'"'st °^Qms eD o\V>sS e£|n KALMTE VOOR DE STORM DEVALUATIE Drieënveertigste Jaargang Zaterdag 30 augustus 1969 VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat ]0 - NINOVE Telefoon 327.27 - Postcheckrek. 4736.85 Prijs voor Jaarabonnement 110 fr. Prijs per nummer 3 fr. In deze komkommer- en vacantietijd heerst er, zo schijnt het toch, volkomen rust op het politiek front. Nochtans, en afgaande op geruchten die ons van hier en daar bereiken, wordt er voor het ogen blik achter de schermen duchtig gepland, beraamd en gekonkelfoesd met het oog op de vorming van een drie-partijen-regering tegen oktober a.s. De benoeming van een nieuwe reeks Ministers van State was al een eerste vingerwijzing dat er ergens iets aan het roeren was, te meer omdat de nieuwe excellenties nu niet precies tot de intelli gentste koppen van het land behoorden. Alleen de politieke kleur en het behoren tot een der taalgroe pen heeft bij de benoeming de doorslag gegeven, dit dan volgens het aloud belgisch recept van zoveel grammen groen, zoveel grammen rood en zoveel grammen blauw. Gezien in het licht van het gerucht dat loopt - is dat schoon gezegd, ja? - als zou Koning Boude- wijn in zijn vacantievalies een lijvig dossier heb ben meegenomen, opgesteld door zijn secretaris de heer Molitor en Minister van Binnenlandse Zaken Harmei, komen de nieuwe benoemingen eerst tol hun volle recht. V ant gezegd dossier, door Sire als vacantie- Icetuur meegenomen, dringt aan tot het bijeenroe pen van een Kroonraad, nog vóór de heropening van het Parlement, op welke vergadering de mo gelijkheid zal onderzocht hoe, via een drie-partijen regering, het land uit het slop van de grondwets herziening en de geschillen tussen de taalgroepen kan geholpen. Dat deze Kroonraad, samengesteld uit de Mi nisters van State, ons geen enkel vertrouwen in boezemt hoeven we zeker niet te zeggen. Aller eerst al om de manier waarop hij samengesteld wordt. Zo van buiten uit gezien wordt wel gestreefd naar een pariteit tussen franstaligen en vlamingen, maar we vragen U in gemoede hoe ver wij, ter verdediging onzer belangen, onvoorwaardelijk kun nen rekenen op een Vanaudenhove, Anseele, De Schrijver, om er maar enkele te noemen. Het ver leden bewees ons dat van deze zijde veel te veel inschikkelijkheid uitgaat tegenover de luidschreeu- wende Walen. Verder zetelen in deze Kroonraad ook nog een aantal oude politici die wel een eer biedwaardig curriculum vitae kunnen voorleggen maar nog steeds leven in de geest van la Belgique a Papa, die hen belet de huidige zaken te zien zoals ze zijn en daarbij boven en ver van de gewone man leven en denken. Het gaat niet op dat in ernstige gevallen zoals een hervorming van de Staat de meerderheid dei- bevolking zich de wet laat stellen door een aantal oubollige sasas. Sire Boudewijn zou moeten weten dat zijn raadgevers en hofhouding alle invloed op de vlaamse massa verloren hebben, niet meer we ten hoe de stier bij de horens te pakken en der halve de Kroonraad, onder voorzitterschap van de Koning zelf de verbrande kastanjes uit het vuur laten halen. Nu weten we wel dat de massa in haar eisen soms ver, té ver gaat, en een regering wel eens de moed dient te hebben tegen de stroom op te roeien. Maar we geloven niet dat er in de huidige strijd nog te roeien valt, het belgisch schip word; door een sterke stroom meegesleurd en alleen valt op te passen niet op de rotsen te pletter te lopen. In de plaats van onze Vorst zouden we voor zichtig, heel voorzichtig zijn. Eén enkele maal stond gans Vlaanderen achter zijn Koning, heeft het ko ningschap gered en kreeg stank voor dank. Door het. Koninklijk Huis zelf Dat geloven we niet. Maar dat de Koning door minderwaardige raad gevers omringd was weten we zeker. En jammer genoeg is in deze toestand weinig of niets veranderd. Nu de Kroonraad bijeen roepen om, bij ontstentenis der politieke partijen, door ou de heren de gedragslijn voor de toekomst te doen bepalen, iijkt ons een waagspel dat wij zelf, in de plaats van de Koning, niet graag zouden lopen. Meteen rijst de vraag waarom Sire, die wél weet wat hij weet, niet zijn licht ook aan de andere zijde gaat opsteken. Op deze vraag kunnen wij niet antwoorden. Wél kunnen we onze vorst er op wij zen dat een zeker Kardinaal, ook eenzijdig dus slecht ingelicht, tegen de raad in van zijn vlaamse oissehcppen een Leuvens diktaat uitvaardigde met de welbekende gevolgen... Bij de opening van zijn Kroonraad zou Sire goed doen hier even aan te denken. Na het Engelse Pond heeft de Franse frank nu ook een devaluatie ondergaan. De vraag die velen zich stellen is namelijk in hoever deze maatregel een invloed gaat hebben op onze monetaire toe stand. Hier willen wij toch wel even een paar pun ten duidelijk maken. V aak horen we zeggen tegenwoordig moet men niet meer devalueren, daar de kostprijs van alle goederen van jaar tot jaar de hoogte ingaat krijgt men automatisch een soort geleidelijke deva luatie. Deze zienswijze is volkomen zinloos Een prijsstijging in het algemeen werkt infla tie in de hand, ondertussen blijft de muntwaarde op de internationale markt ons ewijzigd. Vandaar een disproportie die vroeg of laat dient aangepast te worden door devaluatie. Welk is dan de praktische uitwerking van deze maatregel Wanneer men vroeger voor een Frans produkt 1000 F. fr. moest neertellen of ongeveer 10.000 Bel gische frank, zal men het nu ook voor 1000 F. fr. kunnen kopen, maar deze worden nu 8500 tot 0000 Belgische frank. Vandaar dat de Franse produkten een positie gaan innemen op de internationale markt die veel voordeliger zal uitvallen en gaan zij waarschijnlijk een gedeelte van onze afzet op slorpen. Anderzijds zal de kostprijs van onze goe deren, in Frankrijk zelf, de hoogte ingaan evenredig aan de devaluatie. Rekening houdende met het belang van deze feiten vragen wij ons terecht af in hoever onze ekonomie deze bijkomende konkurrentie zal kun nen dragen. Alles zal afhangen van het wellukken van de Franse devaluatie. Indien op zeer korte tijd in Frankrijk een prijsstijging doorgevoerd wTordt van 10 tot 15<;( hoger dan deze die wij kunnen, dan is de weerslag van de devaluatie natuurlijx nul. In zekere mate. is dit vorig jaar in Engeland zo gebeurd. Zal men hetzelfde ondervinden in Frankrijk Men mag natuurlijk ook niet denken dat een devaluatie alleen maar voordelen kan inhouden. Na een dergelijke operatie krijgt het internationaal prestige een flinke deuk. Men wil alleen handelen met partners die monetaire waarborgen kunnen geven. Derhalve is het wellukken van een devalua tie zeer moeilijk. Meer dan ooit voelen wij dat de toestand eer der labiel is. Op de eerste plaats is het bestuur van dit land de grote verantwoordelijke en dit tenge volge van twee belangrijke faktoren. Vooral zou de Staat er goed aan doen het budget in evenwicht te houden. De laatste jaren noteren wij hier een toename van circa 10'per jaar daar waar het nationaal produkt gekenmerkt wordt met een stij ging van ongeveer 4' De belastingen spelen immers een overgrote rol in de prijs van de produkten. De Staat is ook ver antwoordelijk voor belangrijke leningen in het bui tenland aangegaan om schulden in het binnenland te betalen. Op deze wijze worden er mil jaren in omloop gebracht. Veel geld in omloop wil natuur lijk zeggen dat men ook meer kan spenderen voor hetzelfde aantal goederen in voorraad, met als ge volg nieuwe prijsstijgingen. Is het niet kenmerkend dat de index bijvoor beeld zeer vlug de hoogte ingaat, onmiddellijk na dat de Staat belangrijke leningen aangaat in het buitenland Laat ons hopen dat de openbare instanties de nodige maatregelen zullen kunnen nemen om de huidige toestand te saneren. Tevens zal men ook schikkingen dienen te treffen om in de toekomst zekere misstappen te vermijden. d w e^6/

Denderklok | 1969 | | pagina 1