dhr De Vleeschouwer - De ondernemer heeft niet te beslissen slechts één ronde te doen omdat er een zondag in de week valt. Dhr De Ville - Ik heb U destijds verwittigd dat wij het ophalen van het huisvuil met eigen midde len moesten blijven doen. Maar ik stond hier met mijn zienswijze alleen. (lees verder op pagina 2)

Denderklok | 1969 | | pagina 1