h u^ams v</ Zaterdag 23 oogst 1969 Drieënveertigste Jaargang GOUDEN JUBELFEEST (1919-1969) Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - NINOVE Telefoon 327.27 - Postcheckrek. 4786.85 Prijs voor Jaarabonnement 110 fr. Prijs per nummer 3 fr. VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG Vóór ons ligt een vergeelde groepsfoto 43 jon ge meisjes met breed gerande hoed en lange, ge knoopte halsdoek. Verrassend jonge gezichtjes, bleek en opvallend ernstig. Men ziet het ze aan de oorlog is pas achter de rug, De foto dateert uit de jaren dat grootmoeder of overgrootmoeder lange vlechten droeg en heel bedeesd naar de jongens keek. Die tijd ligt begraven in de familiealbums en de bevende filmjournaals. Nu zitten de uniformen heel wat eleganter. Op het gelaat van de jeugd ligt de zelfzekerheid. Toch kunnen wij niet anders dan vertederd naar de oude groepsfoto kijken want zonder de eerste girl guides zouden de gidsen nu hun 50-jarig be staan niet kunnen vieren in Ninove. De gidsenbeweging ontstond in Engeland. Bij de oprichting van de gidsenbeweging werden de oudste tradities van de mensheid gerespecteerd. Zo als in het scheppingsverhaal eerst de man te voor schijn werd getoverd en daarna de vrouw, mits enkele retouches, op hem werd gemodeleerd, zo gebeurde het ook bij de scouts in Engeland en later ook in België. De Baden Powell Belgian Boy Scouts bestonden reeds een tijdje, toen pater Melchior (nu nog pas toor van Lisogne) het plan opvatte ook een meisjes afdeling op te richten in Brussel. Van bij de aanvang vertoonden de Baden Fo- well Belgian Girls een duidelijke sociale inslag. Pater Melchior die werkzaam was in het Brusselse Marollenkwartier leerde de meisjes kristelijk handelen en de sociale toestanden verbeteren Brussel was toen een bezette stad. De beweging bestond alleen nog clandestien en uit nog amper 40 gidsen. Na de oorlog herleeft de beweging. De officiële erkenning wordt aan Engeland aangevraagd. Op 22 juli 1919 wordt er na veel propaganda een op tocht gehouden in Brussel in uniform en met de fanfare op kop Wellicht is het deze optocht ge weest die Directeur Van den Steen aanzette om ook in Ninove met een groep te starten in het internaat. Was het ook die feestelijke optocht die Di recteur Van den Steen niet kon vergeten en hem ertoe bracht zijn zo geliefde gidsengroep met o trommels uit te rusten (in 1947 Bij de aanvang klonk het allemaal erg Angel saksisch brownies girl guides - senior guides en... officieren. In 1955 kregen wij van Mevrouw Van Paepe- ghem volgend relaas Rond 1920 waren er een vijftigtal gidsen, die weldra uitgroeiden tot tachtig. Over een lokaal beschikten we niet (ook toen dus niet!). De vergaderingen hadden plaats in de school. De belangrijkste aktiviteiten waren tochten ge woonlijk met de tram of te voet. In 1922 werd zelfs in de schoot van de groep een cyclistengroep op gericht. Sindsdien trokken we onder geleide van Directeur Van den Steen er steeds per fiets op uit. Verder deden we toeristische reizen naar Namen, Dinant en Tervuren. Op kamp gaan was nog niet in zwang. Bij toneelopvoeringen en feestelijkheden in de school speelden de gidsen een zeer grote rol. Turnoefeningen en het vormen van pyramiden behoorden tot hun specialiteiten. Het uniform omvatte bruine vest en rok, gele das met punt op de rug, 'bruin ceintuur, hoed, brui ne lange kousen en hoge bottinen Na enkele jaren werd het kontakt met Brussel verbroken. In 1935 behoorden wij tot les isolees de Belgique later droegen wij het groepsbandje van de afgezonderden van België en de groene das van de afgezonderde Padvindsters In notre forét, rapport annuel de la section des guides isolées de Belgique 1938 lezen wij dat de Ninoofse groep tilleul rend fort genoemd werd onder leiding van Lea Van de Kerckhove (zuster Johan) met de patrouilles abeilles la- borieuses écureuiLs francs coccinelles porte bonheur en hermines pure en tout Het is wel duidelijk dat de huidige patrouilles het ver- vlaamsingsproces hebben overleefd. In 1942 zongen we nog menig lied in beide talen De hoofdleiding te Brussel nam opnieuw kontakt met de geïsoleerden. Het werden zonne straaltjes, padvindsters en voortreksters. Uit Antwerpen kwamen regelmatig M.L. Som- vi lie en S. De Pre ter. Deze laatste leidde de stam. Onze groep werd bevorderd tot Eenheid HH. Har ten Er ontstond een intense patrouillewerking. We hadden een eigen lokaal in het eens zo mooie park en Directeur Van den Steen was gelukkig om wat hij een kloeke beweging noemde. On der de tweede oorlog trokken we op kamp naar St.-Lievens-Esse en toen ging het ononderbroken verder. De oorlog betekende, hoe paradoksaal het ook moge klinken, een fantastische heropleving. Het uniformverbod door de Duitsers kwam de be weging nog meer ten goede. Het gebrek aan reis mogelijkheden en ontspanning bevorderde het groepsleven. Nog onder de oorlog werd door Mw Van Haegendoren-Groffi de Vlaamse meisjesgidsen- beweging opgericht. Deze gidsen droegen een blauw uniform. In 1945 kwam lady Baden Powell op bezoek. Op de grote markt te Brussel werd de definitieve doorbraak van de gidsenbeweging ingeluid. Na een fusie tussen kaki en blauwe gidsen kwam het tot een definitieve breuk. Na jaren van verwarring kwam er een einde aan de verdeeldheid in 1949. Het duurde nog een hele tijd alvorens het tot een algemene verzoening kwam. De franstal ige en nederlandstalige afdelingen gingen ondertussen meer en meer uit elkaar. In 1961 nam de gidsenbewing de benaming aan van Vlaams Verbond van de Katolieke Meisjesaid- sen (V.V.K.M.) Het is een lange harde weg geweest voor de katholieke vlaamse meisjesgidsen. De gidsengroep van Ninove heeft heel deze beweging meegemaakt maar staat dan ook sterk met de gidsenbeweging in Vlaanderen. V.V.K.M. Ninove vertrouwt in de toekomst en wil daarom feestvieren met alle oud-leidsters en leden, alle ouders en vrienden op zaterdag 27 en zondag 28 september 1969. Feestprogramma: Zaterdag 27 september Te 19 uur in de zaal boven de Koepoort spreekt de heer P. Van Remoortere, kabinetschef bij het ministerie van Wetenschapsbeleid en voorzitter van de scouts- en gidsenverbonden in België, over On ze taak in de gemeenschap van morgen Te 20.30 uur ontvangt het Stadsbestuur de groepsleiding. Zondag 28 september Te 10.30 uur Eucharistieviering in het teken van de vreugde en de dank, met homilie door de verbondsaalmoezenier. Te 11.30 uur Feestelijke optocht van de gidsen groep samen met de jeugdbewegingen van de stad en de genodigde gidsengroepen begeleid door de Koninklijke Harmonie naar de markt waar de feest viering folkloristisch wordt ingezet. Te 14.30 uur in het Instituut van de Zusters der HH. Harten feestzitting. Onder leiding van Greet Matton, instructrice bij de Nationale Dienst voor de jeugd, en geani meerd door de heer Bert Muyzewinkel. Te 17 uur Receptie door de groepsleiding van de genodigden. zind we V.V.K.M. Ninove 50 jaar jong

Denderklok | 1969 | | pagina 1