k n sfen vj o^'5 z'md wee^. Blikvangers Drieënveertigste Jaargang Zaterdag 16 augustus 1969 PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Prijs voor Jaarabonnement 110 fr. Prijs per nummer 3 fr. ZIEKENDAG TE NINOVE op 13 september a.s. "WEEK DER LANGDURIGE ZIEKEN van 5 tot 12 october DANSFEEST ZIEKENZORG op 18 october a.s. NIEUWE POLYKLINIEK TE NINOVE BENOEMING DE MUZIEKKAPEL VAN DE ZEEMACHT komt naar Ninove Drukker - Uitgever Koepoortstraat 10 - NINOVE Telefoon 327.27 - Postcheckrek. 4786.85 VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG Op welke wijze onze lezers zelf er hebben op gereageerd weten we niet, maar bij de TV-aankon diging dat de Brabantse Bestendige Deputatie wei gerde de toekenning van een prijs goed te keuren aan Dr. Prof. Eiias voor zijn werk De Geschie denis der Vlaamse Gedachte hebben we luidop gesakkerd. En niet zuinig. Om het feit zelf dat op cynische wijze niet alleen aan een vroegere politieke veroordeling werd herinnerd, maar ook met zichtbaar genoegen werd aan toegevoegd dat zelfde prijs, 50.000 fr., direkt deer het sekwester zou opgeëist worden. Voor de jongeren even een korte toelichting. Na de laatste oorlog, in de tijd van de rechtspraa.-: op zijn kongolees, zoals Achiel Van Acker het zo goed zegde, werd Dr. Prof. Elias, wegens samen werking met de vijand, ter dood veroordeeld, zijn hebben en houden verbeurd verklaard en daarbij nog begoet met enkele tientallen miljoenen. In die tijd stak het zo nauw niet. Gefusiljeerd zoals honderden anderen werd Dr. Eldas niet, zijn straf werd omgezet in levenslang waar, na twintig jaar kot, een voorwaardelijke invrijheidsstelling op volgde. Iedereen is akkoord om te zeggen dat Dr. Elias nooit een man was die enig persoonlijk voordeel nastreefde, het tegenovergestelde is waar, maar zijn vlaamse extreme overtuiging verdedigde hij hardnekkig. Met zijn politieke opvattingen als ViN.V.-er, dus vdór de oorlog, gingen wij zelf nooit honderd procent akkoord en hebben dat trou wens niet onder stoelen of banken gestoken. Een oordeel vellen over zijn beleid tijdens de bezetting doen we niet, om reden van de speciale omstandigheden die toen heersten, alleen kan ge zegd dat het een politieke flater was waarvoor de man duur, zeer duur heeft betaald. Voor elk weldenkend mens was daarmede zijn rekening met de belgische staat vereffend en dus zand er over. Maar dat «iemand als Dr. Elias, na zijn vrijla ting, en getrouw aan de belofte zich niet met pc- itiek in te laten, zo maar bij de pakken zou gaan zitten was niet te verwachten. Zijn diepgaande en rijke kennis der politieke geschiedenis der Ne derlanden bracht hem tot zijn Geschiedenis der Vlaamse Gedachte een werk dat niet alleen bij ons in de lage landen maar ook in alle germaanse streken grote opgang maakte. Zodanig dat alle pro fessoren en geleerden ter zake dit boek als het geschiedkundig werk der laatste tijden hebben aan vaard. Vanzelfsprekend kwam dit werk dan ook als nummer één uit de bus, oordeel dat door alle vlaam se provincies met grote meerderheid werd bekrach tigd. Alleen de provincie Brabant, de brusselaars, zijn weer eens niet akkoord. Waarom Moeilijk is het antwoord weeral niet. De Be stendige Deputatie van deze tweetalige provincie is zodanig samengesteld dat de volstrekte meerder heid bestaat uit Walen en franssprekende brusse laars. Zo ós het niet mogelijk dat in een zuiver vlaamse aangelegenheid als het geval Elias, waar in feite alleen de gekozenen der Vlaamse arrondis sementen zouden mogen beslissen, deze het voer het zwijgen hebben en eenvoudig in de hoek wor den geduwd door vlaams-hatende brusselaars. We vragen U hoe is liet mogelijk Werd er, door de Bestendige Deputatie van Brabant, reke ning gehouden met de gevoelens der miljoenen Vla mingen die in Brabant leven of werd de anti-Eiias- beslissing getroffen op aanstoking van de kaste onverbeterlijke tricolore patriotards wfiens haar tegen alles wat vlaams «is hen stekeblind maakt, zo blind dat ze niet zien dat hun incivisme regel recht naar het door hen zo gevreesde federalisme voert. Want dat het tot daar eindelijk zal moeten komen lijdt voor ons niet meer de minste twijfel. Lang hebben we gehoopt dat in Brussel het beetje gezond verstand dat rest het zou halen van de hartstocht, maar na dit geval moeten we zeggen Amen Het weze zo, ze hebben het zelf gewild. Ons blijft niets anders dan Brussel te laten waar het is en zich zelf bracht in een soort quarantaine cf isolatietoestand. Daar kan het op zijn gemak uit leven en sterven. Bloemen noch kransen... Deze tweede ziekendag heeft plaats in de feest zaal van het college voor de zieken van Ninove en Outer. Na een geconcelebreerde eucharistieviering, opgeluisterd door het knapenkoor, en met de aktie- vc deelname van de zieken, volgt een gezellig sa menzijn. De blinde orgeliste Juf. Bruvndonckx zal op de blijde tonen van haar hamondorgel voor de gepaste stemming zorgen De zieken worden ver gast op een etentje, een goed glas en een geschenk. De heer René Van De Voorde, Direkteur van het Verbond, zal een gelegenheidstoespraak houden. De leden van de mutualistische kern zullen de zieken vooraf thuis bezoeken. De Christelijke Mutualiteit organiseert van 5 tot 12 october een Week der langdurige zieken waarvan het doel is zoveel mogelijk eenzame zieken een beetje troost te brengen. Er zal kontakt geno men worden met de parochiale geestelijkheid en alle kristelijke organisaties, teneinde de eenzame ziexen op te sporen. Bij gelegenheid van hei zieken bezoek wordt een geschenkje aangeboden. Dit feest ten voordele van ziekenzorg heef', plaats in de zaai Berg en Dal Brusselstraat te Ninove. Orkest Paul Beeckman, sneltomboia met prachtige prijzen o.a. een minifiets, tien prachtige salonpoppen enz... De Christelijke Mutualiteit kon ons met fier heid mededelen dat in de Stationsstraat te Ninove een huis werd aangekocht om er een polyklinicK te vestigen. De bevolking van de streek zal er te recht kunnen voor verschillende diensten van de meest gevraagde specialiteiten. Een lovenswaardig initiatief waarvoor vooral sekretaris dhr Willy Van de Maele mag gefeliciteerd worden. Eerwaarde Heer Herman Steels, leraar aan het Sint-Aloysiuscollege te Ninove, werd benoemd tot onderpastoor te Gent, Sint Jan-Baptist. De Dender klok biedt de nieuwe onderpas toor haar hartelijkste gelukwensen aan en wenst hem een vruchtbaar apostolaat in zijn nieuwe werk kring. De viering van het 25 jaar bestaan van de Kring acr Reserveoil icieren van Ninove en omstreken en van de Strijaersfcond 1940-45 zal onder de bescher ming van het Stadsbestuur met veel luister door gaan op zaterdag 13 en zondag 14 september 1969. Op het programma Een tweedaagse tentoonstelling onder tent van de Geneeskundige Dienst van het Leger op de Graanmarkt. (lees verder op pagina 2) °/aams er <V I

Denderklok | 1969 | | pagina 1