h ^Qams B E V R j Cf KUNSTAMBACHTEN UIT HET OOSTEN Drieënveertigste Jaargang Zaterdag 6 september 1969 De paters Kapucijnen TENTOONSTELLING Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - NINOVE Telefoon 327.27 - Postcheckrek. 4786.85 Prijs voor Jaarabonnement 110 fr. Prijs per nummer 3 fr. VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG BB Vijfentwintig jaar geleden... Met een zucht van opluchting, midden het feestgejoel van een zich opnieuw vrij-voelende menigte, kon onze redactie, na vier jaar lang vrijwillig haar werkzaamheden gestaakt te hebben, opnieuw haar vrije woord zeg gen over mensen en dingen. Weinig bekend is het feit dat. tijdens de oor log, op dit weekblad druk werd uitgeoefend cm toch te verschijnen, mits zekere voorwaarden dun. Het hoeft niet eens gezegd dat de uitgever noch de redactie zelfs maar een ogenblik hebben gedacht op deze voorstellen in te gaan. Het werd een kor daat INEEN, zonder kommentaar. Niemand van ons heeft daarvoor ooit een pluim op zijn hoed gesto ken of enige onderscheiding gevraagd. Wij hebban onze stille plicht gedaan, getrouw aan onze leuze de waarheid zo goed mogelijk te dienen. En dat we ze dienden en durven dienen bleek gauw uit de reactie die volgde op het hoofdact'kei onder de rubriek OP DEN UITKIJK dat ver scheen in ons nummer van 15 oktober 1944. de vier de uitgave der na-oorlogse periode. Steller ervan was - dat mag nu wel gezeu-i - de betreurde en ontembare PASTOOR POELAERT, front-aalmoezenier in 1914-18. overtuigd Vlaming maar even overtuigd anti-nazi die, reagerende op de uitspattingen van het verzet-can-na-3-septembei. het volgende schreef Mijnheer de Burgemeester van Meerbeke Jieefi aan onze redactie laten weten dat hij niet en de gemeenteraad niet. verantwoordelijk zijn voor he* misselijk spectakel waarvan ik. benevens zoveel anderen, de diepgekrenkte toeschouwer ben ge weest. Hij moet het geen tweemaal zeggen om het te deen geloven. Mijnheer de Burgemeester is een ((gentleman Ik heb dat woord gebruikt niet om te doen geloven dat ik Engels ken. maar omdat de betekenis dezelfde niet is als ons Mijnheer Bij ons is het al mijnheer wat geld op zak heeft al was 't nen hond met een hoedje op. Gaat Ie Brussel een demi drinken en ge zijt Mijnheer. En op onze doedbrief zijn wij allemaal Mijnheer. Een gentleman is een mijnheer die niet alleen denkt dat hij het Is, maar die weet dat hij het is. En aan zijn weerden hoort ge het en aan zijn daden ziet ge het. Met ras der gentlemen was lang voor de corlog aan het uitsterven. Er liepen er hier en daar nog enkele, maar ze hadden over het algemeen niet veel te zeggen. Na de bevrijding hadden ze nie,s meer te zeggen en op het ogenblik dat het meest neilig was dat het gezag zou berusten in de handen van een beschaafd en verantwoordelijk mens, was het in handen gespeeld van een impulsief en on ver aniwoordelijk anonymaat. Achter dat anonymaat schuilt bij slot van re kening toch een verantwoordelijk persoon en uat die u no gentleman is en dat ik juist gezien heb van op mijn uitkijk is gebleken uit het feit aai er verbod gekomen is om in het vervolg nog cirkus te houden met de politieke gevangenen. Er zijn mensen die beweren dai de vijfde vrij heid, die om mensen te treiteren, wel bestaat. Ze leiden dat af uit het feit dat ons Ministerie in Lon den, dat vcor alles straffen had voorzien, er geen voorzien heeft voor die mensen die door een niet gerechtvaardigde en niet te bewijzen aanklacnt hun evenmens in de miserie helpen. Het is jammer dat zo iets vergelen werd. Hei zou veel mensen tegengehouden hebben die nu een driekleur op hun persoonlijke kleingeestigheid gehesen hebben. En er ware veel miserie vermeden geweest. Hoevee! processen zoniet persoonlijke weder- wraaknemingen zullen er nog volgen uit de licht zinnige cf boosaardige aanklachten, gedaan door mensen die van de gelegenheid wilden profiteren. Het Ministerie van Londen heeft nog al ver geten onder andere schikkingen voor de behan deling der verdachten Daar zitten duizende mensen vast die geen Judasgeld getrokken hebben en die niet gewoekerd hebben en die met moeite de twee eindjes van de bezetting hebben aaneen güknccpt. Er zijn honderden vaders bij van kroost rijke gezinnen die heel de bezetting lang oorlogs confituur op hun oorlogsbrcod hebben gegeten om een beetje meer vetstoffen te kunnen geven aan moeder de vrouw en de kinderen, en die op het landje staan van wat een menselijk organisme dra gen kan om er niet onder te bezwijken. Nu zitten ze vast en op menige plaats zijn de condities van geneeskundige verzorging, van logies, van verluchting en voeding zo erbarmelijk dat het Rode Kruis er voor op de vlucht slaat. Hebben ons Ministers noch de onverantwoorde lijke anonymaat geen schrik voor tuberculose Ik weet niet of er ooit iemand zal aan denkon ze ter verantwoording te roepen. Het is trouwens niet uit vrees voor sancties dat er moet gehandeld worden, maar uit bezorgd heid voor de volksgezondheid die er reeds zo er barmelijk voorstaat en die nu nog aitijd verslecnt, zodanig dat de toekomst van ons volk in het ge drang komt. Patrioiten, vergeet het niet, het volk dat is 99 van het Vaderland Nu zou zo iets zeer voorzichtig gezegd genoemd worden. Maar we geven U op een brief ken dat het in die tijd diep insloeg. Zo diep dat op een zekere dag onze Pastoor Bonus - die inderdaad met zijn kot vol zwarten zat - een met getrokken revolver dreigende weerstander eenvoudig de deur uitbon- joerde, zonder revolver Daar was in die tijd. teen op een nazi-diktatuur een repressie-terreur volgde, meer dan gewone moed toe nodig. Zoals altijd trouwens als het gaat om de verdediging van de waarheid. nodigen U vriendelijk uit tot de NINOVE van zaterdag 20 september 's namiddags om 14 uur tot en met zondag 28 september 1969 van 9 tol 12 uur en van 14 tot 22 uur in de Zaal ROXY Enige mooie keus van prachtige stukken uit oosterse landen worden er aan zeer ma tige prijzen verkocht, ten voordele van de missies. Pater Winfried Spillebeen Pater Gerald Monsecour Korte Winkelstraat 1, Antwerpen. Toegang vrij. Hartelijk welkom z\nd iwee^.

Denderklok | 1969 | | pagina 1