d vu e u^ams NUCHTER BLIJVEN Raadszitting Drieënveertigste Jaargang Zaterdag 19 juli 1969 VAN 4 JULI 1969 Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN JACOBS Koepoortstraat 10 - N1NOVE Telefoon 327.27 - Postcheckrek. 4786.85 Prijs voor Jaarabonnement 110 fr. Prijs per nummer 3 fr. VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG Het is niet de eerste maal dat we hier met klem. protesteren tegen de vraatzucht der Walen die, zo gezegd om hun streek ekonomisch te ontwikkelen, altijd maar met nieuwe en zeer dure plannen voor de pinnen komen, té dikwijls vanwege de regering voldoening krijgen, zonder dat daarbij voldoende realiteitszin aan de dag wordt gelegd. Voor wie het soms vergat zijn er tientallen miljarden weggegooid geweest aan een stervende kolen industrie. Daarna is de beruchte Route de Wallonië ge komen, die ook met een eerbiedwaardig aantal miljarden weg is, maar waarvan het nut zelfs in bevoegde waalse zakelijke kringen in twijfel wordt getrokken. Mensen die het weten beweren dat hier aan de Walen een toegeving werd gedaan als tegen prestatie voor de nieuwe antwerpse tunnel - oerdeel dat we volledig onderschrijven. Over het hellend vlak van Ronquières is nog niet alles gezegd. Iedereen is akkoord dat het veel toeristen lokt, maar daarvoor werd het niet ge bouwd en alleszins volstaat zulks niet om een uit gave van 15 miljard te rechtvaardigen. Dit hellend vlak is trouwens een flop van belang, ekonom.sch niet verantwoord omdat de Walen zelf er geen ■cent profijt uit halen maar integendeel aan de Staat, dus aan ons, jaarlijks honderden miljoenen kost aan afschrijvingen, interesten en onderhouds kosten. Van meer recentere datum is het plan om in de streek van Focant - zoek maar op uw kaart ergens in de bossen tussen Beauraing en Rochefort - een stad van 30.000 inwoners te bouwen als woon- centrum voor een daar nog te vestigen nucléaire centrale. Of die grote nucléaire centrale er ja dan niet komt blijft nog altijd een open vraag, maar toch willen de waaltjes al op voorhand hun stad. Of deze leefbaar zal zijn en waar vandaan die 30.000 inwoners moeten komen blijkt wel de minste zorg van de ontwerpers. In deze bo.sstreek is de bevolking uiterst dun gezaaid zodat op import zal moeten gerekend, maar import van waar Weer buitenlanders Hebben we van dat soort al niet genoeg Weer eens een ekonomisch niet verant woord project wat evenwel niet belet dat onze waaltjes weer zo danig lang zullen schreeuwer, tot ze hun zin krijgen. De laatste tijd is er nog wat anders bijgeko men. Onlangs ondertekende Minister De Saeger te iNamen de stichtingsakten van twee nieuwe in tercommunales, een voor de nieuwe autoweg Luik- Bastenaken-Aarlen en verder N.O.-Frankrijk, een andere voor een autoweg Namen-Marche-Aarlen. De totale uitgave voor beide werken wordtgeraamd op 30 miljard. Wij zeggen wel geraamd wat volgens goede belgische traditie wil zeggen rond de 40 miljard. Over het nut van een moderne autobaan Luik- Aarlen kan misschien nog gepraat omdat inderdaad tussen het Luiker- en Lorreinerbekken geen goede verbinding bestaat. Of deze nieuwe weg ook nieuwe industriën zal aantrekken blijft een vraagteken omwille van het gebrek aan de nodige arbeids krachten en de afstand tot de andere grote indus triële centra. Ten hoogste kan alleen het verkeer Maastricht-Luik-Aarlen hiermede versneld, maar of de paar centen die dat verkeer opbrengt een der gelijke uitgave wettigt is een vraag waarop weer negatief moet geantwoord. De andere geplande weg, Namen-Aarien, noe men we een pure geldverspilling en een misdaad tegen de waalse ekonomie zelf. De nu bestaande baan, mits vele miljarden in perfecte staat gebracht, met zijn vier rijvakken en zelden of nooit over belast, voldoet ruimschoots voor toerisme en vracht vervoer. Waarom dan deze dubbele weg Om de mensen nog rapper door een door God met zoveel natuurschoon bedeelde streek te jagen Want het is zo dat onze waaltjes lijden aan industriële groot heidswaanzin zonder de schatten te zien die de natuur hen in de handen heeft gelegd. Als die 30 a 40 miljard, voorzien voor beide autobanen, nu eens gebruikt werden om de Arden nen toeristisch te ontwikkelen, zouden we direct zeggen akkoord. Omdat, mits een ernstige inspan ning, de Ardennen de tuin van West-Eurcpa kunnen worden, niet zo ver van de grote industriële centra van Schelde, Rijn en Maas, en het succes ervan vooraf verzekerd is. Omdat iedereen over hoe lan ger hoe meer vrije tijd beschikt, toerisme en win tersport niet meer weg te denken vallen, integen deel, en er op het gebied van ontspanning nog enorm veel te doen valt. Daarom, een raad aan de Walen nuchter blij ven, jongens. Zoekt het niet waar het niet is, maar gebruikt wat Ons Heer U zo mild schonk de door ons allemaal zo gezochte ontspanning in de vrije natuur. (VERVOLG) 2 Grondafsiand op het kerkhof Dhr Burgemeester - Er is een vraag van Mevr. Marcel Du Four voor 30 jaar in volle grond. Algemene goedkeuring met 11 stemmen. 3 Onteigeningen beneden-industriepark - verhaal tegen, of berusten in het vonnis der rechtbank van eerste aanleg inzake stad Ninove Beerens- Meeri Dhr De Riemaecker - De Rechtbank kende een totaal toe van 543.230 fr. Onze raadsman is van oordeel dat hiertegen beroep dient aangetekend te worden, wat wij dan ook voorstellen. Algemene goedkeuring met 11 stemmen. Dhr De Ville - Ik meen te weten dat het stads bestuur een schrijven ontving van de Firma Penne waert die zich in het industriepark wenst te vesti gen. Dit punt dient vandaag aan de dagorde ge plaatst zo niet zal die firma zich in Erembodegem vestigen. Dhr De Riemaecker - Dat kan vandaag niet want dit schrijven bereikte ons maar verleden week Tevens wordt gevraagd naar een plaatselijk doua nekantoor. Dit vergt tijd te meer dat dit kantoor ter beschikking van iedereen moet uitgebouwd kun nen worden. Dhr Burgemeester - De zaak is in onderzoek. Dhr De Riemaecker - Wanneer we een douane kantoor in 'Ninove kunnen krijgen, zullen we ver- plicht zijn de spoorweg tot in het industriepark te i brengen. Dhr De Ville - Als er na veertien dagen op dit schrijven geen bevestigend antwoord komt zal die firma naar Erembodegem verhuizen. Er werken daar 23 personen en dat gaan wij toch niet weigeren. Er moet geantwoord worden of dit bedrijf verlaat Ninove. Dhr Burgemeester - De firma weet al dat de zaak in onderzoek is. Dhr Goubert - Er is een grote opslagplaats nodig. Dhr De Riemaecker - Dit zijn allemaal nog details. Dhr Secretaris - Er werd aan betrokken Firm.i reeds een antwoord gestuurd. Dhr De Ville - Kan ik dit schrijven zien Dhr De Riemaecker geeft lezing van de brief die op 28 juni jl. aan de Firma Pennewaert werd gericht. 4 Onteigeningen beneden-industriepark - minne lijke overeenkomst met de C.O.O. van Okegem Dhr De Riemaecker - Het gaat hier om 44,90 en 2,10 aren grond voor een totaal bedrag van 209.737 fr. Algemene goedkeuring met 11 stemmen. (lees verder op pagina 2) v p

Denderklok | 1969 | | pagina 1